REKLAMA

BBC: Tysiące Rosjan wyjechało z kraju. Gruzja najpopularniejszym celem emigracji

2022-03-10 12:04
publikacja
2022-03-10 12:04
BBC: Tysiące Rosjan wyjechało z kraju. Gruzja najpopularniejszym celem emigracji
BBC: Tysiące Rosjan wyjechało z kraju. Gruzja najpopularniejszym celem emigracji
/ Reuters

Tysiące, a może dziesiątki tysięcy Rosja wyjechało z kraju po rozpoczęciu przez siły rosyjskie wojny na Ukrainie, przy czym najpopularniejszym celem jest Gruzja – informuje w czwartek rosyjskojęzyczna redakcja BBC.

BBC pisze, że przyczyn tego zjawiska jest wiele: strach, niechęć do bycia kojarzonym z państwem-agresorem czy rozpoczynający się kryzys gospodarczy.

Według danych MSW Gruzji od 24 lutego do kraju przyjechało ponad 20 tys. Rosjan. Szef resortu Wachtang Gomelauri powiedział, że około 3 tys. zamierza zostać.

Najłatwiej dolecieć do Armenii i Turcji. Oprócz tego Rosjanie kierują się do Azerbejdżanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kazachstanu, Kirgistanu, krajów Ameryki Środkowej czy Południowej.

Ci, którzy mają wizy, lecą przez kraje trzecie do Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, a pociągiem do Finlandii lub Łotwy.

Ta fala wyjazdów doprowadziła do wzrostu cen mieszkań do wynajęcia. Niektórzy zetknęli się też z odmową wynajmowania kwatery Rosjanom i Białorusinom, np. W Tbilisi. Petycję o wprowadzenie wiz dla Rosjan podpisało już ponad 15 tys. Gruzinów.

„Już od dawna chcieliśmy wyjechać, rozmawialiśmy o tym w rodzinie. A po 24 (lutego) zrozumieliśmy, że potrzebujemy biletów natychmiast, bo nawet nie jesteśmy w stanie ocenić rozmiarów katastrofy” – powiedziała specjalistka od marketingu w internecie Tatiana.

Jak mówi, ma krewnych w UE, ale połączenia lotnicze z Unią zostały zamknięte, zanim zdążyła wyjechać. Dlatego wybór padł na Tbilisi.

Po wybuchu wojny, gdy w Rosji zaczęły chodzić słuchy, że władze ogłoszą stan wojenny i zakażą wyjazdu z kraju mężczyznom, specjalista IT Nikołaj kupił bilet lotniczy do Erewania i stamtąd pojechał pociągiem do Tbilisi. Mówi, że po rosyjskiej agresji na Ukrainę nie spał całą noc. „Coraz bardziej uświadamiałem sobie, że jeśli zostanę w Rosji, zniszczone będzie także moje życie” – powiedział.

Tatiana mówi, że znajomi często pytają ją na chacie, dlaczego wyjechała zamiast protestować w kraju. „Białorusini nas rozumieją, a pozostałym trudno to wytłumaczyć” – mówi.

„Bywają grypy ze znanym zestawem symptomów, ale bywają takie traumy, że człowiek nawet nie potrafi opisać, co się z nim dzieje. To i przerażenie wojną, i ból z powodu złamanych losów, i świadomość, że z konsekwencjami będą się borykać całe pokolenia” – powiedziała. (PAP)

mw/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (4)

dodaj komentarz
prs
Pozwalajac im na zakup np nieruchomosci trzeba zastanowic sie, uniemozliwic gazpjutinowi wszelkie roszczenia co do "rusko jezycznych" obywateli w panstwach do ktorych wyemigrowali z "niosacej pokoj rassiji".. dotyczy rowniez Polski..
xiven
się zdziwią w europie jak ich nie wpuszczą do baru i hotelu bez paszportu korporacyjnego :D oni chyba jeszcze tego nie rozumieją że tu nie ma już żadnej wolności
samsza
Największe powierzchnią państwo na Ziemi, a jego obywatele nie mogą w nim znaleźć miejsca dla siebie, muszą wyjechać. Kolejny sukces ?
pstrzezek
Wyjeżdżają póki mogą. Ci co mają więcej szczęści udają się do Finalndii czy Łotwy. Za moment będzie ban na paszpoty by ludzie nie uciekali z tego raju na ziemi. Korea Pn welcome to

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki