REKLAMA
TYLKO U NAS

Ardanowski: Konsekwencją zakazu chowu klatkowego będzie wzrost cen żywności

2021-07-03 06:36
publikacja
2021-07-03 06:36

Konsekwencją zakazu chowu klatkowego będzie wzrost cen żywności - ocenił szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Ardanowski: Konsekwencją zakazu chowu klatkowego będzie wzrost cen żywności
Ardanowski: Konsekwencją zakazu chowu klatkowego będzie wzrost cen żywności
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Pod koniec czerwca Komisja Europejska postanowiła pozytywnie odpowiedzieć na europejską inicjatywę obywatelską "End the Cage Age" (Zakończmy epokę klatek). Zapowiedziała przygotowanie do 2023 r. wniosku ustawodawczego w sprawie zakazu stosowania klatek w odniesieniu do różnych zwierząt gospodarskich. KE wskazała, że zakaz taki mógłby obowiązywać od 2027 r.

Przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ocenił, że konsekwencją takiej decyzji będzie wzrost cen żywności.

"Gdy zwierzęta będą hodowane luzem, to będzie ich dużo, dużo mniej. Także jaja od kur z wolnego wybiegu są dużo droższe. Jednocześnie wiele gospodarstw nie będzie w stanie spełnić stawianych przed nimi warunków. Te gospodarstwa po prostu zbankrutują. To będzie krzywda i nieszczęście ludzi, którzy zainwestowali ogromne pieniądze w swoje gospodarstwa" - powiedział.

Zdaniem Ardanowskiego, Europa nawet jeśli nie będzie produkować wystarczającej ilości żywności, to ją sobie kupi. "Ale już nie będzie miała nad nią żadnej kontroli. Nie będziemy w stanie zweryfikować, czy producenci w najdalszych zakątkach globu spełniają normy" - dodał.

Ardanowski podkreślił, że Europa ma obowiązki względem osób pochodzących z tych krajów, które nie są w stanie wyprodukować żywności. "Ludzie, który żyją na nieprzyjaznej człowiekowi ziemi, mają prawo oczekiwać, że kraje, które mogą produkować dużo żywności, będą ją im dostarczać w sposób sprawiedliwy dla każdej ze stron" - podkreślił.

Ocenił, że braki żywości na świecie będą ogromnym problemem dla Europy. Zwrócił uwagę, że głód jest jednym z powodów migracji. (PAP)

ozk/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
mrbeast
Wzrost cen będzie chwilowy, przejściowy. Nie strasz przedsiębiorców!
kkk1111
Konsekwencją zakazu chowu klatkowego będzie wzrost cen żywności " ale jaki rozwój ferm w Rosji skąd będziemy owe jajka sprowadzać ,bo przecież drogich pseudo ekologicznych braknie a ich ceny będą nie dla każdego .unia juz nie raz pokazała jak potrafi niszczyć to co polskie ,unijne np. Hutnictwo ,kto na tym korzysta sprawdźcie Konsekwencją zakazu chowu klatkowego będzie wzrost cen żywności " ale jaki rozwój ferm w Rosji skąd będziemy owe jajka sprowadzać ,bo przecież drogich pseudo ekologicznych braknie a ich ceny będą nie dla każdego .unia juz nie raz pokazała jak potrafi niszczyć to co polskie ,unijne np. Hutnictwo ,kto na tym korzysta sprawdźcie sami skąd w większości jest brane to co jest dzięki unijnym działaniom nie opłacalne
darius19
jak se kurka pochodzi - to i wiecej i lepsze jajeczko zabezpieczy. No i miesko lepsze.
samsza
Janusz Wojciechowski:
RFN - 56 mln kur niosek (3 mln w klatkach, 7 mln w chowie ekologicznym, reszta na ściółce lub wybiegu). Produkują rocznie 850 tys. ton jaj.
PL: 50 mln kur niosek (40 mln w klatkach, 0,5 mln. w chowie ekologicznym). Rocznie 650 tys. ton jaj.
nhl
Nasza zwyczaje i wygodnictwo jest okupione niesamowitym cierpieniem zwierząt . Pooglądajcie youtuba i filmiki z rzeźni . Makabra !
po_co
Masz rację tak właśnie wygląda prawdziwe życie.
Ludzie są odcięci od praw i problemów natury, żyjemy w bańce wygody. Gdybyś chociaż raz miał przyjemność obcować z prawdziwie naturalnym środowiskiem, obserwując jego zachowania i dostrzegając problemy może wtedy zrozumiałbyś, że to co dzieje się w tych klatkach nie jest nawet w
Masz rację tak właśnie wygląda prawdziwe życie.
Ludzie są odcięci od praw i problemów natury, żyjemy w bańce wygody. Gdybyś chociaż raz miał przyjemność obcować z prawdziwie naturalnym środowiskiem, obserwując jego zachowania i dostrzegając problemy może wtedy zrozumiałbyś, że to co dzieje się w tych klatkach nie jest nawet w odrobinie brutalne.

Obserwując zwierzęta z bliska widziałem nie raz jak obcy samiec na oczach matki mordował w brutalny sposób jej potomstwo. Taka właśnie jest natura - brutalna. Człowiek w żaden sposób nie zmienił zasad gry, jedynie nieco je załagodził.
mrbeast
Ale do MCDonaldzika jeźzisz, na parówki do ROLENU jeździsz, do LIDLA po śląską jeżdzisz, prawda?
wrecker
Czy będzie chów klatkowy czy nie będzie to i tak ceny będą rosły. To jest akurat pewne za rządów pisuarów

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki