REKLAMA

Andrzej Duda: Wspieramy tranzyt, bo ukraińskie zboże nie jest potrzebne w Polsce

2023-09-21 20:06
publikacja
2023-09-21 20:06

Wspieramy tranzyt ukraińskiego zboża w miarę swoich możliwości, jest on obecnie dwa razy większy niż był na początku roku; stworzyliśmy specjalne korytarze, żeby to zboże z Ukrainy mogło trafiać tam, gdzie naprawdę jest potrzebne, bo ono nie jest potrzebne na polskim rynku - mówił w Polsat News prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda: Wspieramy tranzyt, bo ukraińskie zboże nie jest potrzebne w Polsce
Andrzej Duda: Wspieramy tranzyt, bo ukraińskie zboże nie jest potrzebne w Polsce
fot. Michal Kosc / / FORUM

Prezydent powiedział w Polsat News, że "jest pewien spór, przechodzący w spór prawny pomiędzy Polską a Ukrainą na tle zboża". "Też wynikający z tego, że jakby niepełna informacja była przekazywana do przestrzeni publicznej (...). Poza tym żadnej poważniejszej kontrowersji pomiędzy Polską i Ukrainą nie ma" - podkreślił Duda.

Znaczył, że Polska chciałaby, aby władze ukraińskie zrozumiały, jakie są problemy dla bezpieczeństwa polskiego rynku żywnościowego. Andrzej Duda zapewnił, że Polska stara się pomóc w tranzycie ukraińskiego zboża.

"Stworzyliśmy korytarze transportowe, specjalne dla tranzytu zboża. Wspieramy ten tranzyt w miarę swoich możliwości. Jest on dwa razy większy w tej chwili, niż był na początku roku, żeby to zboże z Ukrainy mogło trafiać tam, gdzie naprawdę jest potrzebne. Bo ono nie jest potrzebne na polskim rynku, my jesteśmy żywnościowo samowystarczalni" - powiedział Duda.

"Nie możemy przyjąć tak spokojnie, że nasi ukraińscy sąsiedzi domagają się tego, żeby można było zalewać polski rynek zbożem od nich, tylko dlatego, że można to zboże szybciej sprzedać i są mniejsze koszty transportowania w związku z tym, że sprzeda się je tuż poza granicami, po prostu nie możemy się na to zgodzić, musimy pilnować swoich interesów" - mówił polski prezydent.

Zaznaczył, że spór z Ukrainą dotyczący zboża "prawdopodobnie zostanie rozwiązany na drodze prawnej". (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (29)

dodaj komentarz
carlito1
Jak tam przyjaźń polsko ukraińska? Babcia zawsze powtarzała nie ma większej . jak ukrainiec. A uciekała stamtąd to trochę widziała.
jjmm2u
A listy, kto importował zborze I się na tym dorobił milionów, jak nie było tak nadal nie ma.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_not_to_be
jako przestroga haha
max5000
Zbiory pszenicy w Polsce są większe od naszych potrzeb. Mamy nadprodukcje zbóż. Dlatego nie możemy się zgodzić zeby w tej sytuacji polski rynek zalało jeszcze tanie zboże z Ukrainy ktore nie jest obłożone żadnymi cłami mimo iż Ukraina nie jest w UE.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
po_co
W porządku masz rację, z punktu widzenia konsumenta byłaby to zaleta.
Tylko, że zborze z Ukrainy nie nadaje się nawet na paszę dla zwierząt bo zawiera całą listę niebezpiecznych dla zdrowia substancji.
po_co odpowiada po_co
Ja naprawdę to napisałem >.<

Zboże oczywiście.
itso_not_to_be
dokładnie szczególnie podczas inflacji oni by z chęcią nas zagłodzili dla większych zysków czy chorego postrzegania rzeczywistości jaki nam serwują
itso_not_to_be odpowiada po_co
polityka uświęca środki tak jak te plotki

Powiązane: Kryzys zbożowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki