REKLAMA

Andrusiewicz: Możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach i na weselach

2020-08-04 12:22
publikacja
2020-08-04 12:22
FORUM

Możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach i na weselach i rejestrowanie ich przez stacje sanitarno-epidemiologiczne. Oznacza to, że organizator przyjęcia będzie musiał się spodziewać niezapowiedzianej wizyty policji czy stacji sanitarno-epidemiologicznej – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

We wtorek MZ poinformowało o najwyższej do tej pory liczbie potwierdzonych w ciągu doby przypadków koronawirusa, która wyniosła 680 chorych.

"Na dzisiejszy wynik złożyły się zakażenia w trzech województwach: śląskim, wielkopolskim i małopolskim, gdzie zanotowano ponad 400 zakażeń" – powiedział rzecznik MZ. Zwrócił jednocześnie uwagę, że "połowa kraju to są przypadki w skali od dziesięciu, kilkunastu do dwudziestu przypadków i raczej te województwa nie wychodzą i nie aspirują do wysokich liczb".

Zaznaczył, że "czymś oczywistym jest fakt, że w związku z przemieszczaniem się ludzi będą notowane nowe przypadki zakażeń w nowych miejscach w skali całego kraju".

W związku z rosnącą tendencją potwierdzanych dziennie przypadków rzecznik MZ został zapytany, czy możliwy jest powrót do obostrzeń.

Andrusiewicz zapowiedział, że jeśli zostaną pewne obostrzenia wprowadzone, to nie dla całych województw, ale jedynie dla poszczególnych powiatów, w których będą duże ogniska zakażeń.

"Skala wzrostów, która mogłaby nas niepokoić, to są 23-24 powiaty. Tutaj podliczamy dane z ostatnich 14 dni i obserwujemy, jaka była w tym czasie skala wzrostów i na tej postawie będą planowane pewne obostrzenia, pewne wyłączenia w poszczególnych powiatach. Dotyczy to nie tylko Śląska" – poinformował rzecznik MZ.

Zaznaczył, że "możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach, osób odwiedzających sklepy, możliwe są mniejsze wesela i będą one rejestrowane przez stacje sanitarno-epidemiologiczne, co oznacza, że taki organizator będzie musiał się spodziewać niezapowiedzianej wizyty policji czy stacji sanitarno-epidemiologicznej" – zapowiedział Andrusiewicz.

Podkreślił, że kontrole – co do zasady przestrzegania przepisów prawa – powinny być wszędzie. "Tak jak teraz nasilamy kontrole w placówka sklepowych i tutaj policja wraz ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi będzie takie patrole odbywała".

Andrusiewicz zapowiedział, że na weselach, również tych nierejestrowanych, mogą się także pojawić kontrole. "W przypadku wesel rejestrowanych organizatorzy muszą zdawać sobie sprawę, że ryzyko pojawienia się kontroli na takim przyjęciu jest spore" – oświadczył rzecznik MZ.

Pytany o nowe narzędzia dla właścicieli sklepów czy osób obsługujących klientów, pozwalające egzekwować od nich przestrzegania zaleceń sanitarnych, rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział, że "potrzebna jest zmiana prawa".

"Potrzeba wprowadzenia przepisów do ustawy, które dadzą narzędzie sklepikarzom do egzekwowania przepisów prawa. Musimy jednak poczekać, aż będzie posiedzenie Sejmu i Senatu. My ze swojej strony deklarujemy jak najszybsze przygotowanie takich zapisów, które mogłyby wejść w życie – oświadczył. Zwrócił uwagę, że "w ślad za takim przepisem pójdzie przepis o większych karach dla podmiotów gospodarczych". (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jes
A dlaczego nie ogłasza tego sam minister? Jest pijany czy liczy kasę z masek i respiratorów?
karbinadel
W sumie nie ma co narzekać, są kraje w których wprowadza się np. godzinę policyjną (chyba żeby wirus się wystraszył) albo (o zgrozo!) zakaz pielgrzymek
samsza
W sieci już piszą, że rejestracja wesel jest po to aby wszyscy zaangażowani w organizację wesela opłacili grzecznie należne daniny. Będą ścigać wszystkich. Policja nie będzie chodzić po weselach, bo nie udowodni się kto jest gościem weselnym a kto nie. Pandemia to wymówka.
lipsk
Czy koronawirus domaga się ofiary ? Jeżeli tak to kogo złożymy w ofierze ? Czy słabych schorowanych i starych ? Bo przecież nie chcemy ograniczeń . Szwedzi już wybrali . Teraz czas na innych.
1984
Ofiary? Chyba losu bo wczoraj był 1 zgon, a dzisiaj 6. Jak na epidemię stanowczo za mało. Popatrz tez na liczbę zakażeń w poszczególnych województwach. Nad jeziora przyjechali turyści, a tylko 4 w warmińsko-mazurskim. To 1/5 zakażonego na powiat dziennie. Strach się bać, bez maseczek wymrzemy niczym dinozaury!

Nie
Ofiary? Chyba losu bo wczoraj był 1 zgon, a dzisiaj 6. Jak na epidemię stanowczo za mało. Popatrz tez na liczbę zakażeń w poszczególnych województwach. Nad jeziora przyjechali turyści, a tylko 4 w warmińsko-mazurskim. To 1/5 zakażonego na powiat dziennie. Strach się bać, bez maseczek wymrzemy niczym dinozaury!

Nie porównuj Szwecji do Polski. Oni chcieli budować odpornosć stadną od zera co nie może się udać. My przeczekaliśmy pierwszą fazę gdy nikt nie wiedział czego można sie spodziewać. Gdy wyszło, że niczego groźnego powinniśmy dać se na luz. Nadgorliwość gorsza od faszyzmu - dedykuję MZ.
jes
Szwedzi najlepiej zadbali o starszych a ty w obronie pisiarzy napiszesz każde kłamstwo.
marianpazdzioch
Czyli jednak wariant "darwinistyczny" był dobry. W ostatecznym rozrachunku po rozwaleniu gopospodarki i finansów publicznych lockdownem robimy to co Szwecja od początku.

"Szwecja nie zamroziła gospodarki ani nie zamknęła ludzi w domach w obliczu koronawirusa. Teraz ma zdecydowanie wyższą śmiertelność
Czyli jednak wariant "darwinistyczny" był dobry. W ostatecznym rozrachunku po rozwaleniu gopospodarki i finansów publicznych lockdownem robimy to co Szwecja od początku.

"Szwecja nie zamroziła gospodarki ani nie zamknęła ludzi w domach w obliczu koronawirusa. Teraz ma zdecydowanie wyższą śmiertelność niż Polska. Minister nazwał ten model "darwinistycznym". Ambasada Szwecji nie zgadza się: ratujemy życie - odpowiada."
źródło: wp.pl
antykomuch
tylko czekać na reaktywację Einsatzgruppen
panzet91
No to czekamy na wprowadzenie zasady "Prima nocta" - Niech urzędnik, komisarz rządowy robi pannie młodej wymaz w trakcie wesela żeby zobaczyć, czy nie ma wirusa ;) Oczywiście bez obecności pana młodego, bo istniałoby ryzyko zarażenia !

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki