REKLAMA

Ambasador USA przy OBWE: Rosjanie wywieźli z Ukrainy ponad 14 tys. dzieci

2023-02-03 03:14
publikacja
2023-02-03 03:14

Rosyjscy najeźdźcy siłą wywieźli do Rosji ponad 14 000 dzieci z terytoriów ukraińskich, zajętych po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę - oświadczył w czwartek Michael Carpenter, ambasador USA przy OBWE podczas posiedzenia Stałej Rady tej organizacji w Wiedniu.

Ambasador USA przy OBWE: Rosjanie wywieźli z Ukrainy ponad 14 tys. dzieci
Ambasador USA przy OBWE: Rosjanie wywieźli z Ukrainy ponad 14 tys. dzieci
fot. GLEB GARANICH / / Reuters

"Agresywna wojna Rosji nadal przynosi ból i cierpienie najsłabszym grupom ludności Ukrainy, w tym dzieciom. Według doniesień Kreml siłą deportował lub w inny sposób przeniósł ponad 14 000 dzieci do Rosji” – powiedział Carpenter, cytowany przez agencję Ukrinform.

Amerykański ambasador przypomniał, jak mianowany przez Rosję gubernator Sewastopola stwierdził niedawno, że Moskwa przeznaczyła prawie 100 tys. dolarów na budowę na okupowanym Krymie obiektów, które miały pomieścić ponad 400 deportowanych dzieci.

"Władze Federacji Rosyjskiej dążą przede wszystkim do wyeliminowania wszelkich przejawów ukraińskiej tożsamości narodowej i uczynienia ze wszystkich Ukraińców lojalnych poddanych Imperium Rosyjskiego" – podkreślił Carpenter.

Dodał, że Stany Zjednoczone będą nadal współpracować z Ukrainą i międzynarodowymi partnerami w celu postawienia przed sądem wszystkich osób, odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione na Ukrainie. (PAP)

zm/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (1)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Najeźdźcy? Rosjanie w Donbasie żyją od setek lat głupole! Poza tym mieli te dzieciaki zostawić ukraińskiej artylerii, która ciągle ostrzeliwuje osiedla cywilne w Doniecku? A te prawie 400 dzieciaków w Donbasie, które zginęły od ukraińskiego ostrzału od 2014r. to też wymysł ruskiej propagandy? Dlaczego świat odwrócił wzrok na te Najeźdźcy? Rosjanie w Donbasie żyją od setek lat głupole! Poza tym mieli te dzieciaki zostawić ukraińskiej artylerii, która ciągle ostrzeliwuje osiedla cywilne w Doniecku? A te prawie 400 dzieciaków w Donbasie, które zginęły od ukraińskiego ostrzału od 2014r. to też wymysł ruskiej propagandy? Dlaczego świat odwrócił wzrok na te wydarzenia?

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki