REKLAMA

Amazon stworzy 10 tys. nowych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii

2021-05-14 16:38
publikacja
2021-05-14 16:38
Amazon stworzy 10 tys. nowych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii
Amazon stworzy 10 tys. nowych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii
fot. Frederic Legrand - COMEO / / Shutterstock

Amerykański gigant handlu internetowego, firma Amazon ogłosiła w piątek, że do końca tego roku zamierza stworzyć w Wielkiej Brytanii 10 tys. nowych, stałych miejsc pracy.

Tym samym liczba pracowników Amazona w Wielkiej Brytanii wzrośnie do 55 tys.

Jak sprecyzowano, w związku z otwarciem nowych magazynów, po 1300 miejsc pracy powstanie w centrum odbioru paczek w Doncaster oraz centrach realizacji zleceń w Dartford, Gateshead i Swindon, a 700 - w centrum realizacji zleceń w Hinckley. Ponadto firma będzie rekrutować do działów marketingu cyfrowego, inżynierii, produkcji wideo, rozwoju oprogramowania, sztucznej inteligencji i chmury obliczeniowej. Stworzona będzie także pewna liczba stanowisk kierowniczych w biurach w Cambridge, Edynburgu, Londynie i Manchesterze.

"Dzisiejsze ogłoszenie Amazona jest fantastyczną wiadomością i ogromnym głosem zaufania dla brytyjskiej gospodarki, co pomoże nam zrealizować nasze zobowiązanie wyrównywania poziomu rozwoju w całej Wielkiej Brytanii" - oświadczył minister biznesu Kwasi Kwarteng.

Pandemia koronawirusa, której efektem było wielotygodniowe zamknięcie sklepów z towarami innymi niż pierwszej potrzeby, zwiększyła na całym świecie udział zakupów internetowych w handlu, na czym Amazon wydatnie skorzystał. W pierwszym kwartale tego roku zyski firmy wzrosły ponad trzykrotnie w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku - z 2,5 mld dolarów do 8,1 mld dolarów.

Jednak firma jest przedmiotem ciągłej krytyki w związku z warunkami pracy i kwestiami podatkowymi. W marcu największy brytyjski związek zawodowy Unite zażądał, by Amazon zawarł z jego brytyjskimi pracownikami "nowy układ", w tym, by pozwolił im na zrzeszanie się w związkach zawodowych i zapewnił im większy udział w zyskach firmy. Jednocześnie Unite uruchomił poufną infolinię, na którą pracownicy Amazona mogą dzwonić, by informować o warunkach pracy.

Z kolei bardzo niewielkie w stosunku do obrotów podatki, jakie Amazon płaci, skłoniły brytyjski rząd do wprowadzenia w kwietniu 2020 r. podatku od usług cyfrowych. Firma twierdzi, że płaci wszystkie wymagane w Wielkiej Brytanii podatki i wskazuje, że podatki są naliczane od zysków, które są stosunkowo niewielkie ze względu na kwoty przeznaczane na inwestycje.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
adam_koziel
Kogo to obchodzi że KAŁboje coś tam otwierają ?
W Europie nie płacą żadnych podatków i niszczą lokalne
firmy tam gdzie się pojawią nie mówiąc o tym, że pracownicy
są przekształcani w roboty sterowane przez komputery

W życiu bym tam nie kupił żadnego towaru
wizytator
Po te 500 funciaków na miesiąc wypada dać. Inaczej nie ma to ekonomicznego sensu. Bo Polak tańszy i robi za trzech.
forfun
a ile miejsc ubyło w lokalnym handlu i produkcji oraz mniejszych podatkach ?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki