Alternatywa dla lokat? Ulica nie zabija się o obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe pozostają niezbyt popularną formą inwestycji osobistych - w ubiegłym roku papiery emitowane przez Skarb Państwa kupowało średnio niecałe 10 tys. Polaków miesięcznie.

W 2017 r. Ministerstwo Finansów pozyskało z emisji obligacji oszczędnościowych rekordowe 6,86 mld zł, czyli o blisko 50 proc. więcej niż rok wcześniej. Wyraźnie wyższe zainteresowanie niż w latach poprzednich było prawdopodobnie efektem powrotu inflacji i poprawy sytuacji budżetów domowych, dzięki lepszej sytuacji na rynku pracy, przy utrzymującym się niskim oprocentowaniu depozytów bankowych, spowodowanym niskim poziomem stóp procentowych NBP.

(Bankier.pl na podstawie danych MF)

Wzrost kwoty przeznaczanej na zakup obligacji jest co prawda imponujący, ale bardziej szczegółowe dane wskazują, że wciąż niewielu Polaków jest zainteresowanych tą formą inwestycji. Ale jeżeli już inwestują to niektórzy naprawdę spore kwoty. W 2017 r. oszczędności w obligacjach skarbowych lokowało średnio 8335 osób miesięcznie - wynika z informacji udostępnionych nam przez Ministerstwo Finansów. Daje to średnie miesięczne zakupy w wysokości 68 429,35 zł.

Liczba nabywców obligacji w poszczególnych miesiącach 2017 r.

I

6 431

II

6 480

III

7 561

IV

6 729

V

7 813

VI

7 501

VII

7 753

VIII

8 614

IX

8 130

X

11 325

XI

10 914

XII

11 013

Źródło: Ministerstwo Finansów

Wyraźny wzrost liczby kupujących odnotowano w IV kwartale, gdy do oferty weszły papiery trzymiesięczne. Ich oprocentowanie, wynoszące 1,5 proc. w skali roku, pozostaje niższe niż inflacja CPI, ale i tak jest konkurencyjne w porównaniu z przeciętną lokatą, którą można założyć bez dodatkowych warunków. Obligacje o dłuższym terminie zapadalności oferują wyższy zwrot, ale ewidentnie inwestorzy wolą zamrażać środki na możliwie krótki okres. W raptem trzy miesiące Polacy przeznaczyli na zakup papierów trzymiesięcznych ponad 650 mln zł.

Najpopularniejszymi papierami w skali całego roku pozostały "dwulatki", ale ich udział wyraźnie spadł - z 77 proc. w 2016 r. do 43 proc. w 2017 r. Większym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć chroniące przed inflacją papiery cztero- i dziesięcioletnie - ich łączna sprzedaż była większa o 1 p. proc. niż obligacji dwuletnich i ponad trzykrotnie wyższa niż rok wcześniej.

Wartość sprzedaży poszczególnych rodzajów obligacji w 2017 r.

Typ obligacji

Kwota pozyskana ze sprzedaży (mln zł)

Udział w łącznej sprzedaży (proc.)

Trzymiesięczne

650,3

9,5

Dwuletnie

2959,6

43,1

Trzyletnie

216,7

3,2

Czteroletnie

2456,9

35,8

Dziesięcioletnie

560,5

8,2

500+

16,9

0,2

Źródło: Ministerstwo Finansów

Z blisko 7 mld zł zainwestowanych przez Polaków w detaliczne obligacje skarbowe w ubiegłym roku, aż 75,2 proc. wyłożyły osoby powyżej 50. roku życia. Za 20,9 proc. odpowiadali inwestorzy w wieku 35-50. Młodsi lokują ledwie 4,5 proc.

Najpopularniejszym kanałem sprzedaży pozostają Punkty Sprzedaży Obligacji (placówki PKO BP), gdzie sprzedaje się aż 84 proc. obligacji. Drugi jest internet (17,2 proc.), a marginalny wycinek stanowi kanał telefoniczny (0,2 proc.).

Na koniec 2017 r. obligacje oszczędnościowe posiadało przeszło 94 tys. osób - informuje ministerstwo.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 jacekmaj

W styczniu 2018 pojawił się nowy produkt alternatywny dla lokat i obligacji. W Polsce do tej pory nie było takiej możliwości inwestowania. Jest to rynek wtórny amerykańskich ubezpieczeń na życie tzw. Life Settlements. Niezależny od klasycznych rynków kapitałowych, cen surowców, stóp procentowych itp. Kapitał pozostaje zamrożony przez rok. Umowa zawierana jest na określony czas , min ok 2 lat, w zależności od prognozowanej przez medyków długości przeżycia. Stopa zwrotu jest znana z góry. Niewiadomą jest czas, taka specyfika. Roczna stopa zwrotu kalkulowana jest na poziomie 8% . Inwestycja w USD , min kwota 10 tys. Teraz dolar w dołku, więc może to być ciekawa propozycja dla cierpliwych. W transakcji biorą udział JPMorgan i Bank of Utah (powiernik środków) Inwestor występuje w roli uposażonego z danej polisy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 krandrew

To nie wynika z poprawy sytuacji obywateli, wręcz przeciwnie - sztucznie niskie stopy procentowe zmuszają do migracji środków z lokat do obligacji (państwo się zadłuża), na giełdę (mamy więc „wzrost gospodarczy”) oraz w nieruchomości (budownictwo „kwitnie”). Wkrótce inflacja nas pożre i o to chodzi aparatowi władzy. Należałoby natychmiast podnieść stopy do poziomu sprzed 6 lat, inaczej czeka nas katastrofa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 16 jacek-19

W roku 2015 (kraj w ruinie) potrzeby Skarb Państwa (obligacje) wyniosly 3,22 miliarda zlotych .
W 2017 wszystko uszczelnione (kraj w rozkwicie) potrzeby Skarb Państwa (obligacje) wyniosly 6,86 miliarda zlotych . Potrzeby Skarb Państwa w 2017 byly o 213% wyzsze . Na co ?

! Odpowiedz
14 28 fred_

Bo uklica inwestuje w "to na czym nigdy nie mozna stracic" czyli w mieszkania na wynajem. Nawet Gozdzikowa to potwierdzila.

! Odpowiedz
6 24 silvio_gesell

Obligacje rodzinne są bardzo ładnie oprocentowane.

! Odpowiedz
6 12 specjalnie_zarejstrowany1

Troche sie wyglupiacie z tym artykulem.

Po pierwsze obligacje to nie jest rynek ktory celuje w inwestorow indywidualnych. Mozna w zasadzie powiedziec ze takie "detaliczne" oferty ktore sa na rynku to pozostalosc dawnych czasow.

Po drugie obligacje sa chyba najbardziej popularnym instrumentem inwestycyjnym - tylko ze posrod funduszy. Polecam Wam poczytac kilka blogow manadzerow duzych funduszy na swiecie - kazdy pisze ze popyt na obligacje jest ogromny i niezaspokojony. Dzieje sie tak ze wzgledu na standardy w jakich prospekty funduszy sa skonstruowane - glownie nastawione na skup papierow dluznych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 mhm

Artykuł mówi o obligacjach „oszczędnościowych”.
Wprawdzie tytuł tego pojęcia nie zawiera, ale z jego treści wynika to jednoznacznie.

Trochę się wygłupiłeś tym komentarzem (a szkoda, bo wystarczyło go w inny sposób sformułować i byłby całkiem ciekawy).

! Odpowiedz