Polacy pożyczyli rządowi rekordową kwotę

W 2017 roku Polacy przeznaczyli blisko 7 mld zł na zakup obligacji skarbowych. "To najlepszy wynik na przestrzeni ostatniej dekady" - chwali się Ministerstwo Finansów.

Powrót inflacji i poprawa sytuacji budżetów domowych dzięki lepszej sytuacji na rynku pracy przy utrzymującym się niskim oprocentowaniu depozytów bankowych, spowodowanym niskim poziomem stóp procentowych NBP, skłoniły Polaków do ulokowania rekordowej kwoty w obligacjach skarbowych.

W całym 2017 r. Ministerstwo Finansów pozyskało dzięki temu 6,86 mld zł, najwięcej od ponad dekady. Daje to średnio 571 mln zł miesięcznie, czyli o blisko 50 proc. więcej niż rok wcześniej.

(Ministerstwo Finansów)

Sprzedaż nabrała wyraźnego przyspieszenia pod koniec roku, gdy do oferty dołączyły papiery trzymiesięczne. Ich oprocentowanie, wynoszące 1,5 proc. w skali roku, pozostaje niższe niż inflacja CPI, ale i tak jest konkurencyjne w porównaniu z przeciętną lokatą. W raptem trzy miesiące Polacy przeznaczyli na ich zakup ponad 650 mln zł.

Najpopularniejsze pozostały "dwulatki", ale ich udział wyraźnie spadł - z 77 proc. w 2016 r. do 43 proc. w 2017 r. Większym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć chroniące przed inflacją papiery cztero- i dziesięcioletnie - ich łączna sprzedaż była większa o 1 p. proc. niż obligacji dwuletnich i ponad trzykrotnie wyższa niż rok wcześniej.

(Ministerstwo Finansów)

Niewielki pozostaje za to udział obligacji rodzinnych - dostępnych dla beneficjentów programu "Rodzina 500+". Na ich zakup przeznaczono w całym ubiegłym roku zaledwie 16,9 mln zł.

Wartość sprzedaży poszczególnych rodzajów obligacji w 2017 r.

Typ obligacji

Kwota pozyskana ze sprzedaży (mln zł)

Udział w łącznej sprzedaży (proc.)

Trzymiesięczne

650,3

9,5

Dwuletnie

2959,6

43,1

Trzyletnie

216,7

3,2

Czteroletnie

2456,9

35,8

Dziesięcioletnie

560,5

8,2

500+

16,9

0,2

Źródło: Ministerstwo Finansów

"Obligacje skarbowe dają gwarancję kapitału, oferują zysk oraz zapewniają elastyczność
w dostępie do zgromadzonych oszczędności. Oferta jest różnorodna pod względem długości oszczędzania, zasad oprocentowania i wypłaty odsetek. Dzięki temu każdy może wybrać produkt dopasowany do własnych preferencji i zapotrzebowania. Rekordowe wyniki sprzedaży pokazują, że Polacy coraz chętniej pomnażają swoje oszczędności wybierając obligacje skarbowe" – komentuje Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Niedawno do zakupów obligacji skarbowych przekonywał premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że lokowanie oszczędności w obligacjach "to najpewniejsza inwestycja na świecie".

Obligacje skarbowe zamiast lokaty – czy warto spróbować?

Obligacje skarbowe zamiast lokaty – czy warto spróbować?

Do tej pory obligacje skarbowe trudno było bezpośrednio porównywać z lokatami bankowymi. W ofercie były wyłącznie papiery z co najmniej kilkuletnim terminem wykupu, jeśli nie liczyć kilku jednorazowych specjalnych emisji. Sytuacja zmieniła się wraz z wprowadzeniem obligacji trzymiesięcznych.

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 20 bpv

Rządzący mają już moje skłądki ZUS, jeszcez dokładać moje dodatkowe środki do tego nie od końca pewnego koszyka to już zbyt duże ryzyko.
Należy dla własnego bezpieczeństwa mieć aktywa z bardziej rozwiniętego i niedotkniętego rozpasaną klasą nienażartej służby publicznej zdolnej każde środki przeznaczyć na swoje wyższe cele.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 19 sel

Srebro jest tańsze o połowę niż w 1980 roku, a powinno być 10 x droższe... po takiej inflacji 7% rocznie..

! Odpowiedz
3 6 mhm

Akurat w 1980 mieliśmy do czynienia tylko z krótkotrwałą bańką (spowodowaną m.in. wkroczeniem wojsk sowieckich do Afganistanu i bankructwem braci Hunt), słowo klucz: Silver Thursday.

! Odpowiedz
0 9 mhm

Już w 1982 było (nominalnie) trochę tańsze, niż obecnie.

Czyli w sumie masz rację, przy takiej inflacji powinno być dużo droższe, a nie tylko „trochę”..

! Odpowiedz
11 17 silvio_gesell

Dobrze, poprawiamy proporcję długu krajowego do zagranicznego.

! Odpowiedz
4 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 29 dyktator_kaczka

Co za idioci kupują obligacje 3-miesięczne. Jest sporo lokat o wyższym oprocentowaniu, ale najlepsze są rachunki oszczędnościowe. Są one wyżej oprocentowane od tych śmiesznych obligacji a pieniądze można wypłacić praktycznie w każdej chwili.

! Odpowiedz
12 27 trooper

"Nasz program – budowa socjalizmu dla ludzi i przez ludzi" - plakat z PRL.

Prawdziwe 'patrioty' kupują obligacje państwowe ;)

! Odpowiedz
3 6 sel odpowiada trooper

Jak widać część walczących o demokrację walczyła ale o dyktaturę tylko dla siebie..

! Odpowiedz
5 51 rekin1986

Wcale by mnie nie zdziwiło jak by nasi rządzący z prezesem Glapińskim na czele trzymali sztywno stopy procentowe na niskim poziomie do 2020 roku w tym do wyborów samorządowych w przyszłym pod parlamentarne a w 2020 pod prezydenckie

3 mln kredytów hipotecznych złotówkowych to jest 6 mln wyborców to jest spory elektorat doliczając ok 3 mln świadczeniobiorców 500+ i ok 6 mln emerytów w wieku 65+

Przy takim elektoracie wyskoki przed szereg to strzelenie sobie w głowę jak by nie zaklinać rzeczywistości polityka monetarna będzie wykorzystywana do kampanii pytanie jak długo

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne