Airbus zamierza zlikwidować 15 tys. miejsc pracy

2020-06-30 21:28
publikacja
2020-06-30 21:28
fot. Regis Duvignau / Reuters

Zajmujące się produkcją samolotów europejskie konsorcjum Airbus poinformowało we wtorek o planach redukcji około 15 tys. miejsc pracy w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

Zatrudnienie ma być zmniejszone: we Francji - o 5 tys. etatów, w Niemczech - o 5,1 tys., w Hiszpanii - o 900, w Wielkiej Brytanii o 1,7 tys. i o 1,3 tys. w innych krajach. Firma już wcześniej zdecydowała się na redukcję 900 miejsc pracy w swojej filii Premium AEROTEC w Niemczech.

Władze Airbusa poinformowały, że chcą uniknąć twardych zwolnień i będą namawiały pracowników do dobrowolnych rezygnacji z pracy w tej firmie, wcześniejszego przechodzenia na emerytury oraz będą wdrażać długoterminowe programy częściowego zatrudnienia.

„To będzie potężna bitwa o uratowanie miejsc pracy” - powiedział Francoise Vallin ze związku CFE-CGC, który negocjuje w władzami firmy wypracowanie najlepszych metod redukcji miejsc pracy. Z kolei francuskie ministerstwo finansów oświadczyło, że rząd Francji oczekuje od Airbusa użycia "dostępnych instrumentów w celu zmniejszenia liczby zwolnień".

Airbus zatrudnia ok. 135 tys. pracowników, z których ok. 37 proc. powinno przejść na emeryturę w tej dekadzie. (PAP)

zm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
etre
Chińczycy teraz triumfują. Dziękujemy pazernym koncernom za likwidowane miejsc pracy, oddawanie technologii za garść srebrników na którą pracowały pokolenia i rządom za ich wspieranie. (czytaj: Comac C919, ibm-lenowo itp)

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki