Adwokaci nie chcą płacić za polisy

Członkowie palestry potrafią bardzo opieszale opłacać obowiązkowe ubezpieczenie OC - podaje w środę "Rzeczpospolita". Jak informuje dziennik, zaległości sięgają setek tysięcy złotych.

(fot. Marian Zubrzycki / FORUM)

Jak nieoficjalnie ustaliła "Rzeczpospolita", stołeczni adwokaci jeszcze do niedawna zalegali ze składkami ubezpieczeniowymi na niemal pół miliona złotych. "To dużo, biorąc pod uwagę, że minimalna składka na ubezpieczenie wynosi jedynie 10 zł miesięcznie" - zauważa dziennik.

Nieopłacone w terminie składki za opieszałych prawników uiszcza samorząd (właściwa izba). Dzięki temu interes klientów, którym nierzetelny prawnik mógłby wyrządzić szkodę, jest chroniony.

"Nie zmienia to jednak faktu, że elementarna przyzwoitość wymaga od przedstawiciela zawodu zaufania publicznego, by regulował swoje zobowiązania w terminie" – komentuje dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu prof. Maciej Gutowski. W jego ocenie trzeba zmienić przepisy. "Świadczenie pomocy prawnej bez opłaconego ubezpieczenia powinno być niemożliwe, a adwokat, który nie opłaca składek, automatycznie zawieszany w czynnościach" – uważa prof. Gutowski.(PAP)

ozk/ krap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 8 po_co

Co za idiotyzm, to jest sprawa prawnika czy chce się ubezpieczyć czy też nie i żaden organ nie powinien robić tego za niego.
Informacja o braku ubezpieczenia powinna być jawna, a to klient będzie decydował czy woli zapłacić za bezpieczniejsze dla jego interesów rozwiązanie.

! Odpowiedz
2 19 forfun

hahahahah prawnicy i prawo, przepisy - to dwa światy - odległe

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne