REKLAMA

Adamczyk: Budowa węzła Niepołomice na A4 przebiega sprawnie

2020-02-24 15:42
publikacja
2020-02-24 15:42
Adamczyk: Budowa węzła Niepołomice na A4 przebiega sprawnie
Adamczyk: Budowa węzła Niepołomice na A4 przebiega sprawnie
fot. Maksim Safaniuk / / Shutterstock

Budowa węzła Niepołomice na autostradzie A4 w Małopolsce przebiega sprawnie i zgodnie z planem – ocenił w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Inwestycja o wartości 41,8 mln zł ma zostać ukończona w drugiej połowie tego roku.

Jak podkreślił szef resortu infrastruktury, który w poniedziałek odwiedził budowę węzła, obiekt ten poprawi dojazd do Niepołomic i znajdującej się tam strefy gospodarczej, a także do sąsiednich gmin.

„Wiem jak ten węzeł jest potrzebny - będzie to silnik rozwoju dla Niepołomic i okolicznych gmin. Bardzo się cieszę, że ta budowa przebiega bardzo sprawnie” - zaznaczył Adamczyk.

Budowa węzła Niepołomice na autostradzie A4 trwa od jesieni 2018 roku. Inwestycję realizuje konsorcjum Trakcja PRKiI z Warszawy i litewska AB Kauno Tiltai, które w drugim przetargu zaproponowało za wykonanie zadania 41,8 mln zł.

Była to najtańsza oferta, ale wciąż nie mieściła się w kosztorysie inwestorskim, który po pierwszym przetargu został podniesiony o ok. 3,9 mln zł, do ponad 31,6 mln zł. Wykonanie inwestycji stało się możliwe, ponieważ resort infrastruktury i samorząd Niepołomic wyasygnowały dodatkowe środki na sfinansowanie budowy węzła.

Prace potrwają 15 miesięcy od momentu podpisania umowy, z pominięciem trzech miesięcy zimowych (od połowy grudnia do połowy marca).

Nowy węzeł został zlokalizowany między istniejącymi węzłami Kraków Bieżanów i Targowisko. Powstaje w miejscu, gdzie autostrada A4 Kraków - Tarnów przecina drogę wojewódzką nr 964, co umożliwi wjazd i zjazd z autostrady A4 na tę drogę wojewódzką stanowiącą ważne połączenie gmin położonych po południowej stronie autostrady i Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Do tej pory droga wojewódzka przebiegała pod wiaduktem autostradowym, bez możliwości wjazdów i zjazdów na A4.

Według szacunków codziennie do strefy dojeżdża 870 pojazdów ciężarowych i ok. 4,3 tys. samochodów osobowych. Przewiduje się, że Niepołomicka Strefa Inwestycyjna, która zajmuje ok. 500 ha i pracuje w niej ok. 4,5 tys. osób powiększy się i docelowo pracować w niej będzie 8 tys. osób, co sprawi dużo większy ruch pojazdów.

Wykonanie węzła Niepołomice ograniczy ruch tranzytowy z węzła Targowisko do strefy ekonomicznej przez Puszczę Niepołomicką i liczne miejscowości położone przy drodze wojewódzkiej nr 964.

Samochody wyjeżdżające z niepołomickiej strefy i jadące na wschód (m.in. do Rzeszowa, na Ukrainę) po wybudowaniu węzła zaoszczędzą 12,5 km drogi (w porównaniu do obecnych możliwości), a te jadące na zachód (do Katowic, Berlina) - 5 km.

autor: Rafał Grzyb

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki