REKLAMA

AI wywoła lawinę grupowych zwolnień. "300 mln osób bez pracy"

Agata Wojciechowska2023-03-29 13:05redaktor
publikacja
2023-03-29 13:05

Goldman Sachs nie ma dobrych wiadomości dla osób zatrudnionych. Zdaniem analityków sztuczna inteligencja będzie odpowiadać za największe zwolnienia grupowe na świecie. Zagrożonych jest 300 mln pełnoetatowych stanowisk pracy. 

AI wywoła lawinę grupowych zwolnień. "300 mln osób bez pracy"
AI wywoła lawinę grupowych zwolnień. "300 mln osób bez pracy"
fot. AI / / Shutterstock

Jedną czwartą zawodów w USA i Europie można zastąpić przez AI i być przy tym o wiele efektywniejsza i tańsza - zaznacza raport opracowany przez Goldman Sachs, a cytowany przez BBC News. Dzięki temu, co jest w stanie zaoferować sztuczna inteligencja, świat może zwiększyć całkowitą wartość wytwarzanych towarów i usług o 7 proc. - To byłby wielki postęp - można przeczytać we wnioskach końcowych. 

AI to widmo zwolnienia czy perspektywy zatrudnienia?

Kraje inwestujące pokaźne kwoty w AI, w tym Wielka Brytania, chcą uspokoić swoich obywateli. - Zastosowanie sztucznej inteligencji zwiększy produktywność w całej gospodarce. Jednocześnie chcemy mieć pewność, że uzupełnia rynek pracy, a nie zakłóca go, usprawnia pracę, a nie ją zabiera - zaznacza w "The Sun" Michelle Donelan, sekretarz ds. technologii. 

Dużo zależy o jakiej branży mowa. Z raportu wynika, że wpływ sztucznej inteligencji na poszczególne sektory będzie różny. I tak np. w administracji wyniesie on 46 proc. (Google przeprowadził cięcia zatrudnienia na podstawie wyników AI), w zawodach prawniczych - 44 proc., ale w budownictwie już tylko 6 proc., a w konserwacji budynków - 4 proc. 

Jedną z grup szczególnie zagrożonych są artyści. W związku z rosnącym wpływem sztucznej inteligencji na przemysł filmowy scenarzyści zapowiedzieli strajk w Hollywood. 

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Praca jest, ale za ile?

Jak zaznacza dyrektor ds. rynku pracy w Oxford Martin School na Uniwersytecie Oksfordzkim Carl Benedikt Frey, nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile miejsc pracy zostanie zastąpionych przez sztuczną inteligencję. Jako przykład podał ChatGPT, który umożliwia pisanie średnich (choć wciąż się on uczy) esejów i artykułów. - W związku z tym dziennikarze będą musieli stawić czoła większej konkurencji, która obniży płace. Chyba że zobaczymy znaczący wzrost popytu na tę pracę - dodaje. Być może powstaną koncerny medialne chwalące się tym,  że "zatrudniają tylko ludzi". 

Jako przykład podaje rozwój GPS, który spowodował wzrost liczby taksówkarzy czy innych podmiotów świadczących usługi przewozowe. Znajomość danego miasta czy terenu nie gwarantowała zatrudnienia, skoro wystarczył smartfon. - Ich płace obcięto o około 10 proc. - przyznaje Frey. Rezultatem były więc niższe płace, a nie mniej miejsc pracy. Stąd też wniosek, że być może AI będzie miała wpływ na stworzenie szerszego zestawu kreatywnych zadań.

Na krótko zmniejszy etaty, ale później "da kopa" rynkowi pracy?

Obecnie 60 proc. wykonywanych zawodów nie istniała w 1940 roku. Badania wskazują, że zmiany technologiczne, które obserwujemy od lat 80., spowodowały bardziej przebranżowienie niż utratę miejsc pracy. Jeśli i w tym przypadku rewolucja AI przypomina inne rewolucje technologiczne, to w krótkim okresie czasu liczba pracujących osób rzeczywiście się zmniejszy. 

W długim okresie trudno cokolwiek prognozować. - Wszystkie takie prognozy należy traktować z przymrużeniem oka - sugeruje Torsten Bell, dyrektor naczelny think  thanku Resolution Foundation. - Nie wiemy, w jaki sposób technologia będzie ewoluować, ani jak na tę ewolucję zareagują firmy. Nie jest to jednoznaczne ze stwierdzeniem, że AI nie zakłóci rynku pracy. Jednak główny nacisk powinniśmy położyć na potencjalnym wzroście standardu życia, dzięki większej wydajności i tańszych usługach oraz dotrzymaniu kroku innym - dodaje. 

Grafikę w tym artykule także wybrała AI. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (73)

dodaj komentarz
jenak
I tu nie zanosi się na nic innego.

Zyski prywatyzujmy, a straty uspołeczniajmy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jenak
Chiny praktycznie nie korzystały z nowatorskiej szczepionki mRNA (przez 1,5 roku dopuszczona jako emergency, correct me if i am wrong) i jakoś o katastrofie covidowej w gęsto zaludnionym kraju nie słychać było. Można było zaszczepić 1,5 mld ludzi skromnym tradycyjnym prepem i obyło się bez tragedii.
utt
W sumie, sadomaso lubi to. Myślę że należy napisać AI które zastąpi programistów. Tak to sobie oczy psują, a z takim AI , które by pisało kod za nich mieliby czas by zająć się dziećmi a nie tylko w komputer i myślą jak tu ułatwić życie innym np. Takim bankom jak w artykule. To dopiero myśl. Bill gdzie jesteś ?
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Napisałem kod który wkrótce zastapi górników w kopalnach!

do while "do konca życia"

if 'wegiel drogi' {idz po podwyzke}
else if 'węgiel tani' {idz po podwyzke}

Idz po podwyżke {

if 'dostales' {idz na L4}
else {Idź po podwyzke}
dostałeś podwyzke!
}

koniec życia
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Przepraszam, był bład w kodzie. Zamiast "do konca zycia" powinno być "wcześniejsza emerytura" a przed wyjsciem z petli "4 lata wypowiedzenia (L4)" a po wyjsciu z pętli "200 k odprawa" przepraszam jestem tylko mid programistą i nie zarabiam tyle co górnik na przodku wiec trudno mi go Przepraszam, był bład w kodzie. Zamiast "do konca zycia" powinno być "wcześniejsza emerytura" a przed wyjsciem z petli "4 lata wypowiedzenia (L4)" a po wyjsciu z pętli "200 k odprawa" przepraszam jestem tylko mid programistą i nie zarabiam tyle co górnik na przodku wiec trudno mi go zaprogramować
zgadujzgadula
Kod approved (ide po podwyzke)
zoomek
O madko! Tacy jak Ty budują ten system bestii, tego Golema który nas łuśmierci!
Chyba pora do lasu.
eglantyna odpowiada zoomek
Tak, wracaj pod kamień i żyj w ciemności.
Nie używaj komputera, smartfona, przeglądarki, bo to ręce i nogi bestii.
Nie kupuj produktów w sklepie, bo każdy wyprodukowano przy pomocy języków, sterowników, programów, cyfrowych technologii i automatów. Nie używaj zwłaszcza zegarka elektronicznego, bo ten liczy czas Golema.
Robiąc
Tak, wracaj pod kamień i żyj w ciemności.
Nie używaj komputera, smartfona, przeglądarki, bo to ręce i nogi bestii.
Nie kupuj produktów w sklepie, bo każdy wyprodukowano przy pomocy języków, sterowników, programów, cyfrowych technologii i automatów. Nie używaj zwłaszcza zegarka elektronicznego, bo ten liczy czas Golema.
Robiąc cokolwiek, co robisz, żywisz bestię! Nie bądź hipokrtytą, wracaj pod kamień czytać Biblię.

Powiązane: Sztuczna inteligencja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki