REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Nadchodzi burza płacowa w Hollywood? Na horyzoncie spór o Netfliksa i AI oraz strajk scenarzystów

Agata Wojciechowska2023-03-25 14:00redaktor
publikacja
2023-03-25 14:00

Czy nad Los Angeles nadciąga potężna burza płacowa? Hollywood przygotowuje się już do potencjalnego strajku scenarzystów, ruszają bowiem rozmowy ze studiami na temat ich wynagrodzeń. Ich niepowodzenie może doprowadzić do pierwszego od 15 lat trzęsienia ziemi w projektach telewizyjnych i filmowych. 

Nadchodzi burza płacowa w Hollywood? Na horyzoncie spór o Netfliksa i AI oraz strajk scenarzystów
Nadchodzi burza płacowa w Hollywood? Na horyzoncie spór o Netfliksa i AI oraz strajk scenarzystów
fot. Andy Chinn / / Shutterstock

- Bycie scenarzystą jest teraz trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu - wyznają CNN pracownicy branży filmowej.

Amerykańska Gildia Scenarzystów rozpoczęła w minionym tygodniu negocjacje w sprawie kontraktu ze studiami. Po dwóch tygodnia zostaną one zawieszone, by przedstawiciele mogli poinformować pracowników o postępach prac. Wspólne stanowisko muszą uzgodnić do 1 maja, kiedy to wygasa poprzednia ugoda.

Wśród żądań scenarzyści wymieniają m.in. wyższe stawki wynagrodzeń dla pisarzy, zwiększenie składek na fundusze emerytalne i zdrowotne oraz lepsze standardy w miejscu pracy.

Rozmowy będą także toczyć się wobec platform streamingowych, scenarzyści otrzymują bowiem dodatkowe wynagrodzenie, jeśli film lub serial jest pokazywany w telewizji. Niestety serwisy internetowe ich nie uwzględniają. To nie jedyny cios finansowy, jaki przedstawiciele tej branży otrzymują od Netfliksa, HBO i innych. Otóż gdy telewizje średnio zamawiają po 20 odcinków w jednym sezonie, to platformy proszą o znacznie mniej. 

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Kolejnym punktem spornym może się okazać użycie AI przez studia filmowe. Sztuczna inteligencja udowodniła już, że pisanie idzie jej dość sprawnie. Scenarzyści żądają wyraźnych regulacji odnośnie do użycia jej podczas prac nad produkcjami filmowymi i serialami.

Sojusz Producentów Filmowych i Telewizyjnych reprezentujący hollywoodzkie studia zastrzega, że zasiadł do stołu negocjacyjnego, mając na uwadze przede wszystkim stabilność branży. - Wszystkim zależy na utrzymaniu aktywności produkcyjnej, byśmy wszyscy mgli kontynuować pracę i dostarczać widzom najlepszy produkt rozrywkowy, jaki jest dostępny - czytamy w komunikacie. 

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (9)

dodaj komentarz
itso_battlestar_point_g
a kogo to obchodzi ! zoomek kitra złoto :D

ciekawe ile już go tam uzbierał
monuz
W Hollywood jak nie jesteś w związkach to nie możesz liczyć nawet na kilkusekundową rolę kelnerki nalewającej kawę. Polskie "gwiazdy" co "podbijały" Hollywood opowiadają jak je skrzywdzili na castingach, tymczasem nikogo spoza związków na casting nie wpuszczą. Nasze "gwiazdy" podorabiają tam nieco przy W Hollywood jak nie jesteś w związkach to nie możesz liczyć nawet na kilkusekundową rolę kelnerki nalewającej kawę. Polskie "gwiazdy" co "podbijały" Hollywood opowiadają jak je skrzywdzili na castingach, tymczasem nikogo spoza związków na casting nie wpuszczą. Nasze "gwiazdy" podorabiają tam nieco przy sprzątaniu na czarno i wracają do domu. Realia są takie, że nawet jak ustawiasz dekoracje na planie, musisz być w związku ustawiaczy dekoracji, inaczej adwokaci by wykończyli producenta filmowego nim dobrze zacznie kręcić.
dawid_gmyrek
Mowa o związkach męsko-damskich?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
od_redakcji
Święte słowa Amen. Byłoby na świecie mniej wszelkiego zła wynaturzenia i Tęczowości.
dawid_gmyrek
Here we go again: Bankier staje się tabloidem na naszych oczach!
od_redakcji
A o czym mają pisać? Przecież już każdy wie, że ekonomia jest sterowana i malwersowana do granic możliwości (komuna centralnie drukowana), a to nie jest portal z cyklu Euforia i zakłamanie. Albo ile (tapety) wyklikanej myszką dostaje Ukraina?
dawid_gmyrek odpowiada od_redakcji
Redaktorze, co ma PiS do wiatraka?
jenak
2 tygodnie temu? info o Vega and co i o statystach na barykadach, że płace niegodne.


Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki