90. rocznica odzyskania niepodległości na monetach i banknocie kolekcjonerskim

11 listopada 1918 roku jest datą symbolizującą odzyskanie przez Polskę niepodległości po długiej niewoli, która trwała ponad 120 lat. Narodowy Bank Polski upamiętni rocznicowe wydarzenia w szczególny sposób, emitując cztery monety okolicznościowe, w tym dwie złote, oraz banknot kolekcjonerski.
30 października (czwartek) – banknot kolekcjonerski o nominale 10 zł oraz moneta 2 zł ze stopu Nordic Gold

3 listopada (poniedziałek) - złote monety o nominałach 200 i 50 zł oraz srebrna moneta o nominale 20 zł

Banknot kolekcjonerski o nominale 10 zł
 

Jest to drugi polski banknot kolekcjonerski (pierwszy, wydany w 2006 roku, poświęcony był papieżowi Janowi Pawłowi II). Strona przednia banknotu, utrzymanego w ciepłej złocisto-czerwono-brązowej kolorystyce, przedstawia profil marszałka Józefa Piłsudskiego i frontową fasadę Belwederu. Na stronie odwrotnej umieszczono wizerunek Orła Białego według wzoru z 1919 roku (stosowanego m.in. na markach polskich, pierwszych pieniądzach emitowanych przez niepodległe państwo polskie) oraz Pomnik Czynu Legionowego w Kielcach, zwany „czwórką strzelecką” (postacie czterech maszerujących w szyku legionistów). 
Wymiary banknotu: 138 x 69 mm. Nakład – 80.000 sztuk. Cena emisyjna– 15 zł.

Złote monety o nominałach 50 i 200 zł

Monety mają identyczne wizerunki. Różnią się wielkością, wagą, nominałem, próbą oraz szczegółowością rysunku. Moneta o średnicy 18 milimetrów jest pierwszą monetą kolekcjonerską o nominale 50 zł. Wprawdzie Narodowy Bank Polski emituje też inne złote monety o nominale 50 zł, ale nie są to monety kolekcjonerskie, tylko lokacyjne, tzw. bulionowe, z wizerunkiem orła bielika, służące do inwestowania w fizyczne złoto. Moneta 50-złotowa jest też jedyną jak dotąd polską monetą kolekcjonerską o próbie 999,9, czyli wyprodukowana została niemal z czystego złota (podobnie jak orły bieliki).

Na awersie obu „niepodległościowych” monet złotych przedstawiono współczesny wizerunek Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie. Nazywane „panteonem narodowej chwały”, miejsce to symbolizuje męstwo i oddanie w walce za ojczyznę żołnierzy polskich na przestrzeni wieków. Grób Nieznanego Żołnierza został ustanowiony w środkowej części kolumnady Pałacu Saskiego w listopadzie 1925 r., kiedy uroczyście złożono w nim prochy jednego z obrońców Lwowa z 1918 roku. 
Na rewersie widoczna jest postać brygadiera Józefa Piłsudskiego na koniu, na czele maszerujących legionistów. Wymarsz pierwszej kompanii kadrowej strzelców z krakowskich Oleandrów na Kielecczyznę w sierpniu 1914 roku zapoczątkował czyn zbrojny Polaków w walce o wolność ojczyzny w czasie I wojny światowej. 

Moneta 50-złotowa – nakład 8.800 sztuk. Cena emisyjna – 370 zł.
Moneta 200-złotowa – nakład 10.000 sztuk. Cena emisyjna - 1445 zł.

Srebrna moneta o nominale 20 zł

Na awersie monety widnieje wizerunek krzyża Orderu Wojennego Virtuti Militari, najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego. Order został ustanowiony w 1792 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego po zwycięskiej bitwie pod Zieleńcami dla uhonorowania bohaterskich oficerów. W 1832 r. car Mikołaj I zniósł to odznaczenie. Po odzyskaniu niepodległości Order Wojenny Virtuti Militari restytuowano.

Rewers monety przedstawia wizerunki trzech wybitnych polskich dowódców – generałów: Józefa Dowbor-Muśnickiego, Tadeusza Rozwadowskiego i Józefa Hallera. Ich biografie, a przede wszystkim kariery wojskowe, uosabiają odmienne drogi Polaków walczących o wolność ojczyzny. 

Nakład monety – 110.000 sztuk. Cena emisyjna – 76 zł.

Moneta 2 zł ze stopu Nordic Gold

Na rewersie uwidoczniono wizerunek krzyża Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, wysokiego odznaczenia państwowego ustanowionego przez Sejm II Rzeczypospolitej w 1921 roku. Order ten przyznawano – w pięciu klasach - obywatelom Polski i obcokrajowcom w uznaniu ich zasług „w służbie dla państwa i społeczeństwa”. 
Nakład monety – 1.200.000 sztuk.

Monety złote i srebrne będzie można kupić od 3 listopada, a dwuzłotowe zamienić od 30 października we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i wybranych sklepach numizmatycznych. 

Banknot kolekcjonerski będzie dostępny w sprzedaży od 30 października.

Ceny sprzedaży banknotu kolekcjonerskiego i monet w NBP: banknot – 15 zł, moneta złota 200-złotowa – 1445 zł, moneta złota 50-złotowa – 370 zł, srebrna – 76 zł.

Dwójki dostępne w cenie nominalnej.

/ NBP
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl