600 mln zł dla sklepikarzy na terminale płatnicze

Właściciel punktu handlowo-usługowego przez rok nie zapłaci prowizji za akceptowanie kart i za dzierżawę terminalu - pisze w poniedziałek "Gazeta Wyborcza". Jak dodaje, powstaje fundacja, która będzie wspierać rozwój płatności bezgotówkowych.

(fot. leaf / YAY Foto)

Jeszcze kilka lat temu właściciele sklepów nie kwapili się do przyjmowania płatności kartą. Powodem - jak pisze "Gazeta Wyborcza" - były wysokie opłaty za akceptowanie kart. Tzw. prowizja interchange sięgała 1,6 proc. wartości transakcji.

W 2014 roku Sejm ustawowo ograniczył wysokość interchange do 0,5 proc., a kilka miesięcy później do 0,2-0,3 proc. Mniej więcej o połowę spadły też opłaty za dzierżawę urządzeń. Efekty tych działań widać jak na dłoni - podkreśla gazeta. W ciągu dwóch lat liczba punktów usługowo-handlowych z terminalami wzrosła do 419 tys. Dziś pracuje ponad 530 tys.

"Każdy z nas ma prawo do tego, żeby w sklepie czy urzędzie zapłacić kartą lub telefonem. Chcemy w Polsce znacząco zwiększyć obrót bezgotówkowy, a do tego niezbędne jest rozszerzenie systemu akceptacji kart płatniczych i innych instrumentów płatniczych" - powiedział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński podczas uroczystości powołania fundacji Polska Bezgotówkowa. Jej sygnatariuszami są resort rozwoju, Związek Banków Polskich oraz organizacje Visa i MasterCard - czytamy w artykule.

Fundacja ma zachęcać przedsiębiorców do przyjmowania opłat bezgotówkowo.

"Gazeta Wyborcza" podkreśla jednak, że to nie rząd, tylko prywatne firmy zrzucą się na finansowanie zachęty dla firm. Z informacji gazety wynika, że w ciągu trzech lat zarządzany przez fundację fundusz zasilony zostanie kwotą ok. 600 mln zł. Mniej więcej połowę tej kwoty wyłożą organizacje płatnicze: Visa i MasterCard, blisko 30 proc. zapewnią banki, a 20 proc. agenci rozliczeniowi.

mmi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 6 ~Rt

NBP powinno wydać narodową kartę płatniczą po c płacić prowizje dla zagranicznej firmy przy zakupach krajowych. W dodatku nawet jeśli system był pokrywany w całości z kasy NBP ten by wyszedł na plus. Papierowe pieniądze też kosztują

! Odpowiedz
3 13 ~silvio_gesell

Przydałaby się polski operator kart płatniczych.

! Odpowiedz
2 4 qqryk

Jest polski system blik, ale - większość miejsc nie akceptuje, niektórym bankom się nie chce, a poza tym działa to tylko jako debet (a nie kredyt z odroczoną spłatą) i czasem się zawiesza gdy bank coś tam robi w systemie.

! Odpowiedz
12 0 ~123

I bardzo dobrze, bo pomijając kwestie podejścia typu "tylko gotówka, bank Ci zabierze" ciężko odmówić płaceniu kartą czy telefonem wygody i jednocześnie przyspieszenia kolejki, szczególnie jak jest to zbliżeniówka.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne