REKLAMA

500+ zostanie wyrównane do 800 zł za okres sierpień-grudzeń 2023? ZUS zabrał głos

2023-11-27 13:05
publikacja
2023-11-27 13:05

Wyrównanie świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do grudnia 2023 r. to fałszywa informacja, która krąży w internecie – wskazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

500+ zostanie wyrównane do 800 zł za okres sierpień-grudzeń 2023? ZUS zabrał głos
500+ zostanie wyrównane do 800 zł za okres sierpień-grudzeń 2023? ZUS zabrał głos
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski powiedział PAP, że w ostatnim czasie w internecie pojawiły się fałszywe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł do 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do końca tego roku.

Dodał, że do ZUS-u zgłaszają się klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P).

Reklama

ZUS wyjaśnia: zgodnie z ustawą wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 r. to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się w 800+. Nastąpi to automatycznie bez konieczności składania wniosku. Po nowym roku uprawnieni otrzymają wypłaty w nowej wysokości, a o tym fakcie zostaną poinformowani na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS przypomina, że prawo do 500+ ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jednak aby świadczenie było wypłacone od początku, rodzic musiał złożyć wniosek do końca czerwca 2023 r. Jeśli spóźnił się i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzyma już tylko od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Oni mają 3 miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin swojej pociechy, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca będzie można składać od lutego za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia, czy bankowości elektronicznej banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.(PAP)

Autorki: Iga Leszczyńska

iga/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
marszalek2020
Podobno Niemiecki Siemens ma kłopoty finansowe i Niemcy szukają kogoś z gotówką kto by cos dużego zamówił. 500 plus pasuje tu jak ulał :)
carlito1
Dawać 5000 + i jedziemy z inflacją niech w końcu się to rozwali wszystko i spokój
jas2
Może Tusk faktycznie da wyrównanie. Obiecał to pół roku temu, więc na pewno dotrzyma.
samsza
"Donald Tusk obiecał wzmocnić prawa kobiet i osób LGBT, ale może mu nie starczyć sił"

: )

https://wiadomosci.onet.pl/politico/wielkie-oczekiwania-wobec-tuska-w-sprawie-praw-kobiet-i-osob-lgbt/k02bp6k
jas2
Wszyscy ludzie powinni mieć jednakowe prawa. Nie powinno być specjalnych praw dla kobiet czy LGBT.
samsza odpowiada jas2
Ja się śmieję z tego propagandowego zadęcia, bo wcześniej było o "ciemnocie pis" przekupionej za pincet... teraz mamy dokładnie to samo, "ciemnota PO" ma zostać przekupiona za pincet, ale hasełko inne. O nic innego jak o kasę nie chodzi, o żadne "prawa", brać to na poważnie... ja bym tego nie robił.
daniel_1 odpowiada jas2
LBGT szkodzą dobru wspólnemu. Przenikają do wielu obszarów naszego życia jak wirusy, niszcząc od środka.
mesten
a wyborcy Polskiej Zjednoczonej Prawicy (PZPR) już wypili z tego tytułu.

Powiązane: 800 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki