24,9 mln Polaków zarobiło ponad 575 mld zł

W 2010 roku podatek dochodowy zapłaciło 24,9 mln osób. Większość, bo 98,1% zarobiło mniej niż 85 528 zł. Tylko 1,9%, czyli 473 tys. osób weszło w drugi próg podatkowy. Polacy to naród biedaków – żeby przekroczyć II próg podatkowy trzeba zarabiać ponad 7 tys. zł miesięcznie. To mniej więcej tyle ile wynosi średnia płaca w bankrutującej Grecji.

W Polsce przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosi 3,6 tys. zł. Oznacza to, że przeciętny roczny dochód podatnika w Polsce to 43,2 tys. zł. Naturalnie przeciętne wynagrodzenie nie ma wiele wspólnego z rzeczywistymi zarobkami Polaków – modalna pensja, czyli najczęściej występująca w gospodarce, waha się pomiędzy 1800 zł a 2200 zł brutto. Dla przypomnienia warto dodać, że płaca minimalna w Polsce wynosi 1500 zł brutto, czyli 1111 zł netto. W Grecji jest to ok. 800 euro, czyli ponad 3,2 tys. zł.

15,4 mln osiąga dochody tylko z jednego źródła


Z raportu Ministerstwa Finansów za 2010 rok wynika, że 23,28 mln osób (93,46%) wykazało przychody ze źródeł podlegających opodatkowaniu. 1,28 mln podatników (5,13%) nie uzyskało przychodów ze źródeł podlegających opodatkowaniu, ale skorzystało z możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Z możliwości łącznego opodatkowania dochodów małżonków skorzystało 10,1 mln podatników. Z kolei aż 350 tys. osób (1,41%) uzyskało przychody ze źródeł podlegających opodatkowaniu lecz wykazało dochód 0 zł lub stratę. Ci ostatni to zwykle osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, którym szczęśliwie udało się osiągnąć dostatecznie wysokie koszty uzyskania przychodów.

Aż 15,4 mln podatników wykazało dochody tylko z jednego źródła. Z tego 6,5 mln otrzymywało należności wynikające ze stosunku pracy. Emeryci i renciści to grupa ponad 7,7 mln ludzi – czyli więcej niż jest zatrudnionych na podstawie jednej umowy o pracę.

Polacy zarobili łącznie 575 mld zł


Z pozarolniczej działalności gospodarczej dochody otrzymywało 325 tys. podatników, a z działalności wykonywanej osobiście, czyli umów o dzieło i zlecenia aż 795 tys. osób. Z raportu za 2010 roku wynika, że twórców i autorów w Polsce było 33 tysiące, a tylko z najmu lub dzierżawy utrzymywało się nieco 28 tys. osób. Warto na to zwrócić uwagę – z raportu wynika, że przeciętny dochód roczny osoby prowadzącej działalność gospodarczą wyniósł 71 tys. zł, czyli dwa razy więcej niż osób utrzymujących się tylko z umowy zlecenia lub o dzieło.

Polacy w 2010 roku zarobili łącznie 575,5 mld zł. W tym ze stosunku pracy – 350 mld zł, z wypłaty rent i emerytur – 165,5 mld zł, a z pozarolniczej działalności gospodarczej – 25 mld zł. Osoby zatrudnione na podstawie umów zlecenia i o dzieło zarobiły łącznie 21 mld zł. Dochód brutto przed obliczeniami przekroczył 620 mld zł.

Niecałe 2% podatników wpłaca 22% do budżetu


Co interesujące, 1,89% osób, które przekroczyły II próg podatkowy, wpłaciły do fiskusa 23% podatku należnego. Przeciętny Polak wpłacił do budżetu 3,5 tys. zł podatku dochodowego wraz ze składką na ubezpieczenia zdrowotne. Przeciętne obciążenie dochodu efektywną stawką podatkową wynosiło 14% dla osób z I progu podatkowego i 22% dla podatników, których dochód przekroczył II próg.Niestety Polacy zarabiają bardzo niewiele w stosunku do krajów "starej" UE. Nasze pensje są niskie, a podatki wysokie. Równocześnie nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek miało ulec zmianie. Najbardziej przerażające jest to, że przeciętny roczny dochód Polaka to tylko połowa kwoty potrzebna do wejścia w II próg podatkowy. Te 473 tysiące osób, które go przekroczyły, uznawane są za bogatych, a przecież 85 tys. zł rocznie to dochód, który przeciętny Grek uznałby za oczywisty, wręcz minimalny.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl
 

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 ~aekielski

Utrzymywanie się z pracy godne jest komunisty. W ustroju kapitalistycznym utrzymujemy się z procentu od kapitału własnego. Kto go nie ma to może pożyczyć, mądrze zainwestować i dalej leżeć do góry kołami.

! Odpowiedz
0 2 ~młody125

Troszeczkę inaczej to wygląda.

Kwalifikacja do pierwszego bądź drugiego progu podatkowego odbywa się na podstawie "podstawy obliczenia podatku". Jest to kwota przychodu pomniejszona o koszty uzyskania przychodu i składki na ZUS.
Można więc zarabiać 8000 zł brutto miesięcznie (96 000 rocznie), a i tak będzie się w pierwszym progu podatkowym.

Jeśli 1,89 % to osoby które faktycznie miały częściowo podatek naliczany z drugiego progu to zarobiły one ponad ~ 100 000 każda. Inna kwestia, że cześć osób rozlicza się wspólnie dzięki czemu mieszą się w 1 progu, licząc osobno jedną z tych osób mógł by objąć drugi próg.

Osoby na działalności często wybierają inną formę opodatkowania.

To wszystko nie zmienia jednak faktu, że Polacy zarabiają mało.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~magentta

A kwota wolna od podatku w UK to 7500 GBP rocznie czyli 37000 zl . W Polsce 3000 czyli ponad 10 x mniej. I dziwią się że ludzie emigrują. Jakie ciasne móżdżki mają nasi rządzący;)

! Odpowiedz
0 0 ~Polak

To są przerażające dane. Widać jak biedni są Polacy a ten rząd mając takie dane chce kosztem Polaków dawać za friko nasze pieniądze np. leniom Grekom i jeszcze obciążać większymi podatkami ??? To są ludzie celowo działający na szkodę POLSKI I POLAKÓW !!! Brak na tych zł....i słów !!! Polacy przebódzcie się.

! Odpowiedz
0 0 ~as

Gdzieś słyszałem niedawno, że "bogatych" jest w polandii ok. mln osób, następny mln aspirujących. definicja bogatego to ok. 20 tysia/m-c i aktywa netto pow. 1 mln USD. jak to się ma do tych 473 tys. biedaków na etacie ok. 7 tys. zł? Coś mi się zdaje, że w Polsce nie z pracy bogactwo sie bierze...

! Odpowiedz
1 0 ~Tie

To źle słyszałeś w artykule było napisane, że
- bogatych (> 20 kPLN/mies + 1 mln aktywów) mamy ok 50 tys,
- zamożnych powyżej 7,1 kPLN /mies nieco ponad 600 tys
- aspirujących miedzy 3,7 a 7,1 kPLN nieco poniżej 2 mln.
To tak z pamięci.
I dane były za rok wcześniejszy.

! Odpowiedz
1 0 ~rs

Najlepszy to ten kawałek, który mówi, że Polacy zarobili z rent i emerytur ponad 165 miliardów. Takiej kreatywnej księgowości dawno nie widziałem. Idąc tym tropem moża nasz dochód mnożyć w nieskończonosć - ja wypłace żonie 1tysiać i już możemy powiedzieć, że nasze zarobki wzrosły.... niezła paranoja

! Odpowiedz
0 1 ~osw

niech rządzący wytłumaczą społeczenstwu dlaczego przez 22 lata nie dogoniliśmy chociażby bankruta Grecję.

! Odpowiedz
0 1 ~sith

dalej pomagajmy bogatym grekom- głupi polacy

!
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl