24,9 mln Polaków zarobiło ponad 575 mld zł

W 2010 roku podatek dochodowy zapłaciło 24,9 mln osób. Większość, bo 98,1% zarobiło mniej niż 85 528 zł. Tylko 1,9%, czyli 473 tys. osób weszło w drugi próg podatkowy. Polacy to naród biedaków – żeby przekroczyć II próg podatkowy trzeba zarabiać ponad 7 tys. zł miesięcznie. To mniej więcej tyle ile wynosi średnia płaca w bankrutującej Grecji.

W Polsce przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosi 3,6 tys. zł. Oznacza to, że przeciętny roczny dochód podatnika w Polsce to 43,2 tys. zł. Naturalnie przeciętne wynagrodzenie nie ma wiele wspólnego z rzeczywistymi zarobkami Polaków – modalna pensja, czyli najczęściej występująca w gospodarce, waha się pomiędzy 1800 zł a 2200 zł brutto. Dla przypomnienia warto dodać, że płaca minimalna w Polsce wynosi 1500 zł brutto, czyli 1111 zł netto. W Grecji jest to ok. 800 euro, czyli ponad 3,2 tys. zł.

15,4 mln osiąga dochody tylko z jednego źródła


Z raportu Ministerstwa Finansów za 2010 rok wynika, że 23,28 mln osób (93,46%) wykazało przychody ze źródeł podlegających opodatkowaniu. 1,28 mln podatników (5,13%) nie uzyskało przychodów ze źródeł podlegających opodatkowaniu, ale skorzystało z możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Z możliwości łącznego opodatkowania dochodów małżonków skorzystało 10,1 mln podatników. Z kolei aż 350 tys. osób (1,41%) uzyskało przychody ze źródeł podlegających opodatkowaniu lecz wykazało dochód 0 zł lub stratę. Ci ostatni to zwykle osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, którym szczęśliwie udało się osiągnąć dostatecznie wysokie koszty uzyskania przychodów.

Aż 15,4 mln podatników wykazało dochody tylko z jednego źródła. Z tego 6,5 mln otrzymywało należności wynikające ze stosunku pracy. Emeryci i renciści to grupa ponad 7,7 mln ludzi – czyli więcej niż jest zatrudnionych na podstawie jednej umowy o pracę.

Polacy zarobili łącznie 575 mld zł


Z pozarolniczej działalności gospodarczej dochody otrzymywało 325 tys. podatników, a z działalności wykonywanej osobiście, czyli umów o dzieło i zlecenia aż 795 tys. osób. Z raportu za 2010 roku wynika, że twórców i autorów w Polsce było 33 tysiące, a tylko z najmu lub dzierżawy utrzymywało się nieco 28 tys. osób. Warto na to zwrócić uwagę – z raportu wynika, że przeciętny dochód roczny osoby prowadzącej działalność gospodarczą wyniósł 71 tys. zł, czyli dwa razy więcej niż osób utrzymujących się tylko z umowy zlecenia lub o dzieło.

Polacy w 2010 roku zarobili łącznie 575,5 mld zł. W tym ze stosunku pracy – 350 mld zł, z wypłaty rent i emerytur – 165,5 mld zł, a z pozarolniczej działalności gospodarczej – 25 mld zł. Osoby zatrudnione na podstawie umów zlecenia i o dzieło zarobiły łącznie 21 mld zł. Dochód brutto przed obliczeniami przekroczył 620 mld zł.

Niecałe 2% podatników wpłaca 22% do budżetu


Co interesujące, 1,89% osób, które przekroczyły II próg podatkowy, wpłaciły do fiskusa 23% podatku należnego. Przeciętny Polak wpłacił do budżetu 3,5 tys. zł podatku dochodowego wraz ze składką na ubezpieczenia zdrowotne. Przeciętne obciążenie dochodu efektywną stawką podatkową wynosiło 14% dla osób z I progu podatkowego i 22% dla podatników, których dochód przekroczył II próg.Niestety Polacy zarabiają bardzo niewiele w stosunku do krajów "starej" UE. Nasze pensje są niskie, a podatki wysokie. Równocześnie nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek miało ulec zmianie. Najbardziej przerażające jest to, że przeciętny roczny dochód Polaka to tylko połowa kwoty potrzebna do wejścia w II próg podatkowy. Te 473 tysiące osób, które go przekroczyły, uznawane są za bogatych, a przecież 85 tys. zł rocznie to dochód, który przeciętny Grek uznałby za oczywisty, wręcz minimalny.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl
 

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 ~aekielski

Utrzymywanie się z pracy godne jest komunisty. W ustroju kapitalistycznym utrzymujemy się z procentu od kapitału własnego. Kto go nie ma to może pożyczyć, mądrze zainwestować i dalej leżeć do góry kołami.

! Odpowiedz
0 2 ~młody125

Troszeczkę inaczej to wygląda.

Kwalifikacja do pierwszego bądź drugiego progu podatkowego odbywa się na podstawie "podstawy obliczenia podatku". Jest to kwota przychodu pomniejszona o koszty uzyskania przychodu i składki na ZUS.
Można więc zarabiać 8000 zł brutto miesięcznie (96 000 rocznie), a i tak będzie się w pierwszym progu podatkowym.

Jeśli 1,89 % to osoby które faktycznie miały częściowo podatek naliczany z drugiego progu to zarobiły one ponad ~ 100 000 każda. Inna kwestia, że cześć osób rozlicza się wspólnie dzięki czemu mieszą się w 1 progu, licząc osobno jedną z tych osób mógł by objąć drugi próg.

Osoby na działalności często wybierają inną formę opodatkowania.

To wszystko nie zmienia jednak faktu, że Polacy zarabiają mało.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~magentta

A kwota wolna od podatku w UK to 7500 GBP rocznie czyli 37000 zl . W Polsce 3000 czyli ponad 10 x mniej. I dziwią się że ludzie emigrują. Jakie ciasne móżdżki mają nasi rządzący;)

! Odpowiedz
0 0 ~Polak

To są przerażające dane. Widać jak biedni są Polacy a ten rząd mając takie dane chce kosztem Polaków dawać za friko nasze pieniądze np. leniom Grekom i jeszcze obciążać większymi podatkami ??? To są ludzie celowo działający na szkodę POLSKI I POLAKÓW !!! Brak na tych zł....i słów !!! Polacy przebódzcie się.

! Odpowiedz
0 0 ~as

Gdzieś słyszałem niedawno, że "bogatych" jest w polandii ok. mln osób, następny mln aspirujących. definicja bogatego to ok. 20 tysia/m-c i aktywa netto pow. 1 mln USD. jak to się ma do tych 473 tys. biedaków na etacie ok. 7 tys. zł? Coś mi się zdaje, że w Polsce nie z pracy bogactwo sie bierze...

! Odpowiedz
1 0 ~Tie

To źle słyszałeś w artykule było napisane, że
- bogatych (> 20 kPLN/mies + 1 mln aktywów) mamy ok 50 tys,
- zamożnych powyżej 7,1 kPLN /mies nieco ponad 600 tys
- aspirujących miedzy 3,7 a 7,1 kPLN nieco poniżej 2 mln.
To tak z pamięci.
I dane były za rok wcześniejszy.

! Odpowiedz
1 0 ~rs

Najlepszy to ten kawałek, który mówi, że Polacy zarobili z rent i emerytur ponad 165 miliardów. Takiej kreatywnej księgowości dawno nie widziałem. Idąc tym tropem moża nasz dochód mnożyć w nieskończonosć - ja wypłace żonie 1tysiać i już możemy powiedzieć, że nasze zarobki wzrosły.... niezła paranoja

! Odpowiedz
0 1 ~osw

niech rządzący wytłumaczą społeczenstwu dlaczego przez 22 lata nie dogoniliśmy chociażby bankruta Grecję.

! Odpowiedz
0 1 ~sith

dalej pomagajmy bogatym grekom- głupi polacy

!

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl