Ile zabiera ci państwo?

Polacy jedną trzecią swoich wynagrodzeń oddają państwu w postaci podatku dochodowego, składek na ZUS, podatku VAT i akcyzy – podaje Gazeta.pl na podstawie wyliczeń Tax Care. Niestety, Proszę Państwa, to nieprawda. Przeciętny obywatel oddaje państwu dużo więcej.

Wyliczeń dotyczących tego, jaki procent dochodów oddajemy państwu, jest w internecie mnóstwo. Zwykle są one bardzo do siebie podobne i w zależności od przyjętej metodologii różnice są niewielkie. Jednak trzeba wielkim optymistą by twierdzić, że państwu oddajemy tylko 1/3 swoich dochodów. Krzysztof Kolany, Główny Analityk Bankier.pl mówi wprost, że to nieprawda.

Każdy może sam policzyć sumę danin, jakie w ciągu miesiąca pobiera od niego państwo. Nie jest to skomplikowane, ale osobom, które nie mają czasu na liczenie, można przedstawić dane Centrum Adama Smitha, według którego łączny ciężar opodatkowania w Polsce stanowi 48%. Dzień Wolności Podatkowej dla Polski to 24 czerwca – od tego dnia teoretycznie przestajemy zarabiać na państwo, a zaczynamy „pracować na siebie”. Oznacza to, że gdybyśmy najpierw musieli odrobić „pańszczyznę”, to pierwsze pół roku spędzilibyśmy pracując tylko na utrzymanie państwa polskiego.

Koszty pracy to podatek

Dla rozwiania wszelkich wątpliwości warto podać przykład zwykłego podręcznikowego etatowca, np. budowlańca. Jego pensja brutto wynosi 3350 zł, co daje mu tylko 2400 zł na rękę. Różnica, czyli 950 zł, zawiera w sobie: zaliczkę na podatek dochodowy – 230 zł, ubezpieczenie zdrowotne – 260 zł i ZUS pracownika – 460 zł.

Z racji swojego obligatoryjnego charakteru składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne należy traktować jak podatek. Tak samo jak podatek, należy je zapłacić w ustalonej wysokości i w odpowiednim terminie. Nie ma możliwości zrezygnowania z nich, co więcej – to pracodawca ma obowiązek uszczuplić nasze pensje o poprawnie wyliczone kwoty podatku i składki, a następnie wpłacić je do odpowiednich instytucji. Krótko mówiąc obowiązkowa składka to podatek.

Składka płacona przez pracodawcę to też podatek

To nie koniec kosztów. Nasz budowlaniec dostał tylko 2400 zł na rękę, ale musiał zarobić dla swojego pracodawcy przynajmniej 4 tysiące złotych, ponieważ ten również musi odprowadzić do ZUS część haraczu za jego zatrudnienie. Wynosi on 690 zł i zawiera w sobie różne składki, m.in. na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Świadczeń Gwarantowanych, Fundusz Rentowy, itd.

Wszystkie te opłaty również należy traktować jak podatek i błędem jest twierdzenie, że płaci je pracodawca. Teoretycznie to on dokonuje wszelkich operacji, ale prawda jest taka, że gdyby dochód z pracy budowlańca był niższy niż łączne koszty związane z jego zatrudnieniem, to pracodawca najprawdopodobniej by go zwolnił, a w najlepszym wypadku obniżył mu wynagrodzenie.

Pracownik otrzymuje netto 2400 zł, ale jego wynagrodzenie kosztuje łącznie 4000 zł. W różnicy zawarte są wszystkie składki i podatki, na których zapłacenie musi zapracować. Wynoszą one 1600 zł, czyli 40% tego, co musi zarobić dla swojego pracodawcy. To już więcej niż jedna trzecia.

Koszy wydatków naszego budowlańca

Budowlaniec otrzymuje 2400 zł i wydaje mu się, że to dużo. Jednak nie wie, że każdy jego zakup i wykonana opłata będzie opodatkowana. Zatem ile tak naprawdę wyda na zakup dóbr i usług, a ile jeszcze odda fiskusowi? To wszystko zależy od przyjętego koszyka wydatków. Powiedzmy, że budowlaniec 500 zł w miesiącu odkłada na samochód. 1000 zł wydaje na żywność, odzież i środki czystości, 500 zł na rachunki (wynajmuje pokój w średniej wielkości mieście), po 200 zł wydaje na paliwo i używki.

Skupmy się tylko na VAT i akcyzie. Każdy towar i każda usługa zakupiona w sklepie przez budowlańca będzie opodatkowana podatkiem VAT. Podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Jednak podatek ten na większość produktów żywnościowych wynosi 5% (np. mięso) albo 8% (np. pomarańcze). Podstawową stawką VAT opodatkowane są np. środki czystości. Biorąc pod uwagę wpływy z tytułu VAT do budżetu podzieloną przez liczbę ludności w Polsce, to średnio co miesiąc każdy Polak płaci ok. 250 zł tego podatku.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~przemek

Zabierają za dużo pracujemy za 1640zl netto pracując 8 godzin dziennie pracujemy fizycznie idziemy do pracy na weekendy bo pieniędzy brakuje a oni nas okradają w pracy w sklepie i na rachunkach np. za wodę paranoja ludzie dajcie żyć człowiek charuje a wy go okradacie paranoja jakąś dal bym polityka 1600 zł 2 dzieci mieszkanie i 200000 zł kredutu nie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~Jerzy_Niemiec

Niestety i to nie wszystko. Bo Pan nie uwzględnił podatków producenta i sprzedawcy, odprowadzanych do Państwa a wliczanych w cenę towaru.Co wynosi nie mniej jak 5% w cenie sprzedaży!
A mandaty, opłaty skarbowe, płatne drogi? Sumarycznie Państwo zabiera nam do 60%.

! Odpowiedz
1 15 ~mcmid

Zapraszamy druga ture polityków na pokład samolotu który leci do smoleńska!!!!! Ludzie z tego kraju trzeba wyjechać, zeby te kur...w.y nie miał juz kogo okradać! Polska to kraj piekny, tylko zarządzający to zydowskie śmiecie.....

! Odpowiedz
0 2 ~bax

zabiera normalnie pracujacym bo jakos takim tesco czy biedronkom to nie udaje sie nic zabrac

! Odpowiedz
2 3 ~B.M.Luklinski

Mafijny system pod przykrywka "dobrobytu " na kredyt ..ciemnota jest dalej oglupiana politycznymi degeneratymi , oszutami,ktorzy sa gorsi od komunistow....Politycy ( zawod : streczycieli + prostytucji = perderasci i imbecyle ) "nieudacznicy to rynsztokawy odpad kalu ,ktory cuchnie ...DEBIL Tusk jest typowym przykladem ,oszust ktorego kumple robia kase pod parasolem pseudo -praworzadnosci .Palikot nastepny debil z bio- kolezanka ,psychiczna idiotka ....Madrzy polacy nie mieszkaj w Polsce ,kraju bez przyszlosci ,gdzie rzadzi tzw zachdni rynsztok...najgorsze elementy ,oszustwo ,debilowate reklamy i toksyczn a bezuzyteczna farmakologia.Glupota poilska to odzwierciedlenie historii ,ktora sie powtarza...zebractwo z EEC i realna nedza ,MAFIA rzadzi.Jedyna metoda jest rewolucjia i pogonienie degeneratow pederastow politykow...Polska to tragedia narodowa...padniety system pod rzadami MAFII !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~popul

Głosuj na PIS . Wygrają będzie DOBROBYT, jakw komuniźmie.
Nauczcie się ekonomii.

! Odpowiedz
1 2 ~LOLKOL

Głosuj na PO nie będzie DOBROBYTU , tylko równość i równiejszość, jak u Georga Orwella

! Odpowiedz
1 6 ~Robsi

Kraść, kraść i jeszcze raz kraść jak góra ! Kradnijmy miliony bo za 100 zł ta sama kara ;) Obcinanie kosztów w firmie, ale po co ? Państwo z drugiej strony dobija podatkami ! Spieprzam z tego chorego kraju z dzieciakami a POlaczki niech sami się martwią o ten bałagan ....

! Odpowiedz
4 12 ~Coins

Dla myślących

http://www.prisonplanet.pl/multimedia/nie_kradnij_rzad_nie,p238980259

O tym samym trąbi od 20 lat Korwin-Mikke, a wy ciagle glosujecie na ten motłoch pod innymi nazwami rzygac sie chce.

! Odpowiedz
1 5 ~znie smaczony

i spójrzcie realnie. Nie dziwię się tym 100 tysiącom ludzi którym Tusk (pies z kaszubskiego) dał ciepłe posadki i na niego głosowali...
Dziwię się tym , którym obiecał złote góry i guwno z tego wyszło!!!
Okrada z Roztowskim Was wszystkich pluje w sposób kulturalny w oczy, a Wy mówicie, że deszcz pada??? Wstyd i żenada...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl