100 tys. Chorwatów wygrało proces z bankami ws. kredytów we frankach

2019-09-17 19:20
publikacja
2019-09-17 19:20

Ponad 100 tys. osób wygrało w Chorwacji proces z bankami dotyczący nieudzielenia właściwych informacji nt. kredytów we frankach szwajcarskich. We wtorek Sąd Najwyższy oddalił wniosek banków o rewizję wyroku w tej sprawie wydanego przez sąd niższej instancji.

/ fot. Detailfoto / YAY Foto

W 2013 roku sąd ten uznał, że banki naruszyły prawa klientów, ponieważ nie poinformowały ich właściwie o ryzykach związanych z kredytami hipotecznymi we frankach.

Sąd nakazał też wówczas bankom przewalutowanie kredytów na chorwackie kuny po kursie, który obowiązywał, gdy pożyczki te były zaciągane, i zastosowanie stałej stopy procentowej.

Kurs franka szwajcarskiego było o połowę niższy, gdy popularne były kredyty we frankach. Banki odwołały się od tej decyzji, ale wtorkowy wyrok Sądu Najwyższego położył kres ich apelacjom.

Stowarzyszenie Franak (chorw. frank) reprezentujące 125 tys. osób, które ucierpiały z powodu pożyczek we frankach szwajcarskich, oznajmiło we wtorek, że wyrok sądu otwiera drogę do wystąpienia o odszkodowania jego członków. 

fit/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (20)

dodaj komentarz
roco7
To jakaś światowa plaga - nieogarniętych klientów czy pazernej banksterki?
studio1
Najlepiej by było nie płacić. Też dla wielu by była krzywda, że już ileś tam zapłacili.
szejknet
Pozostali Chorwaci są zapewne szczęśliwi że będą się zrzucać na tych 100 tys. kredytobiorców. Szczęśliwie u nas jeszcze ( jeszcze!) tego nie ma...
jes
Nie będą się zrzucać bo to sprawa przeciwko bankom a nie budżetowi. Ale zapewne tak kazali ci pisać.
wataha
też się zrzucisz na mój kredyt cwaniaku
orle
Sąd Najwyższy w Chorwacji zajął prawidłowe stanowisko w sprawie kredytów frankowych, ponieważ kredyty denominowane w obcej walucie mają faktycznie dwie ceny: stopę oprocentowania oraz kurs walutowy i dlatego obie te ceny powinny być podane w umowie. Jeżeli bank nie uwzględnił tego faktu w umowie, to znaczy że świadomie Sąd Najwyższy w Chorwacji zajął prawidłowe stanowisko w sprawie kredytów frankowych, ponieważ kredyty denominowane w obcej walucie mają faktycznie dwie ceny: stopę oprocentowania oraz kurs walutowy i dlatego obie te ceny powinny być podane w umowie. Jeżeli bank nie uwzględnił tego faktu w umowie, to znaczy że świadomie naraził kredytobiorcę na ryzyko związane ze zmianą kursu. Skutki takiej nieuczciwości banku, powinien ponieść ten, kto mimo posiadanej wiedzy w tym temacie, do zawarcia takiej ryzykownej umowy skłonił stronę niezorientowaną. Dlatego bank po zmianie kursu franka nie może domagać się spłaty kredytu po zmienionym kursie, bo to nie jest podane w umowie! Nie rozumiem, dlaczego polskie sądy nie posiadają w tym temacie jednoznacznego stanowiska.
jurnydziadek
U nas takich rzeczy nie bedzie, bo mamy premiera bankiera.
jes
Dokładnie. To nie przypadek, że Pinokio został premierem za 30-krotnie niższe wynagrodzenie. Ciekawe czy ta działka to nie "wyrównanie" strat.
shiver5
Umowy z tego co wiem były dobrowolne. Jeśli umowa nie nakazywała wypłaty franków do rączek strony to w czym problem? Problem w tym, że niedoinformowani ludzie zabrali się za produkt, którego nie rozumieli a teraz szukają winnych swej niewiedzy.
marekrz
Problem jest między innymi w tym, że banki zawierały umowy spekulacyjne FX SWAP i nie napisały tego w umowie.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki