mBank wprowadza zmiany w regulaminach

redaktor Bankier.pl

mBank poinformował klientów o tym, że w przepisach i regulaminach czekają ich zmiany. Część z nich wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Do oferty trafią również "nowości produktowe", a część usług zostanie wyłączona. Górny limit oprocentowania dostaną kredyty gotówkowe.

Zmiany podyktowane są wdrażaniem dyrektywy unijnej MIFID II w sprawie rynków instrumentów finansowych i dyrektywy PSD II w sprawie usług płatniczych. Pozostałe zmiany w regulaminach dotkną klientów kont osobistych i chętnych na zaciągnięcie kredytu w mBanku. 

(fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl)

Odrębna tabela opłat i prowizji dla produktów inwestycyjnych

Podstawową zmianą jest wprowadzenie nowego regulaminu do bazy dokumentów dla klienta – od 3 stycznia 2018 wchodzi w życie dyrektywa MIFID II, która nakłada obowiązek większej przejrzystości działań firm inwestycyjnych. W związku z tym mBank wprowadza odrębny cennik dla produktów inwestycyjnych i dokonuje kilku zmian w regulaminach.

Zmiany dotknęły regulamin świadczenia usług przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Klient będzie teraz co roku otrzymywał informację o opłatach i kosztach związanych z takimi umowami – sposób dostarczenia informacji będzie mógł wybrać sam. Ta aktualizacja wejdzie w życie wraz z wdrożeniem MIFID II czyli 3 stycznia 2017 roku.

Zmiany w przelewach zagranicznych

W wyniku wdrożenia 13 stycznia 2018 roku dyrektywy PSD II zmieni się natomiast grono odbiorców, do których można wysłać przelew z opcją kosztów OUR (koszty przelewu po stronie zleceniodawcy) i SHA (koszty przelewu pokrywa i zleceniodawca i beneficjent). Pierwszy z nich będzie obowiązywał wyłącznie do tych krajów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, natomiast SHA tylko państw członkowskich EOG. Te zmiany wejdą w życie 1 lutego 2018 roku.

Tego samego dnia wyłączona zostanie także usługa przelewu na profil facebookowy, a płatność w systemie Transfer będzie można potwierdzić także za pomocą kodu BLIK.

Górny limit oprocentowania kredytów

Jeszcze w tym roku – 18 grudnia – zostanie wprowadzone maksymalne oprocentowanie w ofercie kredytów i mPożyczki dla osób fizycznych. Nie będzie mogło być ono wyższe niż suma stawki bazowej WIBOR1M powiększonej o 20 p.p. lub będzie musiało być takie, żeby suma naliczonych odsetek nie przekroczyła odsetek maksymalnych.

Dodatkowo od tego dnia nie będzie można już zawrzeć umowy kredytowej na odległość z wykorzystaniem przelewu z innego banku. Dyspozycje zgłaszane w placówce natomiast nie będą musiały już być składane na piśmie.

Łatwiejsze dziedziczenie kont wspólnych

Od 1 lutego 2018 roku wejdzie w życie jeszcze jedna zmiana w regulaminach mBanku. Zapisy dotyczące otwierania i prowadzenia bankowych rachunków dla osób fizycznych zmienią się na ich korzyść.

Od tego dnia, w przypadku śmierci jednego ze współposiadaczy rachunku bankowego, mBank nie zablokuje połowy środków, a zamieni rachunek wspólny w indywidualny – do dyspozycji pozostającego przy życiu współwłaściciela pozostanie cała kwota zgromadzona na koncie. Do tej pory połowa była blokowana, a umowa rachunku wygasała.

Nowością dla klientów mBanku będzie także dostęp do czatu i połączenia wideo z konsultantem za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W związku z tym zmieni się w regulaminie definicja Biura Obsługi Klienta.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 8 karbinadel

Fajnie, szkoda tylko że SMS od banku w tej sprawie przychodzi o 1-szej w nocy

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl