REKLAMA

Konto wspólne a śmierć współposiadacza rachunku

2011-12-19 10:30, akt.2017-10-30 09:26
publikacja
2011-12-19 10:30
aktualizacja
2017-10-30 09:26
Konto wspólne a śmierć współposiadacza rachunku
Konto wspólne a śmierć współposiadacza rachunku
/ thetaXstock

Wspólny ROR to wygodne narzędzie ułatwiające zarządzanie domowym budżetem. Współposiadacze rachunku mają możliwość swobodnego wpłacania i wypłacania środków, co sprawia, że konto traktuje się jak własność wspólną. Sytuacja komplikuje się, gdy umrze jeden ze współwłaścicieli rachunku.

Banki w różny sposób rozwiązują kwestię dalszych losów wspólnego rachunku po śmierci jednego ze współposiadaczy. Dla pozostałego przy życiu właściciela najkorzystniejszym wyjściem jest przekształcenie rachunku wspólnego w konto indywidualne. Pozwala to w dalszym ciągu bez przeszkód korzystać ze zgromadzonych tam środków. Takie podejście stosuje m.in. Bank Pekao, Bank Pocztowy, BGŻ BNP Paribas, Citi Handlowy i Alior Bank.

Wiele instytucji dzieli saldo rachunku na równe części i pozwala żyjącemu współposiadaczowi korzystać tylko z jego udziału. Czasem oznacza to jednocześnie przekształcenie konta wspólnego w konto indywidualne. Oszczędności zmarłego zostają zaliczone do jego spadku i będą podzielone oraz wypłacone zgodnie z regułami przewidzianymi przez prawo spadkowe. Rozwiązanie takie przewidują regulaminy m.in. Credit Agricole, ING Banku Śląskiego i Getin Banku.

Część banków (BOŚ, Raiffeisen Polbank) traktuje śmierć jednego ze współposiadaczy rachunku jako okoliczność uzasadniającą rozwiązanie umowy. Środki zgromadzone na koncie przekształcane są w nieoprocentowany depozyt i mogą zostać podzielone pomiędzy pozostającego przy życiu właściciela rachunku i spadkobierców.

Jak bank postępuje po śmierci jednego ze współposiadaczy wspólnego ROR?
Nazwa banku Zapisy w regulaminie prowadzenia rachunków
Alior Bank Rachunek zostanie przekształcony w rachunek indywidualny
Bank BGŻ BNP Paribas
Rachunek zostaje przekształcony w konto indywidualne
Bank Millennium Środki są dzielone, a rachunek może być dalej prowadzony jako konto indywidualne
Bank Ochrony Środowiska Rozwiązanie umowy, przekształcenie w nieoprocentowany depozyt
Bank Zachodni WBK Środki na rachunku zostają podzielone na równe części. Nie jest możliwa zmiana konta wspólnego w indywidualne – umowa konta wygasa
Citi Handlowy Rachunek zostanie przekształcony w rachunek indywidualny
Deutsche Bank Rachunek zostanie przekształcony w rachunek indywidualny
Eurobank Środki na rachunku zostają podzielone na równe części. Nie jest możliwa zmiana konta wspólnego w indywidualne – umowa konta wygasa
Getin Bank Środki na rachunku zostają podzielone na równe części. Nie jest możliwa zmiana konta wspólnego w indywidualne – umowa konta wygasa
ING Bank Śląski Środki na rachunku zostają podzielone na równe części. Nie jest możliwa zmiana konta wspólnego w indywidualne – umowa konta wygasa
Inteligo i PKO BP Rachunek jest nadal prowadzony jako konto wspólne. Nie można zamienić na konto indywidualne
mBank Środki na rachunku zostają podzielone równe części. Nie jest możliwa zmiana konta wspólnego w indywidualne – umowa konta wygasa
Plus Bank Środki na rachunku zostają podzielone na równe części. Nie jest możliwa zmiana konta wspólnego w indywidualne – umowa konta wygasa
Pekao SA Rachunek zostanie przekształcony w rachunek indywidualny
Bank Pocztowy Rachunek zostanie przekształcony w rachunek indywidualny
Raiffeisen Bank Umowa zostaje rozwiązana, a współposiadacz powinien odebrać pieniądze
Źródło: Opracowane własne Bankier.pl na podstawie regulaminów prowadzenia rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych dla osób fizycznych w poszczególnych bankach, stan na 5.10.2017).


Warto pamiętać, że niezależnie od tego jak postąpi bank prowadzący wspólny rachunek, część środków przypadająca na zmarłego współwłaściciela wchodzi do jego masy spadkowej. Spadkobiercy mogą rościć sobie prawo do zwrotu należnych im udziałów, jeśli dysponowała nimi osoba nie będąca spadkobiercą.
Michał Kisiel, aktualizacja: Wojciech Boczoń

Źródło:
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
rekin1986
Nie dzielcie skóry na niedżwiedziu gdy jeszcze żyje

Jeszcze krew w człowieku nie zastygnie a już się dzielą schedą nim go pochowali co za czasy nie dość , że za żywota go skubią to jeszcze po śmierci
mhm
Modelowy przykład mierzenia innych swoją miarą!
bionikjaga
Nigdy nie miałem wspólnego konta i uważam ,że to bzdura /wyjątek jeżeli masz mniejsze podatki/.
Wiem natomiast co to znaczy upoważnić drugą osobę do wszelkich działań na moim koncie.Drugi raz już tak nie zrobię.
~bozia
Mylisz się. Nie zamkniesz tego konta bo skoro jest na 2 osoby to obie muszą być przy likwidacji.chyba że przyniesiesz w urnie ale nic nie podpisze biedak.
~sss
zamkniecia dokonuje jeden z właścicieli
~miks
dlaczego nie wymienia sie banku millenium
~PKO
W PKO BP jets tak ,ze po śmierci współwłaściciela rachunek będzie prowadzony jako rachunek wspólny, na dotychczasowych zasadach. Brak możliwości przekształcenia w rachunek indywidualny. Bzdurą jest tylko jak może być, że prowadzony rachunek jest jako wspólny z umarłym jak zmarły współwłaściel leży w grobie.W PKO BP jets tak ,ze po śmierci współwłaściciela rachunek będzie prowadzony jako rachunek wspólny, na dotychczasowych zasadach. Brak możliwości przekształcenia w rachunek indywidualny. Bzdurą jest tylko jak może być, że prowadzony rachunek jest jako wspólny z umarłym jak zmarły współwłaściel leży w grobie. Walcze z Oddziałem PKO juz rok czasu . Zmarły własciciel cały czas figuruje na rachunku a PKO podiera sie jakims tak regulaminem i cały czas bzdury i nie moge prezkształcic rachunku.
~wies99
Zanim połapią się ,że współwłasciciel konta nie żyje upłynie kilka miesięcy,po smierci kasuję całe konto i zakładam w innym banku na siebie ,tyle w temacie .
~miki
Pod warunkiem, że ktoś z potencjalnych spadkobierców nie zablokuje konta, ale prawda jest taka, że zanim ciało ostygnie należy wyczyścić konta do zera.
~mecenas
A co zrobisz gdy spadkobiercy wystąpią o zwrot pieniędzy ? Albo gdy w chwili zamykania rachunku pracownik banku poinformuje policję o możliwym przywłaszczeniu ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki