REKLAMA

Związkowcy przeciw podwyżkom dla posłów i senatorów

Weronika Szkwarek2020-08-14 09:40redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-08-14 09:40
fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

W czwartek sejmowa komisja regulaminowa przyjęła własną inicjatywę dotyczącą podwyższenia parlamentarzystom. Sprzeciw w tej sprawie wyraziła Związkowa Alternatywa. 

 "Wszystkie klub parlamentarne rekomendują przyjęcie tej ustawy, związanej ze zmianą wynagrodzenia, podwyższeniem tego wynagrodzenia, w związku z tym, że było to konsultowane, jest to ustalone między klubami, chciałbym przejść do głosowania" - mówił poseł PiS Kazimierz Smoliński o projekcie nowelizacji ustawy z 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Związkowa Alternatywa nie popiera tego pomysłu. "Z oburzeniem przyjęliśmy doniesienia o planowanych podwyżkach wynagrodzeń dla posłów i senatorów. Jesteśmy zbulwersowani, że w czasie, gdy setki tysięcy Polaków i Polek tracą pracę i dochody, czołowi politycy chcą znacznie podnieść sobie płace. Zdecydowanie protestujemy przeciwko tej bezczelnej inicjatywie i apelujemy o zaprzestanie prac nad nią", podają w komunikacie na swojej stronie internetowej. 

Związek Piotra Szumlewicza jest zdania, że rządowe tarcze zliberalizowały prawo pracy i pozwoliły pracodawcom na pogorszenie warunków zatrudnienia. Ponadto w czasie epidemii rządzący powinni być solidarni z obywatelami i razem z nimi być gotowi do ponoszenia kosztów kryzysu. 

"Dlatego stanowczo domagamy się zatrzymania prac nad ustawą podnoszącą wynagrodzenia parlamentarzystom. Uważamy, że w czasie kryzysu pożądanym gestem byłoby raczej czasowe obniżenie płac prezydentowi, premierowi, ministrom, posłom, senatorom, prezesom spółek skarbu państwa. Niech władze państwowe i samorządowe oraz zarządy przedsiębiorstw pokażą, że kryzys dotyczy nas wszystkich, a nie tylko pracowników. Skoro bowiem rządzący i prezesi firm nie obniżają sobie wynagrodzeń, to my, pracownicy, nie widzimy powodu, aby godzić się na jakiekolwiek cięcia naszych pensji", mówią związkowcy.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (27)

dodaj komentarz
aerk
Jak to zbulwersowani ?, Podwyżka płacy minimalnej 2020 vs 2019 to 15 % a rok wcześniej 7 %. Dlaczego jedni mogą mieć podwyżki a inni nie ? To jest niesprawiedliwe, Dobrze, ze parlament to uchwalił
czary94
Kogo obchodzi sprzeciw? To tylko niepotrzebne nerwy. Przecież decyzja jest podjęta, nikt nie pyta o zdanie. Podwyżki są i będą. Oczywiście, będą dla lepszej części narodu. My możemy się podenerwować, ponarzekać, ze straciliśmy pracę, pensję ... To nikogo nie obchodzi.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
katzpodola
Jaka piekna zgoda. A gdzie jachira, Scerba, Nojmany, myszka agresorka. Co taka cisza zapanowała w opozycji. No tak pieniądze nie śmierdzą. cała banda złodzieji zajmuje sejm i senat i nie ważne czy z prawa czy z lewa
kaszankanamaxa
To nawet w sejmie są związki zawodowe?
teofil
No i mamy zgodę wśród polityków. Można.....? ;)
lipsk
Teraz wszystko jasne czemu tak blokują kwotę wolną od podatku. Bo wszystkich pracujących maja w .......... . Bo z czegoś te podwyżki trzeba sfinansować a że wybory daleko to liczą że ciemny lud to kupi i zapomni jak mawiał klasyk.
andregru
I mają rację naród jest ciemny i szybko zapomina .
marcin321
Oni mają kwotę wolną odpowiednią więc po co podnosić? ;)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki