REKLAMA

Żuchowski: Jestem przekonany na 99 proc., że tzw. "złoty pociąg" istnieje

2015-08-28 14:42
publikacja
2015-08-28 14:42
Żuchowski: Jestem przekonany na 99 proc., że tzw. "złoty pociąg" istnieje
Żuchowski: Jestem przekonany na 99 proc., że tzw. "złoty pociąg" istnieje
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski wyraził w piątek przekonanie, że tzw. "złoty pociąg" istnieje. Może nim być zlokalizowany niedawno k. Wałbrzycha historyczny pociąg z okresu II wojny światowej - ocenił.

fot. KAROL SEREWIS / / EastNews

O tym, że w okolicach Wałbrzycha (Dolnośląskie) zlokalizowano historyczny pociąg z okresu II wojny światowej media informują od kilku dni. Prawnicy reprezentujący dwie osoby prywatne zgłosili ten fakt miejscowemu samorządowi. Domagają się od Skarbu Państwa uznania prawa do zażądania przysługującego im - ich zdaniem - 10 proc. znaleźnego. Pojawiły się spekulacje, że może chodzić o tzw. pociąg ze złotem i innymi cennymi rzeczami, którym pod koniec wojny rzekomo wywieziono z Wrocławia kosztowności, m.in. dzieła sztuki. Nigdy nie odnaleziono jednak zawartości ani samego pociągu.

Generalny Konserwator Zabytków, sekretarz stanu w resorcie kultury Piotr Żuchowski zapewnił podczas piątkowego briefingu w Warszawie, że jest przekonany w 99 procentach, "iż istnieje taki pociąg i że jest on zabezpieczony". Podkreślił, że jest to znalezisko wyjątkowe i "wielką tajemnicą" jest zawartość tego pociągu.

Jego zdaniem już sama informacja o tym, że znaleziony k. Wałbrzycha pociąg jest pojazdem pancernym, to wskazówka, że "mogą znajdować się tam bardzo istotne rzeczy".

Mówiąc o tym, co potencjalnie może zawierać pociąg zlokalizowany k. Wałbrzycha ocenił, że mogą to być "kosztowności, które są wskazane we właściwym zgłoszeniu". "Równie dobrze może zawierać materiały (...) z czasów II wojny światowej, mogą to być również archiwa, o których istnieniu wiedzieliśmy, a nigdy nie zostały odnalezione" - zauważył Żuchowski.

W środę wałbrzyski magistrat poinformował o otrzymaniu pisma dot. znalezienia na terenie miasta pociągu z czasów II wojny. Rzecznik Arkadiusz Grudzień wyjaśniał, że po przeanalizowaniu zgłoszenia urząd zdecydował o jego formalnym przyjęciu i przekazaniu go do trzech ministerstw: obrony narodowej, skarbu oraz kultury i dziedzictwa narodowego.

W czwartek komunikat w sprawie tzw. złotego pociągu - z ostrzeżeniem - wydał Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski. Zwrócił uwagę, że w związku z nagłośnieniem informacji dotyczących odnalezienia pociągu, w rejonie Wałbrzycha zaobserwowano wzmożoną aktywność poszukiwaczy skarbów. Żuchowski zaapelował, aby "zaprzestać wszelkich (...) poszukiwań, do chwili zakończenia oficjalnej urzędowej procedury, prowadzącej do zabezpieczenia znaleziska".

"W ukrytym pociągu - co do którego istnienia jestem przekonany - znajdować się mogą niebezpieczne materiały z czasów II wojny światowej. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że pociąg jest zaminowany" - ostrzegł Żuchowski.(PAP)

jp/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~poszukiwacz
Kometarze prawidlowe .UBeckie Swinie czekaja na cynk gdze jest skarb.A PO-ciag jest do darmowej kasy.Stoi na parze i maszynista czeka kiedy wyjechac .Durniow nie brakuje Zloto z wagonami i lokomotywa .Debilizmu nie ma granic Precz frajerom
~StanRS
Niech tego pociągu na razie nie znajdują, dopóki nie ma polskich rządów, a tylko polskojęzyczne. Jeszcze Angela upomni się o ten "złoty pociąg", bo przecież należał do Niemiec. I polaczki jeszcze będą płacić za przetrzymywanie przez ponad 70 lat.
~onepropos
Israeli już ogarnął wszechświatowy amok i żądają od Polski dodatkowo zwrotu 300 ton złota. 65 mld $ to za mało?
~adolfik
jezeli nawet zloto tam jest to przyjda walsciciele z SS i zabiora co swoje:-)
~spostrzegawczy
Przecież to kaczka dziennikarska. Ludzie mają żyć bajkami , a nie realiami.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~maszynista
Wiadomo ze pociag musi dojechac do telawiwu
~żart
Jedzie pociag ze złotem.

https://www.youtube.com/watch?v=B2DTOgo1cnM
~żart
"Dupki" konserwatorzy nie mają lepszego zajęcia, jak zajmować się "bredniami" (PO_srane urzędasy).
Rządam dymisji. lub usunięcia ze stanowisk- MATOŁKÓW.
~pppx
To będzie papierek lakmusowy do przyszłych "odkryć". Jak znalazca dostanie 10%, to i bursztynowa komnata się znajdzie :D

Powiązane: "Złoty pociąg" pełen skarbów odnaleziony?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki