Żuchowski: Jestem przekonany na 99 proc., że tzw. "złoty pociąg" istnieje

Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski wyraził w piątek przekonanie, że tzw. "złoty pociąg" istnieje. Może nim być zlokalizowany niedawno k. Wałbrzycha historyczny pociąg z okresu II wojny światowej - ocenił.

Piotr Żuchowski
Piotr Żuchowski (fot. KAROL SEREWIS / EastNews)

O tym, że w okolicach Wałbrzycha (Dolnośląskie) zlokalizowano historyczny pociąg z okresu II wojny światowej media informują od kilku dni. Prawnicy reprezentujący dwie osoby prywatne zgłosili ten fakt miejscowemu samorządowi. Domagają się od Skarbu Państwa uznania prawa do zażądania przysługującego im - ich zdaniem - 10 proc. znaleźnego. Pojawiły się spekulacje, że może chodzić o tzw. pociąg ze złotem i innymi cennymi rzeczami, którym pod koniec wojny rzekomo wywieziono z Wrocławia kosztowności, m.in. dzieła sztuki. Nigdy nie odnaleziono jednak zawartości ani samego pociągu.

Generalny Konserwator Zabytków, sekretarz stanu w resorcie kultury Piotr Żuchowski zapewnił podczas piątkowego briefingu w Warszawie, że jest przekonany w 99 procentach, "iż istnieje taki pociąg i że jest on zabezpieczony". Podkreślił, że jest to znalezisko wyjątkowe i "wielką tajemnicą" jest zawartość tego pociągu.

Jego zdaniem już sama informacja o tym, że znaleziony k. Wałbrzycha pociąg jest pojazdem pancernym, to wskazówka, że "mogą znajdować się tam bardzo istotne rzeczy".

Mówiąc o tym, co potencjalnie może zawierać pociąg zlokalizowany k. Wałbrzycha ocenił, że mogą to być "kosztowności, które są wskazane we właściwym zgłoszeniu". "Równie dobrze może zawierać materiały (...) z czasów II wojny światowej, mogą to być również archiwa, o których istnieniu wiedzieliśmy, a nigdy nie zostały odnalezione" - zauważył Żuchowski.

W środę wałbrzyski magistrat poinformował o otrzymaniu pisma dot. znalezienia na terenie miasta pociągu z czasów II wojny. Rzecznik Arkadiusz Grudzień wyjaśniał, że po przeanalizowaniu zgłoszenia urząd zdecydował o jego formalnym przyjęciu i przekazaniu go do trzech ministerstw: obrony narodowej, skarbu oraz kultury i dziedzictwa narodowego.

W czwartek komunikat w sprawie tzw. złotego pociągu - z ostrzeżeniem - wydał Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski. Zwrócił uwagę, że w związku z nagłośnieniem informacji dotyczących odnalezienia pociągu, w rejonie Wałbrzycha zaobserwowano wzmożoną aktywność poszukiwaczy skarbów. Żuchowski zaapelował, aby "zaprzestać wszelkich (...) poszukiwań, do chwili zakończenia oficjalnej urzędowej procedury, prowadzącej do zabezpieczenia znaleziska".

"W ukrytym pociągu - co do którego istnienia jestem przekonany - znajdować się mogą niebezpieczne materiały z czasów II wojny światowej. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że pociąg jest zaminowany" - ostrzegł Żuchowski.(PAP)

jp/ agz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~poszukiwacz

Kometarze prawidlowe .UBeckie Swinie czekaja na cynk gdze jest skarb.A PO-ciag jest do darmowej kasy.Stoi na parze i maszynista czeka kiedy wyjechac .Durniow nie brakuje Zloto z wagonami i lokomotywa .Debilizmu nie ma granic Precz frajerom

! Odpowiedz
0 2 ~StanRS

Niech tego pociągu na razie nie znajdują, dopóki nie ma polskich rządów, a tylko polskojęzyczne. Jeszcze Angela upomni się o ten "złoty pociąg", bo przecież należał do Niemiec. I polaczki jeszcze będą płacić za przetrzymywanie przez ponad 70 lat.

! Odpowiedz
0 6 ~onepropos

Israeli już ogarnął wszechświatowy amok i żądają od Polski dodatkowo zwrotu 300 ton złota. 65 mld $ to za mało?

! Odpowiedz
0 2 ~adolfik

jezeli nawet zloto tam jest to przyjda walsciciele z SS i zabiora co swoje:-)

! Odpowiedz
1 4 ~spostrzegawczy

Przecież to kaczka dziennikarska. Ludzie mają żyć bajkami , a nie realiami.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 9 ~maszynista

Wiadomo ze pociag musi dojechac do telawiwu

! Odpowiedz
0 2 ~żart

Jedzie pociag ze złotem.

https://www.youtube.com/watch?v=B2DTOgo1cnM

! Odpowiedz
3 3 ~żart

"Dupki" konserwatorzy nie mają lepszego zajęcia, jak zajmować się "bredniami" (PO_srane urzędasy).
Rządam dymisji. lub usunięcia ze stanowisk- MATOŁKÓW.

! Odpowiedz
1 8 ~pppx

To będzie papierek lakmusowy do przyszłych "odkryć". Jak znalazca dostanie 10%, to i bursztynowa komnata się znajdzie :D

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil