Zubelewicz z RPP: Stopy wzrosną, jeśli inflacja przekroczy 3,5 proc.

Stopy procentowe wzrosną, jeśli ceny zaczną trwale rosnąć powyżej 3,5 proc. w skali roku - powiedział w wywiadzie dla portalu PolishBrief członek RPP Kamil Zubelewicz.

(fot. Filip Błażejowski / FORUM)

- Moim zdaniem bank centralny wykazuje daleko idącą tolerancję wobec rosnącego trendu wzrostu cen, nadal jednak trzymając się przyjętych przez większość Rady założeń polityki pieniężnej – powiedział Zubelewicz.

- Stopy procentowe wzrosną, jeśli ceny zaczną trwale rosnąć powyżej 3,5 proc. w skali roku. Stopy procentowe spadną, jeśli tempo wzrostu gospodarczego stałoby się bardzo niskie, a cena kredytu byłaby barierą dla pobudzenia konsumpcji czy inwestycji - dodał.

Największy „jastrząb” w obecnym składzie Rady Polityki Pieniężnej wypowiedział się także na temat wzrostu polskich rezerw złota.

- Trzymanie złota w jednym miejscu za granicą oznacza, że w każdej, dosłownie każdej chwili może ono zostać skonfiskowane lub zablokowane przez jeden podmiot. W przeszłości już raz polski rząd stracił kontrolę nad złotem. Trzymanie złota w kraju z kolei oznacza ryzyko jego utraty na wypadek wojny. Każda inwestycja obarczona jest niestety ryzykiem. Sprowadzenie tych ilości złota do kraju ma znaczenie symboliczne, ale jest zgodne z dominującą tendencją – powiedział.

Pod koniec listopada w innym obszernym wywiadzie Kamil Zubelewicz przekonywał, że podwyżka stóp procentowych zaradziłaby rosnącemu ryzyku bańki na rynku mieszkań.

 - Na rynku nieruchomości istnieje wyraźna rozbieżność między ceną kredytu a tempem wzrostu cen. Jeżeli kredyt hipoteczny, w wyniku decyzji administracyjnych, kosztuje dwa razy mniej niż tempo wzrostu cen mieszkań – to pojawia się ryzyko bańki na tym rynku. (…) Podwyżka stóp procentowych byłaby dobrym środkiem zaradczym na rosnące ryzyko bańki na rynku nieruchomości mieszkaniowych - powiedział Zubelewicz.

MZ/PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 19 cyklotron

przecież GUS nakłamie , lub zmieni koszyk n taki jaki będzie odpowiadał partii rządzącej....
inflacja? 3,5%
system już działa tak ,że banki nie mogą nawet wstrzymać akcji kredytowej rozpuszczonej do granic śmieszności ,bo się wszystko zawali
już PEKAO ponad 9-krotność rocznego dochodu pożyczy...przecież EKONOMISCI z krajów rozwiniętych ,którzy twierdzą ,że wszstko powyżej 3-krotnosći to szaleństwo są DEBILAMI EKONOMICZNYMI
polski jak domek na słomianych nogach dobrobyt
POWODZENIA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 danip

r4k. odpowieź
nie wiem jeszcze jak się tu odpowiada ale napisałeś, że NBP psuje pieniądz i nie do końca mogę sie z tym zgodzić.
Ten pieniądz tracący na wartości to ogólny światowy trend, kiedyś przed dużą inflacją można bylo uciec w obcą walutę a póki złotówka się trzyma nie ma o tym mowy. Wymienisz na euro, dolary czy franki = dalej to samo.
A jeśli wyłamali byśmy się z tego trendu mogloby to oznaczac umocnienie zlotego (raczej sztuczne) a gospodarka na pewno nie osiągnęłaby takiego PKB jakie mieliśmy, dodatkowo wrazie zapasci ogólnoświatowej i tak zloty dostalby po tylku a my bylibysmy biedniejsi bo z pensjami na poziomie sprzed 3 lat.
Taka to moja skromna opinia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 18 r4k

Wygląda na to że ceny mieszkań rosną i będą rosnąć.
Po prostu nie ma innej alternatywy na przechowanie wartości.

Psuty przez NBP pieniądz już tej funkcji nie spełnia, traci rocznie mininum 3-5%. Przy stopach procentowych 1,5% i jeszcze niższym oprocentowaniu lokat nie ma sposobu aby posiadacze gotówki nie tracili. Pieniądza trzeba się więc pozbywać, po 10 latach przechowywania mamy stratę 30-50%.

Nieruchomości mają jeszcze jendą zaletę, jeśli jej wartość wzrośnie i ją sprzedamy to nie płacimy podatku Belki. To duża zaleta.

Nie znam innej inwestycji której Państwo nie opodatkowało.


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 6 jasiek2017

Je bańka, byndzie spadek ! Bankstery do piachu ! Oprocentowanie na 10% ! Ukraińcy wyjado ! Ni ma dzieci !

! Odpowiedz
2 9 cyklotron

JAKIE TY GŁUPOTY WYPISUJESZ!!
szanowny pan ma zerową więdze i publikuję ją na publicznym forum
prosze sobie poczytać o podatku od sprzedazy nieruchomości gdy wzrosła jej wartość...

! Odpowiedz
2 9 jsunday

Wygląda na to, że stopy będą podniesione a ceny mieszkań będą spadać.
Po prostu nie ma innej alternatywy dla rosnącej inflacji.

Inaczej PLN osłabi się pogłębiając inflację a kapitał zacznie uciekać z Polski.
Kto wówczas sfinansuje deficyt i budżet tego kraju?

! Odpowiedz
1 0 r4k odpowiada cyklotron

Jeśli sprzedajesz po 5 latach po zakupie lub później to podatku dochodowego nie płacisz.

Szanowny pan poczyta dokładniej przepisy na które się powołuje.

! Odpowiedz
5 52 marxs

Zubelewicz z RPP: Stopy wzrosną, jeśli inflacja przekroczy 3,5 proc.-przecież inflacja już wynosi trzy razy więcej okolo 10%

! Odpowiedz
9 2 silvio_gesell

Tylko, że inflacja monetarna, którą masz na myśli, nie zależy od wysokości stóp, tylko od stopy opodatkowania nieruchomości.

! Odpowiedz
6 8 _jasko odpowiada silvio_gesell

My z Silvio dobrze wiemy, że stopy nie zostaną podniesione, bo przecież inflacja nie podskoczy do 3,5% z uwagi na niską dzietność naszych kobiet.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil