REKLAMA

Znów silne spadki na chińskiej giełdzie

Michał Żuławiński2015-08-25 07:31analityk Bankier.pl
publikacja
2015-08-25 07:31
Znów silne spadki na chińskiej giełdzie
Znów silne spadki na chińskiej giełdzie
fot. STR / / EastNews

Kolejny dzień, kolejne spadki. Wobec braku interwencji władz, chińska giełda zapadła się coraz głębiej. W pozostałej części Azji również dominowały spadki, Europa zaś otworzyła się wzrostami.

Kolor zielony – bo właśnie nim, a nie czerwienią, zwykło się oznaczać w Chinach giełdowe spadki – nie opuszczał rynku akcji Państwa Środka już czwarty dzień z rzędu. Przypomnijmy - wczoraj największe od lutego 2007 r. spadki na chińskiej giełdzie położyły się cieniem na notowaniach w Polsce, Europie oraz Stanach Zjednoczonych.

Na wtorkowym otwarciu Shanghai Composite tracił ponad 6%, potem sytuacja nie wyglądała wiele lepiej. Ostatecznie główny indeks szanghajskiej giełdy stracił dziś 7,63% i zszedł do poziomu 2964,97 pkt. To ważne, bo okrągły poziom był w medialnych przekazach uznawany za barierę, po przekroczeniu której wreszcie do działania przystąpią chińskie władze. Tak się jednak nie stało, a śladów interwencji - która wyczekiwana była również wczoraj, po przebiciu od góry 3500 pkt. - próżno było szukać.

Obecnie Shanghai Composite znajduje się na najniższym poziomie od połowy grudnia 2014 r. W sumie od początku 2015 r. Shanghai Composite stracił już 9,1%, a od tego rocznych szczytów dzieli go już 42,6%.

Jeszcze przed 7.00 czasu polskiego wydawało się, że w przeciwieństwie do poniedziałkowej sesji, dziś sytuacja w Chinach nie rozleje się na inne azjatyckie rynki. Mniemanie to okazało się błędem - po 8.00 Nikkei spada o 3,96%, a Hang Seng o 0,88%. Nad kreską wciąż utrzymują się główne indeksy w Korei Południowej (0,92%) i Singapurze (0,97%).

Spadki w Chinach póki co nie przełożyły się na panikę w Europie. Na zachodzie główne indeksy rosną o ponad 1%. WIG20 sprawuje się nieco gorzej, choć rośnie o 0,22%.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (37)

dodaj komentarz
~drobnyinvestor
chiny w ciagu roku sa jeszcze 31% na plusie a byli 130%, a nasz WIG ?
~gold
pytam co ze złotem ? jestem zapakowany po uszy po cenie z 2013 czy teraz liczyć na wybicie ?
~trep
My spadamy szybciej niz chiny bo wczoraj cofnelismy indeksy do 2013r. taki to nasz los biedakow europy. Wiekszosc sie zastanawia jak przezyc do 1 a nie w co zainwestować. Moze za 1000 lat dogonimy zachod
~Palestina
Niech każdy się przygotuje na Szemitę:
https://www.youtube.com/watch?v=rkELgi6EkNo
Idą trudne czasy...
~coroner
Chiny znowu w dół bo chłopaki od „Plunge Protection Team” (Zachodni Regulatorzy zapobiegający nagłym spadkom) Bo pewnie drużyna wpiła za dużo chińskiej wódki (baijiu)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Andrzej
Dlaczego to usunęliście? Za to że wypominam bankom ich nachalne sprzedawanie produktów które dają zarobić tylko sprzedawcy? Że banki naciągają ludzi a potem "sorry".
O ile dobrze pamietam to na Bankierze też jakiś czas temu szło czytać artykuły w stylu że nie warto trzymać kasy na lokatach bo słabo
Dlaczego to usunęliście? Za to że wypominam bankom ich nachalne sprzedawanie produktów które dają zarobić tylko sprzedawcy? Że banki naciągają ludzi a potem "sorry".
O ile dobrze pamietam to na Bankierze też jakiś czas temu szło czytać artykuły w stylu że nie warto trzymać kasy na lokatach bo słabo oprocentowane!
~autor odpowiada ~Andrzej
bankier jest sponsorowany przez banki i zawsze były artykuły pozytywne o lokatach
~mmp odpowiada ~Andrzej
Ale to nie jest artykuł o bankach i kredytach frankowych.. Idz się wyżalić gdzie indziej :)
~BYKBYK
Dzisiejszy entuzjazm szybko opadnie, przy pierwszym zejściu w dół. Widać to już na niektórych spółkach. Czekam :)

Powiązane: Rynki azjatyckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki