Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS. Gowin: to sprawa otwarta

Kwestia zniesieniu limitu 30-krotności składek na ZUS to sprawa otwarta; wierzę, że argumentem, że Polska musi chuchać i dmuchać na swoich najzdolniejszych młodych ludzi, przekonam koleżanki i kolegów ze Zjednoczonej Prawicy - powiedział we wtorek szef MNiSW Jarosław Gowin.

(Senat Rzeczypospolitej Polskiej)

Gowin był pytany w Polsat News o o kwestię podniesienia ZUS-u dla ogółu przedsiębiorców; pytano go, czy można go nazwać "Rejtanem przedsiębiorców, który bronił ich przed wzrostem składek ZUS".

"Nie było żadnego planu podniesienia ZUS dla ogółu przedsiębiorców. W ogóle nie ma planu podniesienia ZUS-u" – odpowiedział Gowin. Na uwagę, że on sam mówił o tym, że te kwestie są dyskutowane, minister powiedział, że "czym innym jest ZUS dla przedsiębiorców". "Tutaj nie ma żadnego planu i nie było nigdy żadnego planu podnoszenia ZUS. Większość firm będzie miała ZUS liczony tak, jak do tej pory, czyli liczony od przeciętnego wynagrodzenia, jako ryczałt" – zaznaczył.

Natomiast kwestia zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, mówił Gowin, "to sprawa otwarta". "Będziemy dyskutować, ktokolwiek zresztą wygra wybory, będzie o tym dyskutował w kontekście przyszłorocznego budżetu, natomiast wierzę, że tym argumentem, że Polska musi chuchać i dmuchać na swoich najzdolniejszych, młodych ludzi, że przekonam koleżanki i kolegów ze Zjednoczonej Prawicy. Nie jestem w tym zresztą odosobniony. Identyczne stanowisko jest minister Emilewicz. To oficjalne stanowisko partii, którą reprezentujemy, czyli Porozumienia" – stwierdził Gowin.

Szef MNiSW odniósł się w ten sposób do pomysłu, zawartego w projekcie budżetu na 2020 r., w którym założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Z tego tytułu do budżetu w przyszłym roku ma wpłynąć 5,1 mld zł. Obecnie zarabiający w ciągu roku powyżej limit 30-krotności nie muszą płacić składek ZUS.

autorka: Wiktoria Nicałek

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 anty12

Ja czekam, az Jarek sie odezwie.

! Odpowiedz
10 8 jaffa

to co Gowin myśli i co mówi jest nie istotne. Ważne co mówi osoba która nigdy pracowała w żadnej firmie ani też nigdy takiej firmy nie prowadziała i nie ma rodziny na utrzymaniu, to ta osoba decyduje co "jest dobre" dla innych. To jest straszne że w sumie jedna arbitralna socjalistyczna decyzja może zmienić wszystko.

! Odpowiedz
11 16 psokal

Jasne, jeśli polityk mówi że władza nie zabierze nam więcej pieniędzy to musi być prawda. Tak samo jak podobno "wzrastające" dochody samorządów. Politycy PiS uwielbiają się tym chwalić, pomijając że wzrost wynika z dotacji celowych na wypłatę 500+ przez gminy. Pomijają że co roku samorząd traci środki o których przeznaczeniu sam może decydować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 9 silvio_gesell

Przyzwyczaiłeś się do rządów, które nie spełniały obietnic wyborczych.

! Odpowiedz
33 39 antek10

Gowin myśli że przedsiębiorcy to ciemny lud.

! Odpowiedz
15 7 jes

Gowin myśli?
Nie, tylko bezczelnie kłamie. Tak po katolicku. Byle do wyborów. Po wyborach powie, że go źle zrozumiano.

! Odpowiedz
39 73 karbinadel

"Z tego tytułu do budżetu w przyszłym roku ma wpłynąć 5,1 mld zł" - czyli nawet nie udają, że obecnie płacone składki mają cokolwiek wspólnego z przyszłą emeryturą. Są to zwykłe podatki, i to najbardziej szkodliwe, bo karzą za aktywność i przedsiębiorczość.

! Odpowiedz
1 1 silvio_gesell

I dobrze że nie udają, bo obecne „składki” od dekad idą na obecnych emerytów, a nie są składane na później. W całym artykule Gowin ani raz nie używa słowa „składki”.

! Odpowiedz
32 25 najmadrzejszy

Powtorze pytanie, bo warto...dlaczego Niemiec zarabia lepiej od Polaka ...bo kilo merca drozsze od kilo ziemniaka

! Odpowiedz
32 22 grzegorzkubik

Bo od dziesięcioleci mają wyższe PKB PER capita. Jednak narobili głupot i teraz będą mieli fest recesję. Ich zarobki się zatrzymają a polskie pójdą w górę. Mają niskie PMI poniżej 50 punktów i tempo PKB oscylujące wokół zera a polskie PKB jest na poziomie 4,5%. Gonimy w szybkim tempie Niemcy i dogonimy i to już niedługo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.