Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?

2019-09-05 10:00, akt.2019-10-15 14:37
publikacja
2019-09-05 10:00
aktualizacja
2019-10-15 14:37

Już niedługo pośpimy godzinę dłużej. Zegary przestawimy w ostatni weekend października, z sobotniej nocy 26 października na niedzielny poranek 27 października 2019 roku. 

W ostatni weekend października będziemy spać godzinę dłużej / YAY Foto

Zima zbliża się wielkimi krokami. Od czerwcowego najdłuższego dnia w roku noc wydłużyła się o ponad 5 godzin. Wszystkie znaki na niebie i ziemi zwiastują, że czas cofnąć wskazówki naszych zegarów. Pora przygotować się na długie wieczory i coraz późniejsze poranki. 

Wraz z nadejściem jesieni zmieniamy czas na zimowy. W nocy z 26 października na 27 października cofniemy wskazówki zegara o godzinę z 3:00 na 2:00. To jedna z ostatnich zmian czasu w Polsce. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego do 2021 roku wszystkie państwa członkowskie UE mają określić jeden obowiązujący czas, czyli dokonać wyboru pomiędzy zachodnioeuropejskim lub zachodnioeuropejskim letnim (UTC+1). 

Według sondażu przeprowadzonego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, 74% Polaków preferuje czas letni. Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że ponad trzy czwarte respondentów opowiada się za przyjęciem jednego stale obowiązującego czasu.

Środowisko lekarskie podkreśla, że zmiana czasu zawsze jest niekorzystna dla zdrowia. - Dla zdrowych osób zmiana czasu z zimowego na letni (i odwrotnie) wiąże się co najwyżej z gorszą formą w weekend. - zauważa dr Skalski. - Gorzej ma druga połowa populacji, która ma zaburzony sen albo żyje niezgodnie z własnym rytmem okołodobowym. Pacjenci z bezsennością lub z nadmierną sennością muszą uczyć swój mózg regularnego zasypiania, lub rozsądnego korzystania z drzemek.

Wbrew pozorom historia przestawiania wskazówek zegarów nie sięga starożytności. W czasie I wojny światowej Niemcy w celu zaoszczędzenia energii rozpoczęli manipulacje wskazówkami zegarów. Obecnie w Europie tylko trzy państwa nie zmieniają czasu dwa razy w roku są to: Białorusini, Rosjanie i Islandczycy.

Zmiana czasu to tresura

Zmiana czasu to dziecko I wojny światowej. Wprawdzie podobne koncepcje istniały już wcześniej, jednak jako pierwsi na manipulowanie wskazówkami w 1916 r. zdecydowali się Niemcy, chcąc w ten sposób zaoszczędzić trochę energii potrzebnej do działań wojennych. Potem poszło już jak z płatka - moda opanowała większość "cywilizowanych" państw, choć nie zawsze od razu. W Polsce zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-49, 1957-64 oraz ponownie od 1977 roku.

DF

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
karbinadel
W naszej strefie geograficznej naturalnym czasem słonecznym jest czas zimowy. Ludzie jednak optują za letnim, bo im się po prostu lepiej kojarzy. Pewnie myślą, że dzięki temu będzie cieplej :)
nostsherlock
Sprawa jest bardziej trywialna, po wyjściu z pracy, szybciej robi się ciemno
1as
Widzę, że artykuł wraca jak bumerang co 5/7 miesięcy, tylko daty zmieniane są.
Tak więc odpowiem, że teraz jest przedostatni raz, a wiosną ostatnia zmiana i zapewne taki czas pozostanie, zgodnie z wolą narodu.
Chcemy czy nie, oddaliśmy tworowi zwanemu UE część władzy, a w 2020 r. ma być jeden czas na cały rok
Widzę, że artykuł wraca jak bumerang co 5/7 miesięcy, tylko daty zmieniane są.
Tak więc odpowiem, że teraz jest przedostatni raz, a wiosną ostatnia zmiana i zapewne taki czas pozostanie, zgodnie z wolą narodu.
Chcemy czy nie, oddaliśmy tworowi zwanemu UE część władzy, a w 2020 r. ma być jeden czas na cały rok i basta. Wolimy letni (statystycznie), to taki zostawią.
ertom
No niestety ale wszystko wskazuje, że to nie jest przedostatni raz. Wystarczy poczytać artykuły sprzed kilku dni. Ponoć większość stolic UE, włącznie z Warszawą, jest za pozostawieniem zmiany czasu dwa razy do roku,
jes
Powinien zostać czas letni a nie zimowy, chociaż jest on tym właściwym.
zenonn
Jak sama nazwa wskazuje "czas letni" Daylight Saving Time, Central European Summer Time jest sztuczny.

Powinien zostać naturalny, "zimowy"
skruszonybankierchf
Po pierwszej zimie bez przestawionych zegarków odechce się tego wszystkim rodzicom dzieci chodzącym do szkoły na 8:00. Ciemno będzie jeszcze o 9:00, a to może być juz po sprawdzianie np z matematyki. jaki będzie dramat jak UE przeforsuje "nasz czas zimowy". Wtedy latem zamiast siedzieć w pubie oglądać zachód Po pierwszej zimie bez przestawionych zegarków odechce się tego wszystkim rodzicom dzieci chodzącym do szkoły na 8:00. Ciemno będzie jeszcze o 9:00, a to może być juz po sprawdzianie np z matematyki. jaki będzie dramat jak UE przeforsuje "nasz czas zimowy". Wtedy latem zamiast siedzieć w pubie oglądać zachód słońca przy piwie pójdziemy grzecznie spać bo o 18:00 będzie ciemno. Kążdy kto był np na Cyprze latem wie o czym mówie - u nas zachód o 21:00 a tam o 19:00 ciemno. No ale przeca ludzi boli głowa przez 2 dni zatem lepiej jak ich będzie bolała pół roku a może i rok od życia w ciemności rano i wieczorem. Słabo
trollmaster
słabe to jest twoje rozeznanie w temacie.
im bliżej równika, tym bardziej zbalansowana długość dnia i nocy - czyli latem w takiej Grecy dzień jest trochę krótszy niż w Polsce. Różnica czasu też swoje dokada.

Powiązane: Zmiana czasu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki