REKLAMA

Zmarł Mieczysław Wilczek - autor najlepszej polskiej ustawy o działalności gospodarczej

2014-04-30 15:48
publikacja
2014-04-30 15:48

W środę zmarł w Warszawie w wieku 82 lat Mieczysław Wilczek, minister przemysłu PRL w rządzie Mieczysława Rakowskiego w latach 1988-1989.

Jak przypomina Centrum im. Adama Smitha, w najnowszej historii Polski Mieczysław Wilczek zapisał się ustawą o działalności gospodarczej (23 grudnia 1988 roku), zwaną powszechnie ustawą Wilczka.

"+Co nie jest zakazane, jest dozwolone+ było fundamentalną zasadą ustawy Wilczka. Uwolniła energię milionów Polaków, którzy w niedługim czasie założyli ok. dwa miliony firm. Polska stała się miejscem +kontrrewolucji straganów+, od których zaczynali startujący przedsiębiorcy. W ciągu kilku lat nowe, małe firmy stworzyły blisko sześć milionów nowych miejsc pracy" - napisali członkowie Centrum we wspomnieniu o Mieczysławie Wilczku.

Ustawa Wilczka - niedościgniony wzór sprzed 25 lat

Wilczek urodził się 25 stycznia 1932 roku. Z wykształcenia był chemikiem i prawnikiem, a z zawodu przedsiębiorcą. Był twórcą wielu patentów z chemii, w tym słynnego proszku do prania IXI 65.

Zdaniem Andrzej Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha, nie byłoby Polski w Unii Europejskiej bez Wilczka. "Tak zwana ustawa Wilczka spowodowała, że Polska przeszła do historii ekonomicznej świata jako kraj największego cudu gospodarczego końca XX wieku. To było porównywane do cudu gospodarczego Niemiec po II wojnie światowej. Ta ustawa była konstytucją polskiej przedsiębiorczości" - zaznaczył.

Jak wyjaśnił, ustawa fizycznie likwidowała system gospodarki planowanej i socjalistycznej, przywracając wolność gospodarczą ze słynną zasadą "co nie jest zakazane, jest dozwolone". "To ona spowodowała, że Polacy założyli blisko 2 mln małych przedsiębiorstw w tak krótkim czasie. One wyrastały jak grzyby po deszczu. W Polskiej Akademii Nauk badano później ten fenomen i doliczono się blisko 6 mln nowych miejsc pracy, które te filmy stworzyły w ciągu kilka lat w latach 90." - powiedział.

"Śmiem twierdzić, że dzięki tej ustawie uratowano polską demokrację. To dlatego, że pracownicy w zwalnianych zakładach socjalistycznych nie wyszli na ulice dlatego, że znaleźli pracę w tych prywatnych przedsiębiorstwach" - podsumował. (PAP)

Komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl
Łukasz PIechowiak Zmarł Mieczysław Wilczek. Autor słynnej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która obecnie stawiana jest za wzór liberalnych rozwiązań. W dobie transformacji ustrojowej jej kształt i brzmienie miało nieoceniony wpływ na rozwój przedsiębiorczości w kraju, w którym wcześniej była ona skutecznie tępiona. Dzięki jego staraniom na początku lat 90-tych wiele osób miało szansę na rozwój swojego biznesu. To wręcz nieprawdopodobne, że w skostniałym systemie gospodarki centralnie planowanej udało się wprowadzić prawo, które wyprzedzało swoje czasy.

Obecnie coraz częściej do głosu dochodzą osoby, które żądają przywrócenia ustawy Wilczka. Liczba regulacji prawnych i podatkowych sprawia, że obecnie prowadzenie biznesu jest coraz trudniejsze i to w dobie internetu i powszechności rozwiązań online. Polska wciąż zajmuje odległe miejsce w rankingu Doing Business i w zasadzie bez likwidacji setek niepotrzebnych obowiązków administracyjnych nie ma absolutnie żadnych szans na poprawę sytuacji. A szkoda, bo ustawa Wilczka jest przecież sprawdzonym i gotowym pomysłem.

luo/ je/ ura/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~Jan
Po poniższych komentarzach wnioskuje że gówniażeria wypowiada się na temat faktów im niezrozumiałych. Gdyby nie WIlczek to Wasi rodzice nadal pracowaliby w państwówce i jeździlibyście na wczasy pod gruszą. Trochę szacunku ludzie i zastanowienia zanim wstawicie jakieś bzdury pod tekst.
~endi
A ty co mundurowy jesteś ? czy jakiś z kasty uprzywilejowanych ? prawdę ludzie piszą , to komuna uwłaszczyła się na majątku narodowym , zwykli ludzie mogli piramidy sprzedawać na stadionie dziesięciolecia , jak ktoś założył dobrze prosperującą firmę banki , które wówczas były w rękach nomenklatury wypowiadały takiej osobie kredyt A ty co mundurowy jesteś ? czy jakiś z kasty uprzywilejowanych ? prawdę ludzie piszą , to komuna uwłaszczyła się na majątku narodowym , zwykli ludzie mogli piramidy sprzedawać na stadionie dziesięciolecia , jak ktoś założył dobrze prosperującą firmę banki , które wówczas były w rękach nomenklatury wypowiadały takiej osobie kredyt i przejmowały jego firmę , schemat stary jak świat można było go zobaczyć w " Sprawie dla reportera " ...Jakie esbecja ma dziś emerytury , a jakie mają zwykli ludzie ? potworzyły się " czerwone dynastie " oplotły całą Polskę pajęczyną , kasta uprzywilejowanych jest wszędzie ...Na koniec przypomnę ci jeden szczegół , zobacz jak sprytnie komuna przejęła majątek narodowy - na początek zaraz po transformacji ustrojowej upadło bardzo dużo firm państwowych , ludzie masowo tracili pracę , bezrobocie sięgało 30% , ludzie zaczęli tęsknić za komuną , własność prywatna oznaczała zwolnienia i bezrobocie ...Pojawił się pomysł uwłaszczenia całego społeczeństwa majątkiem państwowym ale w bardzo specyficzny sposób tzn nie po równo tyle ile by to wynikało ze zwykłego rachunku ale w sposób wybiórczy tzn ten kto pracował w dobrym przedsiębiorstwie np w energetyce dostałby krocie , a ten kto byłby np. na bezrobociu nie dostałby nic ...było wówczas przeprowadzone referendum ogólnonarodowe w sprawie właśnie takiego specyficznego uwłaszczenia i co zrobili ludzie ? nie poszli na referendum , zabrakło wymaganej większości więc do uwłaszczenia zwykłych ludzi nigdy nie doszło . Jest to zupełnie słuszne bo na tego typu uwłaszczeniu mało kto by skorzystał , a przecież sprawiedliwość nakazywała podzielić równo cały majątek państwowy pomiędzy wszystkich obywateli. Zobacz jak komuna sprytnie poradziła sobie z powszechnym uwłaszczeniem , to było wręcz genialne posunięcie ...
~KAPO
Dobry KOMUCH to martwy komuch

!!!!
~Madera
Wyrazy współczucia! Ale myślę, że teraz można będzie usprawnić gospodarkę, bez tych nonsensów! Może w końcu coś się ruszy w tym najbardziej skorumpowanym sektorze, i najbardziej zbiuratyzowanym !!!
~abc
ustawa tego komucha miała jeden cel - " zgodne" z prawem przejęcie majątku państwowego przez komuchów gdyby nagle stracili władzę lub po zmianie ustroju. Cała swoboda działalności były tylko przykrywką dla ludu, bo w myśl ustawy komuchy były i tak uprzywilejowane. Plan się udał, chociaż władzę stracili, majątek przejęli ustawa tego komucha miała jeden cel - " zgodne" z prawem przejęcie majątku państwowego przez komuchów gdyby nagle stracili władzę lub po zmianie ustroju. Cała swoboda działalności były tylko przykrywką dla ludu, bo w myśl ustawy komuchy były i tak uprzywilejowane. Plan się udał, chociaż władzę stracili, majątek przejęli i śmieją się do dzisiaj.
~wujek
A jednak ci znienawidzeni przez nawiedzonych PZPR-owcy coś potrafili. Potrafili pokazać, że można prowadzić gospodarkę do rozkwitu a nie do zguby. Przecież ci znienawidzeni komuchy odbudowywali zrujnowaną Polskę po wojnie. Zastali zgliszcza po przyjaznych teraz Niemcach. A i Ruscy swoje dołożyli. A zachód w Jałcie oddał Polskę pod A jednak ci znienawidzeni przez nawiedzonych PZPR-owcy coś potrafili. Potrafili pokazać, że można prowadzić gospodarkę do rozkwitu a nie do zguby. Przecież ci znienawidzeni komuchy odbudowywali zrujnowaną Polskę po wojnie. Zastali zgliszcza po przyjaznych teraz Niemcach. A i Ruscy swoje dołożyli. A zachód w Jałcie oddał Polskę pod kuratelę Stalina. Jak w 1989 roku dostali się do władzy solidaruchy to wszystko spieprzyli. Zaczęli marnotrawić to co Polacy po wojnie odbudowali. Likwidowali zakłady pracy, rozprzedawali majątek za grosze, przekazali banki w obce ręce, bo to co zrobione było za komuny to było be. Rozpieprzyli wszystko w imię bogacenia się garstki ludzi związanych z biznesem za granicą. Nie patrzyli na to, że odbudowywali to wszystko co było po wojnie ci wszyscy Polacy, którym zależało na Polsce. A zagarniali te dobra ci co w 1939 roku wyemigrowali z Polski zostawiając ją na pastwę Stalina i Hitlera. Przyjechali po gotowe w latach 1990 - 2000 i dalej drążą co by tu jeszcze ogarnąć. A nasz rząd bardziej przejmuje się Ukrainą niż Polską. To jakaś paranoja.
~endi
Istotnie obok Rakowskiego i Kiszczaka prawdziwy geniusz bo uwłaszczył komunę na majątku narodowym , a zwykli ludzie dostali marchewkę ...
~lel
Dla Polaków ustawa Wilczka była figurą stylistyczną. Przyczyniła się za to do zwycięstwa zwolenników reform z L.Millerem i A.Kwaśniewskim w komunistycznym obozie władzy.
~zerro
Wilczek poważnie potraktował demokrację i działało dopóki nie wróciły komuchy oraz resortowe dziatki oraz ich wnusie do gospodarki . Powtórka z socrealizmu trwa więc dalej tyle że bez socjalizmu;) Premier ze swoją dyscypliną partyjną to w istocie I sekretarz
~rer
Ta ustawa to Jego wkład w dzisiejszą gospodarkę - dzięki. Tylko prostota jest przyjazna prawu, komplikacje to wymysł krętaczy.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki