Złowieszczy wynik ankiety na temat inwestycji

założyciel SpotData.pl

Gdybym organizował konkurs na najbardziej złowieszcze dane, to dzisiejszy typ byłby liderem w wyścigu o zwycięstwo.

NBP opublikował wczoraj wyniki swojego kwartalnego badania ankietowego wśród firm, które jest bardzo ciekawe, bo zawiera wiele pytań istotnych dla oceny stanu gospodarki. Z tego badania wynika, że firmy czują spowolnienie, a co najgorsze – zmniejszają popyt inwestycyjny. A jak widać na wykresie poniżej, w ostatnich pięciu latach ten wskaźnik dobrze opisywał z wyprzedzeniem realne zmiany inwestycji w gospodarce.

Wskaźnik nowych inwestycji, czyli odsetek firm, które planują nowe inwestycje, obniżył się według NBP do najniższego poziomu od trzech lat. A kiedy spojrzymy na roczną zmianę wskaźnika, to jest ona najbardziej ujemna od jesieni 2016 r., kiedy inwestycje były w mocny dołku. To właśnie roczną zmianę pokazuję na wykresie poniżej.

Roczna zmiana wskaźnika nowych inwestycji NBP oraz realnych inwestycji w gospodarce. Kliknij, aby przejść do pełnych danych
Roczna zmiana wskaźnika nowych inwestycji NBP oraz realnych inwestycji w gospodarce. Kliknij, aby przejść do pełnych danych (SpotData)

Jak to interpretować? Jest ryzyko, że wchodzimy w okres spowolnienia inwestycji. A ponieważ inwestycje są głównym motorem cyklu koniunktury (konsumpcja jest znacznie bardziej stabilna), rośnie ryzyko dla wzrostu gospodarczego. Myślę, że w perspektywie paru kwartałów wzrost powyżej 4 proc. jest absolutnie nie do utrzymania.

Na plus wciąż należy zaliczyć sygnały dotyczące zatrudnienia. Wskaźnik zatrudnienia w ankiecie NBP podniósł się lekko w trzecim kwartale. A to oznacza, że firmy wciąż traktują spowolnienie jako zjawisko relatywnie łagodne.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 20 karbinadel

Nie rozumiem, skąd ta czarna niewdzięczność ze strony przedsiębiorców. Przecież pan premier i jego rząd codziennie wprowadzają nowe ułatwienia dla biznesu, a biznes wszystko chowa w skarpetę.

! Odpowiedz
23 34 jes

Spowolnienie inwestycji trwa w Polsce od wyborów więc jakie tu zaskoczenie?

! Odpowiedz
12 43 pluto85md

Wzrost powyzej 4% w przeciagu paru kwartalow jest nie do utrzymania. Czy dziennikarz ktory to pisal jest totalnie oderwany od gospodarki? Dane o rynku placy, zatrudnienia, produkcji przemyslowej i sprzedazy detalicznej za wrzesien juz pokazuja wzrost ponizej 4%. A 2 listopada dane o PMI dla przemyslu, ktore prawdopodobnie pokaza recesje w przemysle. Juz mozna jasno powiedziec ze przejedlismy caly cykl gospodarczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 22 igła

Dziennikarz pisze artykuł taki za jaki mu płacą. Nie musi nawet patrzeć na dane z gospodarki, a o tym co mają w głowach przedsiębiorcy to już przekracza jego wyobraźnię.
Przychylam się do Twojego komentarza.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne