REKLAMA

Złoto jest obecnie tanie czy drogie? Odpowiada Marc Faber

2016-11-22 10:33
publikacja
2016-11-22 10:33

Złoto jest obecnie drogie czy tanie? Odpowiedzi szukał znany inwestor Marc Faber podczas piątej edycji CEE Investment Conference, organizowanej przez CFA Society Poland.

fot. JESSICA RINALDI / / FORUM

Marc Faber: Wszystko zależy od tego, jaki jest nasz układ odniesienia. Koncepcja inflacji w umysłach ludzi jest zwykle powiązana z tym, czy ceny dóbr konsumpcyjnych idą w górę czy w dół. Ale tak naprawdę inflacja jest znacznie bardziej złożona. Gdy drukujesz pieniądze, skutki tego mogą się objawić w cenach dóbr konsumpcyjnych, w płacach, w surowcach, nieruchomościach albo w akcjach czy obligacjach.

Jeśli patrzysz na cenę złota – powiedzmy w latach 70-tych XX wieku – to przy 36 dolarów za uncję złoto było niedowartościowane w porównaniu do inflacji. Potem przeszliśmy do przewartościowania w latach 80-tych, gdy cena złota doszła do 850 dolarów. Także ropa naftowa była wtedy przewartościowana, na poziomie ówczesnych 50 dolarów. Dlatego aż do roku 1999 trwała bessa.

Ale jeśli porównamy stopy zwrotu z indeksu S&P500 od roku 1970 do dzisiaj (z reinwestowanymi dywidendami) ze stopami zwrotu ze złota czy 10-letnich obligacji skarbowych USA (z odsetkami reinwestowanymi), to cena złota nie jest specjalnie wysoka. Albo jeśli porównamy ceny złota do nieruchomości w Londynie, to nie sądzę, aby cena złota była szczególnie wysoka. A gdy porównam cenę złota do ilości długu na świecie, to nie sądzę, aby cena złota była wygórowana. Jest bardzo trudno tak ograniczyć obszar porównania jedynie do cen dóbr konsumpcyjnych.

A tak swoją drogą, to CPI w wieku krajach nie uwzględnia cen nieruchomości. Weźmy dla przykładu Warszawę: pierwszy raz przyjechałem tu w październiku 1968 roku (tego samego wieczoru Rosjanie weszli do Pragi). Jak myślicie, o ile od tego czasu zdrożały nieruchomości w Warszawie? Był to olbrzymi wzrost! Jest więc bardzo trudno powiedzieć, czy jest drogo czy tanio. Mogę tylko powiedzieć, że w porównaniu do 16-krotnej ekspansji bilansów banków centralnych (a teraz już prawie 18-krotnej) – miesięczne zakupy Banku Japonii i EBC to ok. 150 mld USD – w porównaniu do tego cena złota nie jest bardzo wysoka. Nie sądzę też, aby była specjalnie wysoka w porównaniu z zerowymi stopami procentowymi. Musimy pamiętać, że różni ludzie mają różne spojrzenie na to. Uważam, że cena S&P500 jest bardzo wysoka. Uważam, że ceny obligacji są relatywnie wysokie.

Opracował: Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (78)

dodaj komentarz
~Włodek
Już minęło 8 lat od dużego kryzysu ekonomicznego w 2008 roku a kolejny już się zbliża. Zobaczycie jak wtedy złoto wyszczeli do 1500 $. To jest prawie pewne !!!
~Michal_
A czy srebro ma szanse iść do góry może powinno jest go mniej a jest potrzebne może to jest lepsza inwestycja niż złoto acz kolwiek widać ze to połączone surowce
~qń
Złoto to polisa ubezpieczeniowa i zabezpieczenie przed różnymi nieprzyjemnymi pomysłami rządów.Teraz w Indii rząd unieważnia banknoty 500 i 1000 rupii i ciekawe kto tam jest bardziej zadowolony ten co miał pieniądze w tych banknotach czy ten co ma zamiast banknotów 500 i 1000 rupii złoto ?" Nie ma takiej zbrodni Złoto to polisa ubezpieczeniowa i zabezpieczenie przed różnymi nieprzyjemnymi pomysłami rządów.Teraz w Indii rząd unieważnia banknoty 500 i 1000 rupii i ciekawe kto tam jest bardziej zadowolony ten co miał pieniądze w tych banknotach czy ten co ma zamiast banknotów 500 i 1000 rupii złoto ?" Nie ma takiej zbrodni i podłości której nie dopuściłby się nawet najbardziej demokratyczny rząd ,kiedy zabraknie mu pieniędzy"
~MacGawer
Jak Hans zorientuje się, że jego euro traci na wartości nie tylko do dolara ale także Au szybko ruszy na zakupy. A wtedy złoto po 1100 euro może okazać się wręcz wyprzedażą ;)

https://stooq.pl/q/?s=xaueur&c=10y&t=l&a=ln&b=0
~bazyliszek
wy lubicie wszyscy pomarzyc. Patrzycie w te srejbuki i srajfony jak wasi przodkoweie w swiety obrazek a zloto w tredzie spadkowym do duzo ponizej 1000 dolarow.Granice otwarte jezyka rosyjskiego niema obowiazku sie dzis uczyc a wy bardziej wymozdzeni niz moi koledzy ze szkoly w latach 70-tych. Ludzie czy wy nie widzicie, ze jestescie wy lubicie wszyscy pomarzyc. Patrzycie w te srejbuki i srajfony jak wasi przodkoweie w swiety obrazek a zloto w tredzie spadkowym do duzo ponizej 1000 dolarow.Granice otwarte jezyka rosyjskiego niema obowiazku sie dzis uczyc a wy bardziej wymozdzeni niz moi koledzy ze szkoly w latach 70-tych. Ludzie czy wy nie widzicie, ze jestescie ululywani . Z tad ten regres w waszych zapatrzonych w srajfona glowkach?
~starry
Złoto podąży za podażą pieniądza. Ceny złota nie wrócą do 300 $, ktoś ma wątpliwości? Za dekadę nikt też nie będzie miał wątpliwości że ceny nie wrócą do 1300 $
~bazyliszek
tak masz racje starra ze nie wroca ceny do 300 dolarow, ale do 1300 wroca za 15 lat i w miedzy czasie beda sie wahac miedzy 650 a 1000.
~FAKTEMJEST
złoto jest w nowym trendzie wzrostowym który trwa od stycznia po dużej korekcie od 2011 roku albo jest dalej w tym trendzie spadkowym tylko to był jedno razowy wystrzał do granic 1370$ ale że ten wystrzał był akurat po podwyzce stóp w USA to znaczy że ciężko im było obsłuzyć opodatkowany dług kraju i niby skąd mieli złoto jest w nowym trendzie wzrostowym który trwa od stycznia po dużej korekcie od 2011 roku albo jest dalej w tym trendzie spadkowym tylko to był jedno razowy wystrzał do granic 1370$ ale że ten wystrzał był akurat po podwyzce stóp w USA to znaczy że ciężko im było obsłuzyć opodatkowany dług kraju i niby skąd mieli by wziąć pieniądze to spekulowali na złocie i na rynkach wschodzących , przez ten rok dług urósł do Fed drukował kase akcje poszły do góry ale nie przez gospodarke a teraz Fed chce odzyskać kase i podwyższa stopy a że kasa jest w giełdzie w akcjach to pojawią się spadki indeksów i spekulacja na metalach i tym sposobem złoto odbije bedzie rosło by zarobić na spekulacji i oddać kase Fedowi bo akcje muszą iść do góry póżniej zloto spadnie do kolejnej podwyzki i można powiedzieć że mimo tego że niebyło podwyżki złoto spadło a jak była podwyżka rok temu złoto ruszyło to właśnie dla tego złoto spadło BO NIC NIE ROBIONO TYLKO KASE DRUKOWANO I OBNIZANO STOPY I ROSŁY AKCJE A TERAZ JUŻ FED KASY NIE DA I AKCJE BEDĄ SPADAC A JAK COŚ SPADA TO COŚ MUSI IŚĆ DO GÓRY I TO WŁAŚNIE BYŁ PIERWSZY ROK HOSSY NA ZŁOCIE I TERAZ ROK PO ROKU ZOBACZYMY CORAZ TO WIĘKSZE SZCZYTY NA ZŁOCIE
~bazyliszek
B..ze jacy w jestescie marzyciele albo slepcy!
~xd
nie rozumiem jednego jeżeli w 2011 był szczyt 1900 $ za oz stopy obniżali dolca drukowano inflacja jest a złoto spadło do 1060 przecież powinno iść do góry jak inflacja rosła , teraz jak inflacja urosła podwyższają stopy co za tym idzie wieksze koszty dla długu by pokryć te koszty trzeba zarabiać bo Fed nie dodrukuje nie rozumiem jednego jeżeli w 2011 był szczyt 1900 $ za oz stopy obniżali dolca drukowano inflacja jest a złoto spadło do 1060 przecież powinno iść do góry jak inflacja rosła , teraz jak inflacja urosła podwyższają stopy co za tym idzie wieksze koszty dla długu by pokryć te koszty trzeba zarabiać bo Fed nie dodrukuje kasy to jak koszt pieniądza pujdzie o kolejne 0,25 to i złoto też pujdzie dlug dostanie po dupie to trzeba na czymś szybko go odrabiać to spekuła wywinduje zloto

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki