REKLAMA

KAS przejęła prawie 6 ton nielegalnego tytoniu

2020-05-28 07:17
publikacja
2020-05-28 07:17
KAS przejęła prawie 6 ton nielegalnego tytoniu
KAS przejęła prawie 6 ton nielegalnego tytoniu
/ Krajowa Administracja Skarbowa

Prawie 6 ton nielegalnego suszu tytoniowego nie trafi do obrotu dzięki czujności funkcjonariuszy Straży Granicznej i KAS. Towar był na tirze skontrolowanym na jednym z parkingów w Zielonej Górze. Do sprawy zatrzymano polskiego kierowcę ciężarówki.

Jak poinformowały w czwartek rzeczniczki Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze i Nadodrzańskiego Oddziału SG – Ewa Markowicz i Joanna Konieczniak, kontrabanda została przechwycona w poniedziałek (25 maja br.) w nocy.

"Za uchylanie się od płacenia podatku akcyzowego, który w tym przypadku wyniósłby 3 mln zł, grozi wysoka kara grzywny i do dwóch lat więzienia lub obie te kary łącznie. Nielegalny tytoń został zabezpieczony" – powiedziała Markowicz.

Podejrzenia funkcjonariuszy kontrolujących tira wzbudziły zmieniane tłumaczenia 58-letniego kierowcy oraz okazane przez niego dokumenty. Według kserokopii, jakimi dysponował, tytoń przyjechał do Polski z Belgii i miał rzekomo trafić na Litwę.

"Z ustaleń funkcjonariuszy wynika jednak, że w rzeczywistości ujawniony towar miał trafić na polski rynek. Na naczepie pojazdu znajdowało 19 palet z suszem tytoniowym o łącznej wadze 5 968 kg" – powiedziała Konieczniak.

Kierowca ciężarówki za brak zgłoszenia transportu w systemie SENT został ukarany mandatem w wysokości 7,5 tys. zł.

Postępowanie w opisanej sprawie prowadzi Lubuski Urząd Celno-Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze.(PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki