Zatrzymania i zarzuty w sprawie lichwiarskich pożyczek

Policjanci z bydgoskiego Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali czterech podejrzanych o udzielanie wysoko oprocentowanych pożyczek na zasadzie lichwy, a następnie przejmowanie nieruchomości stanowiących zabezpieczenie spłaty tychże pożyczek – powiedziała w piątek PAP rzecznik CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

(fot. Anatol Chomicz / FORUM)

Według śledczych, grupa mogła działać w latach 2013 – 2019 na terenie Torunia, Bydgoszczy i Warszawy. Jak powiedziała PAP rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, „członkowie grupy w gazetach - z reguły o tematyce rolniczej - zamieszczali ogłoszenia o możliwości uzyskania szybkiej pomocy finansowej przez osoby nie posiadające zdolności kredytowej”.

Z ich „usług” korzystały osoby, które bądź nie mogły uzyskać kredytów w bankach z uwagi na posiadane już zadłużenie, bądź którym zależało na szybkim uzyskaniu środków finansowych, niezbędnego między innymi do spłaty innych zobowiązań, wstrzymania licytacji komorniczych, czy też na leczenia osób najbliższych.

Jak przekazała prokurator Bialik, pokrzywdzeni podczas zawierania umowy „nie byli informowani o faktycznych warunkach umowy, w tym o terminie przeniesienia własności nieruchomości oraz wysokim wynagrodzeniu dla pośrednika, prowizji w wysokości co najmniej 15 proc.”. „Zdecydowana część pożyczkobiorców była przekonana, że własność nieruchomości utracić może dopiero z chwilą niespłacenia pożyczki. Nie zdawali oni sobie sprawy z tego, iż tracą własność nieruchomości już z chwilą podpisania aktu notarialnego umowy pożyczki” – dodała prokurator.

Z kolei komisarz Jurkiewicz poinformowała, że „z zebranego materiału wynika, że członkowie grupy przestępczej mogli oszukać w ten sposób co najmniej 39 osób, przejmując od nich kilkadziesiąt nieruchomości, o łącznej wartości prawie 28 mln zł”.

Do sprawy zatrzymano czterech podejrzanych. W trakcie akcji funkcjonariusze zabezpieczyli 85 umów, które aktualnie są analizowane.

Jak dodała policjantka, na poczet przyszłych kar i środków karnych zabezpieczono majątek należący do podejrzanych o łącznej wartości około 20 mln zł.

Zatrzymani zostali przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Toruniu, gdzie usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości oraz wyzysku kontrahenta.

Podejrzanym za zarzucane im czyny może grozi nawet do 15 lat więzienia. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ robs/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 wojtek_wojciech

Jestem klientem Firmy JANVEST
Nie słyszałem żeby przejmowali nieruchomości i żeby kogoś tam zatrzymali.

Za to jako klient mogę wypowiedzieć się tylko w samych superlatywach.
W odróżnieniu od innych tego typu firm zostałem poinformowany o wszystkich elementach oferty.
Spotkałem się z siedzibie firmy z przedstawicielami, którzy pomogli mi dopasować ofertę do moich potrzeb.
Firma JANVEST jako jedyna na rynku nie ma w umowie żadnych gwiazdek i drobnego druku.
Załatwiłem finansowanie dużó szybciej niż w banku.

A przekonało mnie to że firma działa już 19 lat na rynku i ma wysokie kapitały własne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 tomasho

tak jestem poszkodowany,wiadomo przez kogo

! Odpowiedz
1 1 natalkag6

Proszę o kontakt.osoby poszkodowane przez firmę janvest

! Odpowiedz
1 1 natalkag6

To na bank firma lichwiarską janvest oszukują ludzi przejmując im nieruchomości i odsetki biorą niemiłosierne a ludziom w oczy się śmieją sprawy są prowadzone od 2016 roku PiS wkoncu się bierze i broni biednych ludzi

! Odpowiedz
0 1 tomasho

tak pis powinien sie wziasc tez i za tych biednych ludzi co innych oszukuja,widac w tym przypadku trafil oszust na oszusta

! Odpowiedz
0 0 wojtek_wojciech

Zawsze jak czytam takie komentarze to się zastanawiam.
Czy osoba która to pisze była uczciwa tzn. oddała pożyczone pieniądze.

PiS broni biednych ludzi - czyli co pozwala zaciągać i nie spłacać pożyczek???

A co do odsetek - są niewiele większe niż w banku - więc w czym problem?

Czy któs na siłę zmusił takiego "uczciwego" klienta do skorzystania z oferty?

Ja mam nadzieję że zainteresuje sie osobą, która wypisuje taką nie prawdę i oczernia tym samym \firmę która w odróżnieniu do banków naprawdę pomaga przedsiębiorcom

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne