Zatrudnienie spadło trzeci miesiąc z rzędu

Liczba zatrudnionych w „sektorze przedsiębiorstw” spadła w październiku po raz trzeci z rzędu – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Dynamika płac również rozczarowała ekonomistów.

(Pexels)

Liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw spadła w październiku o 2,7 tysiąca po spadku o 3,6 tysięcy we wrześniu i o 7,6 tys. w sierpniu. Po raz ostatni taka spadkowa seria przytrafiła się nam podczas ostrego spowolnienia gospodarczego w 2012 roku. Względem października 2018 roku liczba zatrudnionych wzrosła o 2,5%, podczas gdy ekonomiści spodziewali się wzrostu o 2,6% rdr.

To już czwarty  miesiąc z rzędu, gdy wyniki zatrudnienia rozczarowują. Optymiści mogą ten fakt tłumaczyć kurczącym się zasobem siły roboczej lub niedostosowaniem kompetencji pracowników do potrzeb rynku pracy. Ale może się też okazać, że rynek pracy po prostu odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego i pogorszenia koniunktury w przemyśle.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Przez poprzednie 12 miesięcy sektor przedsiębiorstw wydłużył listę płac o 156 tysięcy etatów. To najniższy wynik od maja 2016 roku. Po takich danych należałoby chyba definitywnie ogłosić koniec hossy na polskim rynku pracy.

Rozczarowała także nominalna dynamika płac. Przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych wyniosło 5 213,04 złotych i było o 5,9% wyższe niż przed rokiem. Miesiąc wcześniej dynamika płac wyniosła 6,6% rdr, a w sierpniu 6,8%. Ekonomiści szacowali październikową dynamikę wynagrodzeń na 6,2% rdr.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Za sprawą podwyższonej inflacji CPI jeszcze mocniej wyhamował realny wzrost wynagrodzeń. Po uwzględnieniu inflacji cenowej raportowanej przez GUS średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw była już tylko o 3,34% wyższa niż przed rokiem. To drugi najsłabszy wynik od ponad 2 lat.

Zaznaczmy, że tzw. średnia krajowa to kwota przed potrąceniem podatków od pracy („składek” na ZUS i zaliczki na PIT). Ponadto dotyczy tylko firm niefinansowych zatrudniających ponad 9 pracowników. Statystyki te obejmują więc niespełna 40% pracujących. Dodatkowo z innych badań wiemy też, że ok. 2/3 zatrudnionych otrzymuje pensje niższe od tzw. średniej krajowej.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 29 marek-1980

Wszystko pokażą jutrzejsze dane o produkcji przemysłowej.

! Odpowiedz
19 18 and00

No co ty, dla wielu osób twarde dane nie mają znaczenia
Znaczenie ma PMI, a ponieważ jest poniżej 50 to jest recesja, pomimo nominalnych wzrostów produkcji...

! Odpowiedz
1 15 rekin1986

Produkcja to jedno a podaż pieniądza to drugie

Nie sztuką produkować na zapas magazynowy i mrozić kasę w towarze jak nie ma zbytu na wyrób gotowy

Do sezonu świątecznego coraz bliżej do nowego roku szalejemy a po nowym roku posucha

sam PMI nie wiele wniesie jak nie będzie porównania z podażą pieniądza

podstawiając pod wzór

Podaż pieniądza minus różnica PMI wyjdzie czy mamy wyższy popyt czy podaż i produkcję na zapas magazynowy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
50 52 lubi01

Coraz więcej ludzi przechodzi na emerytury + cześć osób beneficjentów 500 + rezygnuje z pracy.
Ot co. Będzie jeszcze gorzej

! Odpowiedz
44 51 pedrosss

Jak minimalne wynagrodzenie rośnie to zatrudnienie spada normalne na pewno to oficjalne:-). Proponuję zrobić jeszcze lepiej wszystkim i podnieś minimalną do 10 000 :-)

! Odpowiedz
41 24 grzegorzkubik

Mogło spaść bo jest mniejsze bezrobocie. Nie ma bazy potencjalnych pracowników.

! Odpowiedz
14 21 _jasko

Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS wzrosła w Polsce na koniec III kwartału 2019 r. do 665,6 tys. z 644,3 tys. na koniec II kwartału 2019 roku - podał na podał 8 listopada ZUS.

! Odpowiedz
45 46 piotr76

Trudno powiedzieć na ile ma to znaczenie statystyczne, ale w wśród najlepiej zarabiających specjalistów widać tendencję do zwalniania się z etatów w polskich firmach i przechodzenie na własne działalności albo zlecenia z zagranicy.

! Odpowiedz
190 184 wyrwin666

Dawajmy więcej tym co nie pracują i zabierajmy tym co pracują na tych niepracujących ... PiS w skrócie Patologia i Socjalizm.

! Odpowiedz
12 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil