Zatrudnienie spadło trzeci miesiąc z rzędu

2019-11-21 10:00
publikacja
2019-11-21 10:00

Liczba zatrudnionych w „sektorze przedsiębiorstw” spadła w październiku po raz trzeci z rzędu – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Dynamika płac również rozczarowała ekonomistów.

/ Pexels

Liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw spadła w październiku o 2,7 tysiąca po spadku o 3,6 tysięcy we wrześniu i o 7,6 tys. w sierpniu. Po raz ostatni taka spadkowa seria przytrafiła się nam podczas ostrego spowolnienia gospodarczego w 2012 roku. Względem października 2018 roku liczba zatrudnionych wzrosła o 2,5%, podczas gdy ekonomiści spodziewali się wzrostu o 2,6% rdr.

To już czwarty  miesiąc z rzędu, gdy wyniki zatrudnienia rozczarowują. Optymiści mogą ten fakt tłumaczyć kurczącym się zasobem siły roboczej lub niedostosowaniem kompetencji pracowników do potrzeb rynku pracy. Ale może się też okazać, że rynek pracy po prostu odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego i pogorszenia koniunktury w przemyśle.

/ Bankier.pl na podstawie danych GUS.

Przez poprzednie 12 miesięcy sektor przedsiębiorstw wydłużył listę płac o 156 tysięcy etatów. To najniższy wynik od maja 2016 roku. Po takich danych należałoby chyba definitywnie ogłosić koniec hossy na polskim rynku pracy.

Rozczarowała także nominalna dynamika płac. Przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych wyniosło 5 213,04 złotych i było o 5,9% wyższe niż przed rokiem. Miesiąc wcześniej dynamika płac wyniosła 6,6% rdr, a w sierpniu 6,8%. Ekonomiści szacowali październikową dynamikę wynagrodzeń na 6,2% rdr.

/ Bankier.pl na podstawie danych GUS.

Za sprawą podwyższonej inflacji CPI jeszcze mocniej wyhamował realny wzrost wynagrodzeń. Po uwzględnieniu inflacji cenowej raportowanej przez GUS średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw była już tylko o 3,34% wyższa niż przed rokiem. To drugi najsłabszy wynik od ponad 2 lat.

Zaznaczmy, że tzw. średnia krajowa to kwota przed potrąceniem podatków od pracy („składek” na ZUS i zaliczki na PIT). Ponadto dotyczy tylko firm niefinansowych zatrudniających ponad 9 pracowników. Statystyki te obejmują więc niespełna 40% pracujących. Dodatkowo z innych badań wiemy też, że ok. 2/3 zatrudnionych otrzymuje pensje niższe od tzw. średniej krajowej.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
marek-1980
Wszystko pokażą jutrzejsze dane o produkcji przemysłowej.
and00
No co ty, dla wielu osób twarde dane nie mają znaczenia
Znaczenie ma PMI, a ponieważ jest poniżej 50 to jest recesja, pomimo nominalnych wzrostów produkcji...
rekin1986
Produkcja to jedno a podaż pieniądza to drugie

Nie sztuką produkować na zapas magazynowy i mrozić kasę w towarze jak nie ma zbytu na wyrób gotowy

Do sezonu świątecznego coraz bliżej do nowego roku szalejemy a po nowym roku posucha

sam PMI nie wiele wniesie jak nie będzie porównania z podażą
Produkcja to jedno a podaż pieniądza to drugie

Nie sztuką produkować na zapas magazynowy i mrozić kasę w towarze jak nie ma zbytu na wyrób gotowy

Do sezonu świątecznego coraz bliżej do nowego roku szalejemy a po nowym roku posucha

sam PMI nie wiele wniesie jak nie będzie porównania z podażą pieniądza

podstawiając pod wzór

Podaż pieniądza minus różnica PMI wyjdzie czy mamy wyższy popyt czy podaż i produkcję na zapas magazynowy
lubi01
Coraz więcej ludzi przechodzi na emerytury + cześć osób beneficjentów 500 + rezygnuje z pracy.
Ot co. Będzie jeszcze gorzej
pedrosss
Jak minimalne wynagrodzenie rośnie to zatrudnienie spada normalne na pewno to oficjalne:-). Proponuję zrobić jeszcze lepiej wszystkim i podnieś minimalną do 10 000 :-)
grzegorzkubik
Mogło spaść bo jest mniejsze bezrobocie. Nie ma bazy potencjalnych pracowników.
_jasko
Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS wzrosła w Polsce na koniec III kwartału 2019 r. do 665,6 tys. z 644,3 tys. na koniec II kwartału 2019 roku - podał na podał 8 listopada ZUS.
piotr76
Trudno powiedzieć na ile ma to znaczenie statystyczne, ale w wśród najlepiej zarabiających specjalistów widać tendencję do zwalniania się z etatów w polskich firmach i przechodzenie na własne działalności albo zlecenia z zagranicy.
wyrwin666
Dawajmy więcej tym co nie pracują i zabierajmy tym co pracują na tych niepracujących ... PiS w skrócie Patologia i Socjalizm.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki