REKLAMA

Zarząd PKN Orlen zwołuje ZWZ i przedstawia propozycję dywidendy

2023-05-25 20:19
publikacja
2023-05-25 20:19

Zwyczajne Walne Zgromadzenia (ZWZ) spółki, które zajmie się m.in. podziałem jej zysku i podejmie decyzje w sprawie dywidendy za 2022 r., odbędzie się w Płocku (Mazowieckie) 21 czerwca - ogłosił w czwartek koncern. Zarząd PKN Orlen proponuje, aby dywidenda wyniosła rekordowe 5,5 zł na akcję.

Zarząd PKN Orlen zwołuje ZWZ i przedstawia propozycję dywidendy
Zarząd PKN Orlen zwołuje ZWZ i przedstawia propozycję dywidendy
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

We wniosku przygotowanym na czerwcowe ZWZ, zarząd PKN Orlen rekomenduje, żeby z zysku netto spółki za 2022 r. w wysokości blisko 27,3 mld zł na wypłatę dywidendy przeznaczyć prawie 6,4 mld zł, a pozostałą część, czyli niespełna 20,9 mld zł - na kapitał zapasowy.

„Biorąc pod uwagę wyniki koncernu za 2022 r. oraz stabilną sytuację płynnościową i finansową koncernu, zarząd spółki rekomenduje wypłatę dywidendy z zysku osiągniętego w 2022 r. w wysokości 5,50 zł na jedna akcję” - podkreślono we wniosku zarządu PKN Orlen. W propozycji tej wskazano jednocześnie, by dniem dywidendy był 10 sierpnia 2023 r., a dniem jej wypłaty 31 sierpnia 2023 r.

Porządek obrad czerwcowego ZWZ przewiduje także podjęcie uchwał w sprawie udzielenia członkom zarządu i rady nadzorczej PKN Orlen oraz członkom zarządów i rad nadzorczych spółek Grupa Lotos i PGNiG - zostały one przejęte przez koncern w 2022 r. - absolutorium z wykonania przez nich obowiązków w roku 2022.

ZWZ PKN Orlen, które zarząd spółki zwołał na 21 czerwca, odbędzie się w Domu Technika w Płocku – początek obrad planowany jest na godz. 11.

Według danych publikowanych przez PKN Orlen, Skarb Państwa posiada 49,9 proc. akcji tej spółki, Nationale-Nederlanden OFE 5,06 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni 45,04 proc.

W czwartek PKN Orlen ogłosił skonsolidowane wyniki finansowe za pierwszy kwartał tego roku - jak podano w komunikacie, połączona Grupa Orlen wypracowała w tym czasie ponad 110 mld zł przychodów, z czego 8 proc. to zysk w wysokości 9,2 mld zł. Koncern zapowiedział jednocześnie, że na inwestycje związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski, Grupa Orlen przeznaczy w tym roku 36 mld zł.

W lutym tego roku PKN Orlen zaktualizował strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa w 2020 r., a także z Grupą Lotos i PGNiG w 2022 r. Aktualizacja zakłada, że do końca dekady nakłady inwestycyjne koncernu wyniosą ok. 320 mld zł. (PAP)

autor: Michał Budkiewicz

mb/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (8)

dodaj komentarz
dzyszla
Myślę, że rekordowe zyski i rekordowa dywidenda, w połączeniu z szacunkami, że norweskie złoże ropy, które Orlen eksploatuje prawdopodobnie zawiera znacznie więcej ropy, niż się szacowało, są bardzo dobrym powodem, aby zwiększyć cenę paliw na stacjach!
alion1
Mamy jedne z najniższych cen paliw w europie. Takich Obajtków więcej nam potrzeba.

Nieee to jest dobry powód by to sprzedać co już słynny L. Balcerowicz zapowiadał, sprzedać zyski wytransferować i spokój. Niemiec I Rosjanin też potrzebują zarobić.
ppooll
Rekordowe zyski dzięki drenażowi naszych portfeli. Jak pokazał Pan Obajtek – można ludzi nastraszyć brakiem paliwa, przygotować do wysokich cen, przyzwyczaić. A potem podnieść VAT nie zmieniając ceny. Majstersztyk! Orlen ma rekordowe zyski. Żeby przetrwać i żeby było taniej teraz będziemy siedzieć w domu w kurtkach przy świeczkach,Rekordowe zyski dzięki drenażowi naszych portfeli. Jak pokazał Pan Obajtek – można ludzi nastraszyć brakiem paliwa, przygotować do wysokich cen, przyzwyczaić. A potem podnieść VAT nie zmieniając ceny. Majstersztyk! Orlen ma rekordowe zyski. Żeby przetrwać i żeby było taniej teraz będziemy siedzieć w domu w kurtkach przy świeczkach, palić starymi szmatami i butami, piec chleb, zbierać mlecz, pokrzywy i chrust. Nikt nie będzie się nudził po pracy. Jedyne wakacje to te kredytowe. Trzeba się jakoś przed tym bronić poprzez inwestowanie… ale zawsze jest ryzyko straty. Zwłaszcza na akcjach czy krypto. Złoto też potrafiło spaść 40% i więcej. Można jednak stworzyć portfel z ograniczonym ryzykiem. Ludźmi bez finansowej wiedzy łatwiej sterować. Czytaliście ksiązke pt. "Chcę być szczęsliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy "? Jest o tym się jak stać się niezależnym finansowo, zbudować majątek przez rozsądne inwestycje o ograniczonym ryzyku, mieć co miesiąc dochody bez chodzenia do pracy na 8-10 godzin do końca życia. Rządzącym nie jest na rękę niezależność finansowa obywatela, bo nie mogą nas przekupić „plusami”, kolejnymi emeryturami.
alion1
w sumie, to mówisz , że Ci twoi co ich tu reprezentujesz, wystawią orlen na sprzedaż, niemcy i rosjanie jak kupią , to fajne będzie, super, ceny na pewno nam niskie zapewnią, a zyski wytransferują i będzie git, wszystko sprzedać niemcom oni darmo dają wszystkim i wszystko zwłaszcza POlakom
akcjoinm
rekordowe wyniki
rekordowa dywidenda
rekordowe inwestycje do 2030 r 320 mld co daje 275 zł na akcję
nawet obecna wartość księgowa 128,6 zł daje C/WK0,48 i C/Z 1,8
to najtańsza spółka z WIG20 i średnio 10 x niedowartościowana w stosunku do wskaźników spółek z WIG20
serdeli
Dokladnie, obecnie PKN to niedowartoscuowana spolka. Ci co sie skarza ze benzyna droga niech kupuja akcje.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki