REKLAMA

Zarząd JSW zamierza co miesiąc spotykać się online ze związkowcami

2021-05-06 13:32
publikacja
2021-05-06 13:32
Zarząd JSW zamierza co miesiąc spotykać się online ze związkowcami
Zarząd JSW zamierza co miesiąc spotykać się online ze związkowcami
/ Puls Biznesu

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zamierza co miesiąc spotykać się - w formule online - z przedstawicielami wszystkich 65 działających w spółce związków zawodowych, deklaruje też wprowadzenie stałych "dni otwartych drzwi" dla strony społecznej.

Jak poinformowała w czwartek jastrzębska spółka, pierwsze spotkanie ze wszystkim organizacjami związkowymi działającymi w JSW odbyło się w trybie wideokonferencji dzień wcześniej, 5 maja, z inicjatywy prezes Barbary Piontek.

"Takie nowe spotkania, z pełną reprezentacją pracowników JSW, będą się odbywać raz w miesiącu online, co zostało przyjęte z entuzjazmem i poparciem strony społecznej. Termin kolejnego wydarzenia strony ustaliły na 7 czerwca 2021 r." - podała jastrzębska spółka.

"Zarząd JSW wspólnie i każdy z członków zarządu osobno, ponownie wyrazili gotowość do dialogu społecznego i podkreślili jego rolę. Uruchomiony został także specjalny adres e-mail, a prezesi zadeklarowali wyznaczenie w swoich terminarzach stałych tzw. dni otwartych drzwi dla strony społecznej wszystkich pracowników spółki" - czytamy w czwartkowym komunikacie JSW.

Wśród tematów środowego spotkania ze stroną społeczną były m.in. przedłużone w końcu marca br. 10-letnie gwarancje zatrudnienia dla ponad 22-tysięcznej załogi firmy oraz zapowiadana od początku lipca br. podwyżka płac zasadniczych pracowników JSW o 3,4 proc., czyli wskaźnik ubiegłorocznej inflacji.

Zarząd JSW poinformował także związkowców, jakie skutki dla firmy miałoby wdrożenie zapisów innego porozumienia płacowego, z lutego ub. roku, na które powołują się trzy działające w JSW reprezentatywne organizacje związkowe. Tamten dokument, który nie wszedł w życie, przewidywał - jak informowały związki - podwyżki stawek płac zasadniczych w spółce o 4 proc. od początku marca zeszłego roku oraz wypłatę jednorazowej nagrody w wysokości od 2,7 do 3,5 tys. zł.

Podczas środowego spotkania ze związkami zarząd JSW zaproponował też - jak podała JSW - "realizację stałych rozwiązań w zakresie polityki płacowej w kolejnych latach działalności spółki". Propozycja, której szczegółów w komunikacie nie przedstawiono, ma służyć "racjonalizacji procesu", z uwzględnieniem kondycji finansowej JSW.

W ubiegłym, kryzysowym dla JSW, roku w spółce nie było podwyżek ani jednorazowych nagród. W 2020 r. ceny węgla i koksu z Grupy JSW spadły średnio o około jedną trzecią, a przychody Grupy zmalały o blisko 20 proc. W efekcie zamknęła ona 2020 rok stratą przekraczającą 1,5 mld zł. Nowa prezes Barbara Piontek, kierująca pracami zarządu spółki od początku marca, zapowiedziała program oszczędnościowy, który jednak – jak podkreśliła – nie dotknie wynagrodzeń pracowników ani nie spowoduje redukcji miejsc pracy. W końcu marca JSW przedłużyła gwarancje zatrudnienia dla ponad 22-tysięcznej załogi o kolejne 10 lat.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zbyszek_
co za czupiradło? Czupakabra wylazla z jaskini z lochow podziemnych
demeryt_69
Czy to jakiś szmonces z tą Piontek?

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki