REKLAMA
WEBINAR

LEX TUSKMinisterialna pensja i Trybunał Stanu. Ile zarobią członkowie komisji ds. rosyjskich wpływów?

Agata Wojciechowska2023-05-31 12:05redaktor
publikacja
2023-05-31 12:05

16 tys. zł - tyle mają dostać szeregowi członkowie komisji ds. wpływów rosyjskich, czyli otrzymają ministerialną pensję. Dodatkowo przewodniczący ma otrzymać dietę w wysokości trzech płac minimalnych (10,8 tys. zł). Czy znajdą się jednak chętni, skoro opozycja już zaznacza, że pociągnie ich do odpowiedzialności przed Trybunał Stanu?

Ministerialna pensja i Trybunał Stanu. Ile zarobią członkowie komisji ds. rosyjskich wpływów?
Ministerialna pensja i Trybunał Stanu. Ile zarobią członkowie komisji ds. rosyjskich wpływów?
fot. Jaap Arriens / / FORUM

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta Andrzeja Duda ustawą w komisji ma zasiadać dziewięciu członków powołanych i odwoływanych przez Sejm. Pięciu z nich ma wskazać obóz rządzący, a czterech - opozycja. Przewodniczący będzie wybrany przez członków. Ich zarobki znane już były w grudniu zeszłego roku, kiedy to rzecznik PiS Rafał Bochenek zapowiedział, że będą oni zarabiać tyle, ile ministrowie (a więc 16 tys. zł). Dodatkową dietę dostanie szef komisji - trzykrotność płacy minimalnej (10,9 tys. zł). 

- Typowe dla PiS. Jeśli coś robią, to musi być kasa zarobiona - komentował w "Super Expressie" poseł PO Jerzy Borowczak. Z kolei takie uposażenia nie dziwią europosła Ryszarda Czarneckiego z PiS. W końcu jego zdaniem "czasu jest mało, a trzeba będzie w komisji pracować na pełen etat". 

Na razie jednak wygląda, że w komisji zasiądą sami przedstawiciele PiS. Skąd ten pośpiech? Prace mają się rozpocząć tak, by raport powstał we wrześniu, miesiąc przed wyborami parlamentarnymi. Opozycja nie ma zamiaru legitymować jej prac, a więc i nie wystawi swoich kandydatów.

Kto "zapoluje" na Tuska i Pawlaka?

Onet pokusił się o karuzelę nazwisk potencjalnych członków. Jak zaznaczał Ryszard Czarnecki, "liczę na to, że będą to osoby z doświadczeniem politycznym, ale mogą to też być eksperci". Na roboczej liście znajdują się zarówno posłowie PiS, jak i Suwerennej Polski (dawna Solidarna Polska). Wśród nich wymieniani są:

  • Jarosław Krajewski, PiS, wiceszef sejmowej komisji ds. służb specjalnych, zasiadał w sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold.
  • Stanisław Żaryn, PiS, zastępca szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, w rządzie pełni funkcję pełnomocnika ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.
  • Małgorzata Wasserman, PiS, kierowała już komisją śledczą ds. Amber Gold. Ona także jest wymieniana jako potencjalna przewodnicząca komisji ds. rosyjskich wpływów.
  • Sławomir Cenckiewicz, PiS, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, był przewodniczącym komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. On także jest wymieniany jako potencjalny przewodniczący komisji ds. rosyjskich wpływów.
  • Piotr Sak, Suwerenna Polska, prawnik z wykształcenia.

Jak komisja to nie może zabraknąć dwóch słynnych nazwisk: Janusza Kowalskiego (choć on sam widzi się bardziej jako świadek niż członek komisji) i Antoni Macierewicz.

Zaznaczmy, że zgodnie z ustawą powołującą komisję, jej członkowie nie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania funkcji w komisji, co w praktyce oznacza pełną bezkarność, co do podejmowanych decyzji. Jednak opozycja zapowiada, że w przypadku ważnych wyborów pociągnie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu zarówno prezydenta Andrzeja Dudę, jak i członków komisji. 

Niekonstytucyjna komisja ds. rosyjskich wpływów

Zarówno opozycja, jak i wszystkie środowiska prawnicze (oprócz około 40 adwokatów i radców prawnych związanych z obozem władzy), protestują przeciwko nowym przepisom. Komisja będzie bowiem miała uprawnienia prokuratora, jak i sądu, co jest pierwszym, ale nie jedynym, tak jawnym naruszeniem Konstytucji RP. Ustawa narusza m.in. prawo do sprawiedliwego procesu, domniemanie niewinności, a administracja państwowa w praktyce przejmuje rolę sądu, co narusza trójpodział władzy. 

W wyniku prowadzonego przez nią śledztwa może pozbawić osobę prawa do pełnienia funkcji publicznych, które wiążą się z zarządzaniem środkami publicznymi, nawet na 10 lat. Co więcej, decyzje komisji będą ostateczne, a co za tym idzie - "skazanemu" nie przysługuje od nich odwołanie.

W teorii komisja ma analizować działania polskich władz od 2007 do 2022 roku, czyli od rządów Donalda Tuska, poprzez Ewę Kopacz i Beatę Szydło po Mateusza Morawieckiego ze szczególnym uwzględnieniem stosunku do Rosji, w tym uzależniania m.in. energetyki od wpływów Kremla. Ma wziąć na tapet m.in. działania urzędników, udostępnianie informacji osobom trzecim, zawieranie umów, itd. Do jej uprawnień będzie należało: wzywanie świadków i biegłych, pozbawić dostępu do informacji niejawnych czy uchylać decyzje administracyjne. Wezwany będzie musiał się stawić na przesłuchanie - inaczej grozi mu grzywna do 50 tys. zł. Bardzo wygodne narzędzie podczas tegorocznej kampanii wyborczej.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (45)

dodaj komentarz
qart
60.000.000 zł dziennie płącimy samych odsetek od długu z wyłudzeń VAT w czasach PO, a wy o jakiś groszach.
Pora wyjaśnić dlaczego PSL z Pawlakiem chcieli umowy z Gazpromem do 2035r.
Dlaczego zablokowano Baltic Pipe, gdy Norwegowie chcieli go budować za swoje pieniądze. Czego Tusk się boi? Pora dorosnąć.
tomkooo
i po to wprowadzono calkowicie upolityczniona komisje ? bez prawa do odwolania, bez zadnej odpowiedzialnosci osob tam zasiadajacych, bez zadnych kompetencji, bez bezstronnosci ?
pora doroskac i zaczac rzadzic dla ludzi, a nie dla pisowskiej mafii
jarekzbyszek
A Ty czym się naćpałeś? Pół mld euro kar kosztowały polskiego podatnika wyczyny prymitywnych prawicowych ignorantów. Ile mamy jeszcze cierpieć przez tych pospolitych złodziei. Zaczynając od Jarka ( nieruchomości Srebna i Nowogrodzka), Morawieckiego ( pomoc w paserstwie wyłudzonej od państwa ziemi), Ziobrę co wykarczował ze swoimi A Ty czym się naćpałeś? Pół mld euro kar kosztowały polskiego podatnika wyczyny prymitywnych prawicowych ignorantów. Ile mamy jeszcze cierpieć przez tych pospolitych złodziei. Zaczynając od Jarka ( nieruchomości Srebna i Nowogrodzka), Morawieckiego ( pomoc w paserstwie wyłudzonej od państwa ziemi), Ziobrę co wykarczował ze swoimi zbirami z Lasów pół Polski…
prawnuk
Ależ wiadomo dlaczego Pawlak musiał przyjać taką umowę - MUSIAŁ nie chciał.
dążył do obniżenia ceny po wspaniałym pisowskim kontrakcie oraz zmiany formuły ustalania ceny.
to drugie - zmienił pis i najpierw zarobił 3 mld a potem stracił 8 mld.....
A Pawlak bardzo sensownie wynegocjował - bo wiedzial, że UE to zablokuje.

Gdyby
Ależ wiadomo dlaczego Pawlak musiał przyjać taką umowę - MUSIAŁ nie chciał.
dążył do obniżenia ceny po wspaniałym pisowskim kontrakcie oraz zmiany formuły ustalania ceny.
to drugie - zmienił pis i najpierw zarobił 3 mld a potem stracił 8 mld.....
A Pawlak bardzo sensownie wynegocjował - bo wiedzial, że UE to zablokuje.

Gdyby pisowcy czytali umowy, to by problemu Pawlak nie mial......

Coś jeszcze trzeba wytłumaczyć?

Jak masz informacje w sprawie VAT /nie chodzi o brata Szymczyka / to prokuratura czeka 7/7 i 24/24. Przypomnijmy obecne przepisy powstały dzięki głosom PO i PSL, przy sprzeciwie PiS.
sprawdz to dziecko.
można miec wiele uwag do Po i PSL - ale na pewno nie takie, że nic nie robili w spraiw VAT.
Baltic pipe .... co ma do tego PO i Tusk?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
efg
A czemu czerwony Piotrowicz ?
max5000
Nasz człowiek w Warszawie czyli Tusk tak o nim pisały rosyjskie media gdy był premierem Polski. Dlatego tak boi się komisji bo wyjdą na jaw jego tajne rozmowy z Putinem. Na pewno TVN wsi 24 założona przez agentów SB w 97 roku weźmie go w obrone
interstellar
max5000, and00 - kolejne konta farmy trolli powtarzające bzdury
efg
Może wezmą się za Rydzyka?

" W kwietniu 1998 roku Jarosław Kaczyński udziela wywiadu "Gazecie Polskiej", gdzie mówi: "Nie mam wątpliwości co do tego, że po naszej stronie działają aktywnie rosyjskie służby specjalne. Radio Maryja jest dziś głęboko antyzachodnie, niechętnie nastawione do hierarchii kościelnej,
Może wezmą się za Rydzyka?

" W kwietniu 1998 roku Jarosław Kaczyński udziela wywiadu "Gazecie Polskiej", gdzie mówi: "Nie mam wątpliwości co do tego, że po naszej stronie działają aktywnie rosyjskie służby specjalne. Radio Maryja jest dziś głęboko antyzachodnie, niechętnie nastawione do hierarchii kościelnej, prorosyjskie, wcale nie nieżyczliwe PRL. Ma nadajniki na Uralu".

Przecież to agent wpływu przeszkolony w latach 80.
interstellar
Dlaczego mamy płacić ponad 150tys. zł miesięcznie członkom jakiejś trefnej pisowskiej komisji?? 16tys. zł dla każdego dzbana + 10,9tys. dodatku dla szefa dzbanów??
Mało kasy od nas ściągają?

A ludzie organizują zrzutki na leczenie chorych dzieci, ja pier... :(

Powiązane: Komisja weryfikacyjna ds. rosyjskich wpływów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki