REKLAMA
WEBINAR

Lex Tusk. Prezydent Duda podpisał ustawę o komisji ds. wpływów rosyjskich

Agata Wojciechowska2023-05-29 10:30, akt.2023-05-29 12:45redaktor
publikacja
2023-05-29 10:30
aktualizacja
2023-05-29 12:45

Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. wpływów rosyjskich. Jego zdaniem opinia publiczna ma prawo wiedzieć, jak Kreml ingerował w polskie interesy. "Takie ciało powinno także powstać na poziomie europejskim, by zbadać m.in. Nord Stream I i Nord Stream II" - zaznaczył prezydent. 

Lex Tusk. Prezydent Duda podpisał ustawę o komisji ds. wpływów rosyjskich
Lex Tusk. Prezydent Duda podpisał ustawę o komisji ds. wpływów rosyjskich
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

- Podpisuję ustawę, bo uważam, że powinna wejść w życie. Wierzę, że parlament w sposób odpowiedzialny wybierze członków komisji, by nie było wątpliwości, czy komisja będzie pracowała w sposób obiektywny - wyjaśniał prezydent Andrzej Duda. - Ale są osoby, które podnoszą wątpliwości konstytucyjne, jednocześnie skieruję ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego - dodaje. 

"Uważam, że decyzja w sposób najlepszy będzie realizowała niezwykle ważny dla mnie postulat transparentności życia publicznego. Ludzie mają prawo wiedzieć" – stwierdził Andrzej Duda.

W opinii Andrzeja Dudy zgodnie z raportem przygotowanym przez amerykańską administrację Rosja wydała kilkaset milionów dolarów na rozbudowywanie swojej strefy wpływów i lobbing. - Wpływy rosyjskie, które w efekcie skutkują wieloma turbulencjami, których efektem, w moim i nie tylko moim przekonaniu, jest m.in. rosyjska agresja na Ukrainę, problemy energetyczne, które w tej chwili dotykają Europę, one są faktem i nie mam żadnych wątpliwości, że wymagają wyjaśnienia - zaznaczał Duda. Dlatego też będzie namawiał premiera Mateusza Morawieckiego na wspólną inicjatywę państw europejskich, która stworzyłaby komisję do zbadania przepływu "rosyjskich pieniędzy, które wędrowały do różnego rodzaju instytucji europejskich, które finansowały różnego rodzaju projekty, w jaki sposób to finansowanie się odbywało, gdzie te pieniądze są".

Ekspresowa ustawa o komisji ds. rosyjskich wpływów narusza konstytucję

Ustawa o powołaniu komisji do spraw wpływów rosyjskich została przyjęta w ekspresowym tempie. Sejm przyjął ją 14 kwietnia, 11 maja Senat przyjął uchwałę o odrzuceniu projektu, a 24 maja wniosek poparła sejmowa Komisja Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednak w piątek Sejm odrzucił wniosek Izby Wyższej. Za głosowało 234 posłów, a przeciw było 219. Od tego czasu Kancelaria Prezydenta analizowała jej przepisy. 

Zarówno opozycja, jak i wszystkie środowiska prawnicze (oprócz około 40 adwokatów i radców prawnych związanych z obozem władzy), protestują przeciwko nowym przepisom. Komisja będzie bowiem miała uprawnienia prokuratora, jak i sądu, co jest pierwszym, ale nie jedynym, tak jawnym naruszeniem Konstytucji RP. Ustawa narusza m.in. prawo do sprawiedliwego procesu, domniemanie niewinności, a administracja państwowa w praktyce przejmuje rolę sądu, co narusza trójpodział władzy. 

W wyniku prowadzonego przez nią śledztwa może pozbawić osobę prawa do pełnienia funkcji publicznych, które wiążą się z zarządzaniem środkami publicznymi, nawet na 10 lat. Co więcej, decyzje komisji będą ostateczne, a co za tym idzie - "skazanemu" nie przysługuje od nich odwołanie. 

Komisja ds. wpływów rosyjskich: szczegóły

W komisji ma zasiadać dziewięciu członków powołanych i odwoływanych przez Sejm. Pięciu z nich ma wskazać obóz rządzący, a czterech - opozycja. Przewodniczący będzie wybrany przez członków składu. Badać mają okres od 2007 do 2022 roku, czyli od rządów Donalda Tuska, poprzez Ewę Kopacz i Beatę Szydło po Mateusza Morawieckiego. 

W teorii komisja ma analizować działania polskich władz ze szczególnym uwzględnieniem stosunku do Rosji, w tym uzależniania m.in. energetyki od wpływów Kremla. Ma wziąć na tapet m.in. działania urzędników, udostępnianie informacji osobom trzecim, zawieranie umów, itd. Do jej uprawnień będzie należało: wzywanie świadków i biegłych, pozbawić dostępu do informacji niejawnych czy uchylać decyzje administracyjne. Wezwany będzie musiał się stawić na przesłuchanie - najczej grozi mu grzywna do 50 tys. zł. Bardzo wygodne narzędzie podczas tegorocznej kampanii wyborczej.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (216)

dodaj komentarz
jezykminimalny
Putin i Angela są niezadowoleni.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zops
Pseudonim solidarnościowy Tuska brzmiał: "Pułtusk". Nawiązując do sławnego upadku meteoryt pułtuskiego. Tajemnicą państwową są kąty jakie tworzą miejsca upadku meteorytów Pułtusk, Morasko, Podkamiennaja Tunguska, Sichote Aliń, Saarema, Herault, i. in. To technologia nuklearna z kosmosu. www.wells24.wex.pl. Zagmatwane? Pseudonim solidarnościowy Tuska brzmiał: "Pułtusk". Nawiązując do sławnego upadku meteoryt pułtuskiego. Tajemnicą państwową są kąty jakie tworzą miejsca upadku meteorytów Pułtusk, Morasko, Podkamiennaja Tunguska, Sichote Aliń, Saarema, Herault, i. in. To technologia nuklearna z kosmosu. www.wells24.wex.pl. Zagmatwane? Więc NIE CZYTAJCIE TEGO.
chudyjakszkapa
nie wiem skąd pomysł kaczyńskiego, że jak wsadzi do więzienia Tuska , to mu to pomoże wygrać wybory....

przecież nikt nie traktuje poważnie tej pseudokomisji, każdy wie o co chodzi, nawet lemingi pisowskie, to skąd nagle przekonanie że ktoś z powodu ustawki zmieni głos?

jak dla mnie to strzał w stopę...
and00
Leming to akurat termin konkretnie związany z PO, a właściwie ich wyborcami, na wyborców PiS mówiono mocherowe berety
zops odpowiada and00
Półgłupki? NIE WOLNO TEGO CZYTAĆ.
arzab
Wzruszyła mnie troska tego urzędnika o moje prawo do informacji ! Władcom udało się doprowadzić do połączenia w jednym państwie najgorszych cech bananowych republik, bantustanów i bolszewickich republik ! ! !
Powodujecie u mnie odruchy wymiotne na sam dźwięk nazwy waszej ferajny !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
w tym samym czasie PE próbuje pozbawić prezydencji Węgry, czyli można powiedzieć że PiS wpisuje się w najnowsze trendy i wspiera wartości europejskie
tomkooo odpowiada and00
Ty się interesuj Polska i nasza racja stanu a nie usprawiedliwiaj bandyckie prawo unia europejska

Powiązane: Komisja weryfikacyjna ds. rosyjskich wpływów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki