REKLAMA

Zapowiedź dnia - 17 stycznia 2022 r.

2022-01-17 07:00
publikacja
2022-01-17 07:00
Zapowiedź dnia - 17 stycznia 2022 r.
Zapowiedź dnia - 17 stycznia 2022 r.
/ Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 17 stycznia, 17. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Banki zwalniają. Trend jest nieubłagany – z miesiąca na miesiąc topnieje liczba zatrudnionych w bankowości. Dane płynące z agencji pracy wskazują jednak, że cały czas trwają procesy rekrutacyjne. Co druga firma z sektora bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości chce w pierwszym kwartale zatrudniać nowych pracowników.

NFT na giełdzie. Dynamicznie pędzący rynek NFT powoli przyciąga spółki z warszawskiej giełdy. Zasadę „kto pierwszy ten lepszy” starają się wykorzystać zwłaszcza małe podmioty, by w ten sposób zyskać przewagę.

PKB Chin tylko i aż na czwórkę. W przedpandemicznych czasach globalny prymus regularnie notował tempo wzrostu PKB na szóstkę. Teraz wyciągnął raptem czwórkę, a i tak pozytywnie zaskoczył obserwatorów. Jednak gdyby nie pewna pomoc, mogłoby się skończyć tróją na szynach.

Tym będą żyły rynki: ile zarabiają Polacy? Zanim w piątek poznamy dane o średnim wynagrodzeniu w Polsce, przekonamy się, w jakich nastrojach byli Polacy w ostatnim miesiącu ubiegłego roku. W nadchodzącym tygodniu tempem wzrostu PKB pochwalą się Chiny, a o tempie wzrostu cen poinformują Niemcy i Brytyjczycy.

Visa i Mastercard biorą się za cyfrowy pieniądz. Banki centralne na świecie pracują nad cyfrową wersją oficjalnego pieniądza. Wprowadzenie CBDC mogłoby oznaczać marginalizację płatności bezgotówkowych obsługiwanych przez banki komercyjne. Organizacje płatnicze mają jednak inną wizję.

Zarobki w IT. Zarobki w branży IT wzrosły w skali roku średnio od 30 do 40 proc. – wskazują eksperci z Michael Page Poland. Na konkurencyjność na rynku pracownika miała wpływ praca zdalna, która umożliwiła specjalistom na zatrudnienie się w zagranicznych firmach.

Wydarzy się w Polsce

"Polski ład". O godz. 10 w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się briefing prasowy minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej, wiceminister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej i wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. Spotkanie ma być poświęcone m.in. realizacji rozwiązań przewidzianych w "Polskim ładzie".

Wydarzy się na świecie

KIJÓW - Wizytę na Ukrainie składa szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock. W programie pobytu spotkanie z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą. Po wizycie w stolicy Ukrainy Baerbock ma udać się do Moskwy.

MADRYT - Rozmowy premiera Hiszpanii Pedro Sancheza z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

STRASBURG - Początek czterodniowej sesji Parlamentu Europejskiego.

BRUKSELA - Spotkanie ministrów finansów państw eurolandu. Ministrowie przeprowadzą dyskusję m.in. na temat sytuacji w zakresie wypłacalności sektora przedsiębiorstw oraz środków, które mogłyby ułatwić restrukturyzację firm i dostosowanie gospodarcze w strefie euro w okresie odbudowy po pandemii Covid-19.

GENEWA - Początek sesji online Światowego Forum Ekonomicznego, Davos Agenda; do piątku. Oczekiwane jest przemówienie przywódcy ChRL Xi Jinpinga.

Kalendarium ekonomiczne 17 stycznia 2022 r.

USA - Dzień Martina Luthera Kinga - dzień wolny

3:00 - Chiny - PKB w IV kw. i 2021 r.

3:00 - Chiny - produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna i inwestycje w aglomeracjach miejskich w grudniu

14:00 - Polska - inflacja bazowa w grudniu

Podsumowanie sesji

Spadkowa sesja na zakończenie wzrostowego tygodnia

Zmienna sesja na Wall Street, mocno rozczarował JPMorgan

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy

Kalendarium giełdowe

APATOR - Dzień ustalenia prawa do zaliczki na poczet dywidendy za rok obrotowy 2021, w wysokości 0,30 zł na akcję.

BETA ETF TBSP - Na GPW zadebiutuje kolejny ETF ze stajni Beta Securities. Będzie to pierwszy na polskim rynku instrument pozwalający w prosty sposób uzyskać ekspozycję na rynek polskich obligacji skarbowych.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 17 stycznia

1784 – W krakowskiej dzielnicy Wesoła rozpoczęły się eksperymenty z balonem na ogrzane powietrze.

1917 – USA za 25 mln dolarów zakupiły należącą do Danii południową część Wysp Dziewiczych.

1975 – Utworzono przedsiębiorstwa: Elektrownia Bełchatów i Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów.

Źródła: PAP, Wikipedia

Informacje zebrał: Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki