REKLAMA

Banki zwalniają. To znaczy, że będą przyjmować

Wojciech Boczoń2022-01-17 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-01-17 06:00
Banki zwalniają. To znaczy, że będą przyjmować
Banki zwalniają. To znaczy, że będą przyjmować
fot. MJgraphics / / Shutterstock

Trend jest nieubłagany – z miesiąca na miesiąc topnieje liczba zatrudnionych bankowości. Z ostatnich danych wynika, że w ciągu ostatniego roku z pracą w bankach pożegnało się kolejne 6,5 tys. osób. Dane płynące z agencji pracy wskazują jednak, że cały czas trwają procesy rekrutacyjne. Co druga firma z sektora bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości chce w pierwszym kwartale 2022 roku zatrudniać nowych pracowników.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała nowe dane o sektorze bankowym. Informacje zawarte w tabelach statystycznych omawiają listopad 2021 r. Wynika z nich, że po raz kolejny spadło zatrudnienie w sektorze bankowym. Ubyło też oddziałów własnych, filii i przedstawicielstw. KNF podaje, że na koniec listopada w bankach pracowało 143,3 tys. osób - to o 6 550 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i zarazem to najniższy poziom od blisko dwóch dekad. Ostatni raz w bankowości taki stan zatrudnienia obserwowaliśmy mniej więcej w 2003 roku. Tymczasem w rekordowym dla branży 2008 roku w bankach pracowało ponad 181 tys. osób.

Ubywa placówek, banki się łączą

Warto zwrócić uwagę na fakt, że obecnie więcej bankowców pracuje w centralach niż w sieci sprzedaży. W tych pierwszych zatrudnionych jest blisko 80 tys. osób, podczas gdy w placówkach jedynie 63 tys. Wynika to m.in. z faktu, że sieć placówek bankowych regularnie się kurczy. Na koniec listopada 2021 r. banki dysponowały siecią 5 228 placówek własnych. Do tego należy doliczyć filie i przedstawicielstwa, których było 5 688. Łącznie ich sieć liczyła więc 10 916 punktów -to o 979 mniej niż w listopadzie 2020 roku.

W branży ubywa więc placówek i pracowników. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim postępująca cyfryzacja sektora bankowego i zmieniające się preferencje klientów. Z jednej strony banki automatyzują swoje procesy, inwestują w roboty, które wyręczają pracowników przy najprostszych, powtarzalnych pracach. Z drugiej strony klienci coraz chętniej wybierają zdalne kanały obsługi (bankowość internetową i mobilną), co w efekcie prowadzi do spadku liczby wizyt w oddziałach. Jak wynika z danych branżowego portalu PRNews.pl, z bankowości elektronicznej aktywnie korzysta dziś blisko 22 mln klientów banków, z czego blisko 19 mln wybiera bankowość mobilną.

Nie bez znaczenia na sytuację w branży jest też postępująca konsolidacja sektora. Na koniec listopada 2021 r. działalność prowadziło 30 banków komercyjnych, 511 banków spółdzielczych i 37 oddziałów instytucji kredytowych. Tymczasem we wspomnianym wyżej rekordowym dla branży 2008 roku liczby te wynosiły odpowiednio: 52 banki komercyjne, 579 banków spółdzielczych i 18 oddziałów instytucji kredytowych. Przez ostatnią dekadę z rynku zniknęło wiele bankowych marek. Każdej fuzji towarzyszyły zwolnienia grupowe i porządkowanie sieci oddziałów.

Będą zatrudniać

Mimo iż miejsc pracy w bankach ubywa, to cały czas toczą się procesy rekrutacyjne. Jak wynika z danych agencji pracy Manpower, co druga firma z sektora bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości chce w pierwszym kwartale 2022 roku zatrudniać nowych pracowników.

– Jesteśmy obecnie jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków w Europie, zarówno jeśli chodzi o środowisko biznesowe dla inwestycji, jak i o konkurencyjność naszej siły roboczej. W rezultacie coraz więcej globalnych graczy przenosi swoje kluczowe role do Polski i nie dotyczy to wyłącznie stanowisk specjalistycznych, ale także menedżerskich i C-level. Zauważamy również na rynku rosnącą z roku na rok liczbę nowych start-upów z zagranicznym kapitałem, zagranicznych funduszy inwestycyjnych, podmiotów z obszaru bankowości inwestycyjnej i centrów usług wspólnych – mówi Marta Ewa Romaneczko, ekspertka rynku pracy z obszaru finansów i liderka zespołu rekrutacji stałej w Manpower.

Z danych firmy wynika, że chęć pozyskiwania nowych pracowników zgłasza już co drugi przedsiębiorca reprezentujący sektor bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości (50 proc.). Wzrósł jednak także odsetek firm planujących zwolnienia. Pomiędzy październikiem a grudniem 2021 roku redukcje etatów przewidywało 9 proc. firm, aktualnie 14 proc. organizacji chce wręczyć kadrze wypowiedzenia. Pozostawienie zatrudnienia na niezmienionym poziomie przewiduje 36 proc. pracodawców – czyli o 34 punkty procentowe mniej niż w poprzednim kwartale.

Nie zmniejsza się liczba wakatów

– Fakt, że 14 proc. firm prognozuje zwolnienia, nie oznacza wcale zmniejszenia liczby dostępnych na rynku wakatów. Najczęściej redukcje przewidują firmy będące w trakcie restrukturyzacji, co widoczne jest przede wszystkim w sektorze bankowym. Podobny krok podejmują też firmy decydujące się na outsourcing usług biznesowych oraz organizacje z sektora MŚP, które nie odbudowały swojej pozycji po stratach z początku pandemii – stwierdza Marta Ewa Romaneczko.

Prognozy dotyczące zatrudnienia w sektorze bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości dla pierwszych trzech miesięcy 2022 roku są zdecydowanie bardziej optymistyczne niż rok temu, kiedy tylko 2 proc. organizacji chciało powiększać swoje zespoły. Trzeba jednak zaznaczyć, że w analogicznym okresie ubiegłego roku firmy nie przewidywały zwolnień (0 proc.). Zdecydowana większość pracodawców (91 proc.) deklarowała stabilizację w obszarze zatrudnienia i planowała pozostawienie liczby pracowników na niezmienionym poziomie – czytamy w raporcie Manpower.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (17)

dodaj komentarz
dom_dom_01
Polski bank poinformował w styczniu WUP w Warszawie o chęci zwolnienia 1082 osób. Będą zatrudniać Ukraińców ?
prawdziwynierobot
wg premiera i naczelnika praca w finansach nie jest "normalna", więc powinno tam pracować coraz mniej pracowników, bo to cwaniacy, dorabiający się na cudzej krzywdzie.
demeryt_69
Marta Ewa Romaneczko to ekspertka rynku pracy z obszaru finansów i liderka zespołu rekrutacji stałej w Manpower - czego to ludzie jeszcze nie wymyślą :)
men24a
Demeryt jaki dzisiaj WIBOR ? Kiedy przewidujesz zadymy szczęśliwców co nabyli wymarzone em ?
demeryt_69
Tego nie wiedzą nawet emerytowani listonosze w Rajchu :)

szprotkafinansjery odpowiada men24a
To mało, w 2007 był 6% plus prowizja, a ludzie i tak zarobili, a na pewno nie stracili.
demeryt_69 odpowiada szprotkafinansjery
Niente capisci - to dramat leszczy ubranych kilka m-cy temu w kredyty hipoteczne.

Bankier ma w tym swœj udział - to niekoszernie!

tomm33
Kurczy sie front office, coraz mniej człowieka potrzeba do obsługi klienta, powiększa się back office czyli tanie rączki klepiące procedury AML , KYC i raporciki dla zagranicy - na tym chcemy budować swoją renomę....

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki