REKLAMA

NFT na giełdzie. Spółki chcą dołączyć do światowych trendów

Michał Kubicki2022-01-17 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-01-17 06:00

Dynamicznie pędzący rynek NFT powoli przyciąga spółki z warszawskiej giełdy. Zasadę „kto pierwszy ten lepszy” starają się wykorzystać zwłaszcza małe podmioty, by w ten sposób zyskać przewagę.

NFT na giełdzie. Spółki chcą dołączyć do światowych trendów
NFT na giełdzie. Spółki chcą dołączyć do światowych trendów
fot. mundissima / / Shutterstock

Słowo „dynamicznie” to jednak za mało powiedziane w stosunku do rynku, na którym obroty wzrosły z ok. 100 mln dolarów w 2020 r. do nawet 40 mld dolarów, jak podawał "Financial Times", powołując się na dane Chainalysy -  firmy analizującej transakcje oparte o technologię blockchain.

Cyfrowy obraz, dom lub sneakersy

Nie bez powodu kapituła redakcji popularnego słownika Collinsa uznała skrót NFT (ang. non-fungible token, niewymienialny token) za słowo roku 2021. To efekt nie tylko wzrostu wartości i rekordowych kwot, za jakie sprzedawana jest cyfrowa sztuka, której nośnikiem wartości są tokeny, ale również coraz powszechniejszego użycia NFT do określenia siebie i swojego statusu w wirtualnej rzeczywistości i metaversum.

Financial Times

Lockdown, skądinąd słowo roku 2020, spowodował, że ludzie na całym świecie więcej czasu spędzali online, gdzie przenieśli swoje życie towarzyskie oraz pracę. Wirtualna rzeczywistość sprawiła, że już nie ważne było, jaką markę ubrań założyliśmy do pracy zdalnej, którą torebkę lub zegarek mamy na ręku podczas spotkania na Zoomie. Przynajmniej tak się wydawało, bo przecież ludzka egzaltacja jest tym, co obok ciekawości napędza zyski największych mediów społecznościowych.

Dzięki szerokiemu wachlarzowi zastosowania tokenów, okazało się, że kupując niepowtarzalny, niezmienny technicznie i niemożliwy do sfałszowania certyfikat potwierdzający posiadanie określonego pliku cyfrowego, stajemy się właścicielami dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich czy nawet wirtualnych nieruchomości (pierwszy wirtualna dom sprzedany za ok. 2 mln zł).

Nike ogłosił w grudniu, że nabywa start-up RTFKT Studio z branży NFT, by w metaverse sprzedawać swoje legendarne sneakersy. Oznaczenie posiadanego NFT możemy przypiąć do swojego konta w social mediach lub postu i pokazać całemu światu, co faktycznie posiadamy, jakie obszary metaversum są dla nas interesujące lub w jakich kręgach użytkowników się obracamy.

Co więcej, możemy tymi niepowtarzalnymi tokenami handlować za pośrednictwem sieci blockchain, na których zapisane są cyfrowe certyfikaty własności.  Sprzyja to póki co rozwojowi rynku cyfrowej sztuki, dzięki rozwiązaniu kwestii praw własności i oryginalności kupowanego „arcydzieła”. Cały system i związana z nim euforia sprawiły według ekspertów, że pojawiła się bańka spekulacyjna. Bo jak się ma 40 mld dolarów rynku NFT do globalnego rynku sztuki (analogowej) wartego w tym samym czasie 50 mld według danych UBS i Art Basel (raport The Art Market 2021)?

Zarabiać na grach blockchain

Do zastosowań tokenów NFT dołącza także ich funkcjonalność w branży, która już od dawna funkcjonuje online, czyli rynku gier. Sieć blockchain, na której oparte są kryptowaluty i NFT’s, jest wykorzystywana również do nowej formuły „play-to-earn” (graj-aby-zarabiać), czyli gier, w których użytkownik, zdobywając kolejne poziomy, osiągnięcia w grze, uzyskuje do swojego portfela cyfrowego kryptowaluty lub tokeny, które, jeśli zechce, może wymienić na powszechnie stosowane pieniądze.  

W ten sposób gry blockchain otwierają nowe możliwości dla graczy zarabiania w wirtualnej rzeczywistości. Takie gry, jak Axie Infinity (gra przypominająca Pokémon Go), Crypto Kitties, Sandbox i Sunflower Farmers zyskały w krótkim czasie ok. 1,4 mln użytkowników, a kapitalizacja rynkowa tokenów play-to-earn wyniosła około 24,7 miliarda dolarów według danych DappRadar i CoinGecko - cytowanych w artykule Frances Yue na MarketWatch.

Zarabianie podczas gry lub inaczej spieniężenia swojego czasu poświęcanego na grę to nie nowość, ale technologia blockchain i smartkontrakty pozwalają w sposób bezpieczny rozwijać ten potencjał produkcji gier. Smartkontrakt to inteligentne umowy cyfrowe zapisywane na sieci blockchain oferujące szybką i bezpieczną realizację umowy po wypełnieniu się określonych w niej warunków bez konieczności udziału pośredników (np. banku).

Tonący NFT się chwyta?

Szybkość, z jaką zainteresowanie NFT rośnie, nie przeszło niezauważone na polskiej giełdzie. Kilka mniejszych spółek, zwłaszcza z sektora gamedev, ogłosiło oficjalnie że w swoje działalności będą komercjalizować technologię blockchain i oparte na nich NFT’s. Pod koniec roku część z nich pochwaliła się projektami NFT, czym zazwyczaj wywołało chwilowy wzrost na akcyjnym kursie. Poniżej przedstawiamy spółki oficjalne zaangażowane w projekty NFT i tokenizacji.

BTC Studios

To spółka długo poszukująca swojej tożsamości, tak przynajmniej wynika z częstych zmian nazwy i co jakiś czas aktualizowanych strategii działalności. Notowana na NewConnect zaczynała od nazwy Domenomania.pl by w 2018 r. zmienić się na Blockchain Labs i skorzystać na ówczesnej kryptowalutowej modzie. W kwietniu 2019 r. poinformowali o zmianie profilu z firmy hostingowej na produkującą gry i w ślad za tym zmienili nazwę na obecną. Nieco wcześniej w akcjonariacie pojawił się były prezes PZU i twórca Inteligo – Andrzej Klesyk.

Spółka ogłosiła, że będzie się angażowała w projekty z Metaverse oraz rozbudowanie produkowanych gier o popularne tokeny NFT. Komunikat opublikowany 29 listopada 2021 r. nie został zauważony przez rynek, po tym jak kilka dni wcześniej w wyniku informacji o przekroczeniu przez Rockbridge 5 proc w akcjonariacie kurs wzrósł o prawie 220 proc. w 3 sesje do 1,56 zł za akcję.  Obecnie znów jest spółką groszową, a wahaniami kursu wpisuje się w zmienność obserwowaną na bitcoinie którego skrócona nazwa (BTC) jest przypisana spółce jako ticker.

Prime Bit Games

Kolejny przedstawiciel gamingu z NewConnect to Prime Bit Games, który już w 2019 r. informował o pracach nad zaimplementowaniem w swoich grach technologii blockchain. Pod koniec grudnia 2021 r. spółka zawarła umowę z estońską DA Games na wyprodukowanie z użyciem technologii NFT gry karcianej o roboczej nazwie The Legends of Elysium. Wynagrodzenie to 900 tys. zł (po 3Q 2021 przychody wynosiły 184 tys. zł) i termin realizacji do końca roku 2022. NFT w komunikacie podbiły kurs o ponad 38 proc. w ciągu kilku sesji.

No Gravity Games oraz ShockWork Games

Studia zawiązały współpracę razem z nienotowanym Cave Games w ramach, której zobowiązały się do wspólnego przygotowywania, wydawania i obsługi gier video, opartych na technologii blockchain lub zawierających rozwiązania NFT. No Gravity Games ma w tym trio pełnić rolę wydawcy, ShockWork rolę producenta, a Cave Games jako podmiot dysponujący wiedzą z obszaru blockchain będzie implementował ją do wspólnych gier. Przede wszystkim będzie to wzbogacenie tytułów o elementy NFT i model „play-to-earn”. Pierwszym tytułem ma być gra „Pirates: All Aboard!” i według informacji spółek powinna zostać wydana w I półroczu 2022 r.

W przypadku No Gravity Games ( wcześniej znane jako Fat Dog Games) komunikat z końca listopada nie zrobił wrażenia na inwestorach, a kurs powoli osuwa się w stronę wieloletnich minimów.

Podobnie było w przypadku zaangażowanego w trójstronne porozumienie ShockWork, Chociaża  w tym przypadku spółka w połowie grudnia poinformowała o samodzielnym projekcie i rozpoczęciu sprzedaży pierwszej kolekcji NFT powiązanej ze swoją grą Alder's Blood. Kolekcja dostępna na platformie Atomichub to 666 kart w 10 wzorach oraz dodatkowa specjalna karta.

SkinWallet

Skinwallet zajmował się głównie handlem na swojej platformie dobrami cyfrowymi wykorzystywanymi w grach. Na metodzie handlu związanej z masowym skupowaniem „skórek” wykorzystywanych do popularnej rozgrywki wieloosobowej "Counter-Strike: Global Offensive" i odsprzedawaniu ich kolejnym użytkownikom z zyskiem firma oparła dotychczasową działalność. Koncentracja i słaba dywersyfikacja przychodów była powodem powolnego osuwania się kursu od dnia debiutu spółki na NewConnect i przeceny sięgającej ponad 70 proc.  Hurraoptymizm wywołała informacja z 4 listopada 2021 r. o wejście na rynek NFT z ich pierwszym projektem pod tytułem „Cyber Warriors Army”. Kurs w kilka dni urósł o prawie 120 proc., ale w grudniu już był na poziomie sprzed wybicia a tym samym historycznych minimów. W międzyczasie ogłoszono listę zapisów na 8000 tokenów po cenie emisyjne 0,05 ethereum (obecnie ok. 670 zł) każdy.

MBF Group

Spółka poinformowała o tokenizacji projektu platformy e-commerce z partnerem rozwijającym token BIOinLIFE. Będzie tam pełnić rolę doradczą oraz organizacyjną w zakresie zabezpieczenia kapitałowego i inwestycyjnego. Platforma ma zostać wyposażona w płatności kryptowalutam i zostanie rozbudowana w kierunku własnej zdecentralizowanej giełdy kryptowalut na której będzie możliwość wymiany tokenów pomiędzy użytkownikami serwisu. Po chwilowym wzroście w dniu wydania komunikatu kurs wrócił do spadków.

Letus Capital

Spółka działająca na rynku nieruchomości postanowiła spróbować sił w obszarze technologii. Za cel wzięła komercjalizację i rozwój drona IFO2020 (Identified Flying Object). Co ciekawe spółka nie jest właścicielem projektu, ale jego wynalazcy zobowiązali się do udzielenia Letusowi wyłącznej licencji. W grudniu 2021 r. poinformowała że zawarła umowę emisji tokenu i tokenizacji wynalazku ze specjalistyczny platformą Mosaico. Sprzedaż tokenów ma pomóc zebrać kapitał na stworzenie prototypu drona i jego komerycjną produkcję. Ogłoszony w piątek 10 grudnia koncept został wyceniony przez rynek w poniedziałek 13 grudnia. Po chwilowym wzroście o 16 proc. kurs statecznie na koniec handlu było nieco 3 proc. wyżej niż przed podaniem wiadomości.

PunkPirates

Spółka już w kwietniu 2021 r. poinformowała, że dołączyła do największego stowarzyszenia firm promujących blockchain w branży gier - Blockchain Game Alliance. Należą do niego m.in Ubisoft, Atari czy AMD. BGA zapewnia swoim członkom możliwość dzielenia się wiedzą, podejmowania współpracy oraz nawiązywaniem kontaktów biznesowych. Spółka obrała za cel współpracę przy wdrożeniu tokenów NFT w jej produkcjach, rozpoczynając od gry "Community Paintball VR". Mimo zapowiedzi premiery na III kw. 2021, do której nie doszło, w ostatniej aktualizacji planu wydawniczego, pozycji nie ma na krótkiej liście (2 tytuły) najbliższych premier. Informacja z kwietnia nie była jednak istotna dla inwestorów handlującyh na tej groszowej spółce.

Spekulować czy inwestować?

Podane przykłady dotyczą spółek o małej kapitalizacji, którym w ostatnim czasie nie wiodło się najlepiej (przynajmniej pod względem notowań na giełdzie). NFT wygląda w ich komunikatach jak próba podłączenia się do ogólnoświatowej mody na NFT w myśl zasady, że przypływ podnosi wszystkie statki (łódki).

Mania NFT, która trafiła do mainstreamu w marcu, kiedy kolaż artysty Beeple został sprzedany za 69,3 mln dolarów w domu aukcyjnym Christie's to jeden z etapów, które ten rynek musi przejść, aż okrzepnie i się ustabilizuje. Problem nie nadążającego systemu prawnego w kontekście nowych technologii, zwłaszcza w Polsce to temat na odrębną dyskusję. Luki w prawie lub jego całkowity brak to idealne miejsce na oszustwa i spekulacje. W przypadku NFT mogą to być przykłady tzw. wash tradingu - kiedy jeden podmiot jest dwoma stronami transakcji i stwarza fałszywe wrażenie popytu.

Przykłady z polskiego parkietu to nie reprezentacja polskich firm najbardziej zaangażowanych w NFT. W Polsce już działają takie, których obecności na rynku NFT jest o wiele daleko bardziej zaawansowana niż plany i projekty przedstawione powyżej. Desa już zaczęła aukcjonować sztukę NFT. W którą stronę rozwiną się przedstawione pomysły zobaczymy pewnie już w tym roku. Oby tylko nie były kolejną marketingowa próbą uwiedzenia inwestorów jak swego czasu kryptowalutowy boom w wykonaniu Merlin Group czy bilansowe zamieszania z wyceną w Black Pearl.

Pamiętajmy, że na rynku są zarówno spekulanci, chcący zarobić szybko na modnym temacie oraz faktycznie zainteresowani projektami, które mają szansę odnieść sukces. No i są wieloryby – jak określa się na rynku kryptowalut dużych graczy posiadających większość zasobów.

Do listopada, było 360 000 właścicieli NFT spośród których, około 9 procent posiadało 80 procent wartości rynku - wynika z danych Chainalysis, cytowanych przez Financial Times.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (5)

dodaj komentarz
dziki_losos
Spekulować czy inwestować? Tu nie ma w ogóle pytania - tylko spekulować. Nie da się "inwestować" w coś, co nie przynosi zysku. To tak, jak z whisky - można jedynie liczyć na to, że ktoś je odkupi drożej. Nie da się go użyć z zyskiem (chyba że przeliczamy kaca na złotówki).
Już prędzej dzieła sztuki nadają się do inwestycji
Spekulować czy inwestować? Tu nie ma w ogóle pytania - tylko spekulować. Nie da się "inwestować" w coś, co nie przynosi zysku. To tak, jak z whisky - można jedynie liczyć na to, że ktoś je odkupi drożej. Nie da się go użyć z zyskiem (chyba że przeliczamy kaca na złotówki).
Już prędzej dzieła sztuki nadają się do inwestycji - można otworzyć prywatną galerię i zarabiać na biletach (nie żeby ktoś to w praktyce robił). Ale... żeby zarobić na biletach na NFT, trzeba by mieć oryginał dzieła. Reprodukcji nikt nie będzie chciał oglądać!
ameba1
NFT, czyli "Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy". Jakie to smutne. Ja przynajmniej mam obraz na ścianie, którym mogę się cieszyć, a właściciel tokena co zrobi? Wydrukuje sobie zdjęcie obrazu, rzeźby, którą niby posiada i powiesi na ścianie? Sorry, ale to dla mnie totalna abstrakcja. Może tego nie rozumiem, albo NFT, czyli "Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy". Jakie to smutne. Ja przynajmniej mam obraz na ścianie, którym mogę się cieszyć, a właściciel tokena co zrobi? Wydrukuje sobie zdjęcie obrazu, rzeźby, którą niby posiada i powiesi na ścianie? Sorry, ale to dla mnie totalna abstrakcja. Może tego nie rozumiem, albo rozumiem zbyt dobrze. Czas pokaże, ale wiara w wirtualne dobra jest co najmniej dziwna. Ludzie idą w to, tylko dlatego, że liczą, że znajdą się inni frajerzy, którzy kupią drożej. Nie wierzę w to, że ktoś faktycznie uważa token za cenne dobro. Skończy się jak z tulipanami, tylko dzisiaj, w dobie internetu, skala manii będzie przeogromna. Dobrzy ludzie stracą kasę, a źli wypiorą co mają do wyprania. I tak się żyje, pomału, od 1go do 1go :) Clown world oderwany od wiary i uczuć.
janoz_lobolotorant
podzielmy to na dwie kategorie:

1. kupujesz np. butelkę drogiego alkoholu za 10 tyś dolarów, który jest w magazynie na drugim końcu świata, dostajesz za to token NFT, którego nie da się podrobić i który w każdym momencie możesz wymienić na tą butelkę z magazynu - w porządku, certyfikat jakości/posiadania wszedł na nowy poziom
podzielmy to na dwie kategorie:

1. kupujesz np. butelkę drogiego alkoholu za 10 tyś dolarów, który jest w magazynie na drugim końcu świata, dostajesz za to token NFT, którego nie da się podrobić i który w każdym momencie możesz wymienić na tą butelkę z magazynu - w porządku, certyfikat jakości/posiadania wszedł na nowy poziom zabezpieczeń

2. kupujesz token NFT na dom/buty/obraz w metaverse za 10 tyś dolarów legalnie zarobionych pieniędzy np. w USA, za chwilę ten sam dom odkupuje od ciebie spółka krzak zarejestrowana w trzecim świecie za milion dolarów z narkotyków/handlu ludźmi/handlu bronią. Płacisz podatek dochodowy w USA, gratulacje właśnie wyprałeś milion dolarów z przestępstw

szprotkafinansjery
Dobrze, że będzie kolejny wirtualny walor do spekulacji. Tłuste koty lubią to.
ja3
Kolos na glinianych nogach. NFT jest dla ludzi, którzy bardziej cenią wirtualne dobra, niż fizyczne. Dla ludzi, którzy chcą pokazać ile mają pieniędzy do wydawania na bzdury :-)

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki