REKLAMA

Załamanie zysków domów maklerskich

2020-06-18 15:42
publikacja
2020-06-18 15:42
fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Sytuacja finansowa domów maklerskich w 2019 r. uległa pogorszeniu, a zysk netto całego sektora wyniósł 27,658 mln zł, co oznacza spadek o 82 proc. rdr - podano w raporcie KNF, dotyczącym sytuacji finansowej domów maklerskich w 2019 roku.

"Sytuacja finansowa domów maklerskich w 2019 r. uległa pogorszeniu, co wynika z istotnego spadku przychodów ogółem z prowadzonej działalności. Należy zaznaczyć, że sektor domów maklerskich w 2019 r., podobnie jak w latach poprzednich, wygenerował stratę na działalności podstawowej, i głównie dzięki dodatniemu wynikowi z operacji instrumentami przeznaczonymi do obrotu (w szczególności w zakresie rynku OTC instrumentów pochodnych) cały sektor zamknął rok wynikiem dodatnim, był on jednak o ponad 82 proc. niższy od wyniku uzyskanego w 2018 r." - napisano w raporcie.

"Wśród 37 domów maklerskich prowadzących działalność w 2019 r. 23 podmioty osiągnęły zysk, a 14 poniosło stratę. Dla porównania w 2018 r. zysk netto osiągnęło 28 domów maklerskich, a stratę poniosło 12 podmiotów. Poprawę wyników finansowych w 2019 r. odnotowało 19 spośród 37 domów maklerskich" - dodano.

Z raportu wynika, że zysk netto sektora domów maklerskich w 2019 r. wyniósł 27,658 mln zł i spadł o 127,6 mln zł (o 82,2 proc.) w 2019 r. w stosunku do roku poprzedniego. Podano, że wynik finansowy domów maklerskich, które prowadziły działalność na koniec 2019 r. spadł o 107,5 mln zł (spadek o 79,5 proc.) w 2019 r. w stosunku do 2018 r.

Strata z działalności podstawowej w 2019 r. wyniosła blisko 265 mln zł i była o 22,1 proc. większa rdr. Zysk z operacji instrumentami finansowymi przeznaczonymi do obrotu spadł o 15,4 proc. rdr i wyniósł 300 mln zł.

Średnia arytmetyczna wartość wskaźnika ROE netto domów maklerskich w 2019 r. wyniosła 0,8 proc. Dla porównania w 2018 r. wskaźnik ten wynosił 16,9 proc. Natomiast średnia ważona wskaźnika ROE netto, liczona jako zysk netto całego sektora domów maklerskich za 2019 r. w odniesieniu do kapitałów własnych tego sektora na początku 2019 r. (z wyłączeniem domów maklerskich, które w trakcie roku zaprzestały działalności) wyniosła 1,8 proc. i była mniejsza od analogicznego wskaźnika za 2018 r. w wysokości 8,9 proc.

"Sytuacja na rynku kapitałowym w 2019 r. znalazła swoje odzwierciedlenie w istotnym spadku przychodów z działalności podstawowej sektora domów maklerskich" - wskazano.

Przychody te wyniosły w 2019 r. 455,8 mln zł i spadły o 184,5 mln zł, czyli o 28,8 proc. rdr. Przychody ogółem wyniosły 934,1 mln zł i były mniejsze o 19,3 proc. rdr.

"Do głównych przyczyn spadku przychodów domów maklerskich zaliczyć można niesprzyjającą koniunkturę na rynku kapitałowym. Na rynku ofert publicznych panował zastój - 2019 r. był kolejnym rokiem, w którym więcej spółek wycofano niż wprowadzono na giełdę. Z kolei na rynku wtórnym nastąpił spadek obrotów. Relatywnie niskie wyceny spółek na polskiej giełdzie nie zachęcały do pozyskiwania kapitału w drodze emisji akcji, ale nie były też wystarczającym argumentem dla inwestorów do większych zakupów na rynku wtórnym" - wskazano w raporcie.

"Poza koniunkturą rynkową przyczyn spadku przychodów doszukiwać się można w spadku zaufania do rynku kapitałowego. Zdarzenia, które miały miejsce na przestrzeni 2018 r. związane z działalnością GetBack SA, doprowadziły do podważenia zaufania inwestorów do rynku kapitałowego. W 2019 r. problem braku zaufania do rynku kapitałowego i podmiotów na nim funkcjonujących pozostawał aktualny" - dodano.

Także zmiany regulacyjne nie pozostają bez wpływu na działalność domów maklerskich.

"Rok 2019 był pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania pod nowymi regulacjami MiFID II, co generowało dodatkowe koszty i wymagało od podmiotów dodatkowego trudu przy zapewnieniu świadczenia usług maklerskich zgodnie z przepisami prawa. Ponadto zaszły istotne zmiany regulacyjne dotyczące emisji obligacji. Z kolei na rynku Forex odczuwalne były negatywne skutki wprowadzonej w 2018 r. interwencji ESMA, nawet pomimo złagodzenia jej formy w drugiej połowie 2019 r. pod postacią interwencji krajowej KNF" - podano. (PAP Biznes)

kk/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
prawnuk
Zysk wyniósł ok 27 mld czy 27 mln bo na początku to trudno zrozumieć
chipek
Po co narzekać, są giełdy zachodnie i na Dalekim Wschodzie gdzie też można stracić i zarobić różnica to tylko duża płynność, ilość i różnorodność akcji i instrumentów. Warszawska giełda to "maleńki pikuś" i często granie pod kilka spółek a najgorsze że największymi steruje tow. Sasin. (patrz Po co narzekać, są giełdy zachodnie i na Dalekim Wschodzie gdzie też można stracić i zarobić różnica to tylko duża płynność, ilość i różnorodność akcji i instrumentów. Warszawska giełda to "maleńki pikuś" i często granie pod kilka spółek a najgorsze że największymi steruje tow. Sasin. (patrz notowania na spółkach energetycznych!).
marianpazdzioch
W komunizmie banki i giełdy (nie licząc targowisk z warzywami i używanymi autami) nie mają racji bytu.
meryt
Odmawiasz ludziom rozrywki w świecie wirtualnym.
konik_garbusek
Koniecznie trzeba utrzymac podatek Belki, wtedy zaufanie na pewno wzrosnie :)) Ale na serio - polska gielda to kloaka, mam spoleczne w ktora zaladowalem 1200 zl w 2007. Oczywiscie, na szczycie, moja wina. Ale z czasem zaczela odbijac, i co zrobil wiekszosciowy udzialowiec? Squeeze out, wydymali mnie na zloto. Oczyscie, dostalym jakis Koniecznie trzeba utrzymac podatek Belki, wtedy zaufanie na pewno wzrosnie :)) Ale na serio - polska gielda to kloaka, mam spoleczne w ktora zaladowalem 1200 zl w 2007. Oczywiscie, na szczycie, moja wina. Ale z czasem zaczela odbijac, i co zrobil wiekszosciowy udzialowiec? Squeeze out, wydymali mnie na zloto. Oczyscie, dostalym jakis list ze moge odebac jakies grosze po cenie skupu, jak sie stawie osobiscie w Wroclawiu w spolce z papierami. Dzieki, mieszkam za granica, koszt biletu bylby wyzszy. Od tamtej pory pakuje kase u dobrego amerykanskiego brokera w amerykanskie spolki, ktore maja przejrzyste raporty finansowe itd. A polskia gielda... powodzenia.
wtomek
U nas wszystko robią by te raporty były jeszcze bardziej mniej przejrzyste, a najlepiej by ich wcale nie było. To są koszty...Podatek Belki nic tu nie ma do rzeczy, masz możliwość zarobić to nie patrzysz na podatki. moim zdaniem jest za wysoki i kuriozalna jest sprawa braku możliwości rozliczenia wszystkich podatków U nas wszystko robią by te raporty były jeszcze bardziej mniej przejrzyste, a najlepiej by ich wcale nie było. To są koszty...Podatek Belki nic tu nie ma do rzeczy, masz możliwość zarobić to nie patrzysz na podatki. moim zdaniem jest za wysoki i kuriozalna jest sprawa braku możliwości rozliczenia wszystkich podatków od zysków finansowych w jednym kwicie. Tracisz na akcjach , zyskujesz na obligacjach , płacisz od bilansu. Nie u nas.
gucio_222
Wszystko przez Dudę. Dlatego będą głosował albo na europejczyka Biedronia albo na Trzaskowskiego. Ta śmieszna giełda powinna być zamknięta bo w Berlinie jest już przecież giełda, a ten wsiowy kraj nie powinien mieć żadnej giełdy.
wizytator
To i tak mają lepszy stosunek zysku do strat niż drobni grający na giełdzie.
degrengolada
żadne "domy" tylko jaskinie
wtomek
"Relatywnie niskie wyceny spółek na polskiej giełdzie nie zachęcały do pozyskiwania kapitału w drodze emisji akcji, ale nie były też wystarczającym argumentem dla inwestorów do większych zakupów na rynku wtórnym" - wskazano w raporcie.". Fajne banialuki. Ulica za to w 2020 roku została skrytykowana za "Relatywnie niskie wyceny spółek na polskiej giełdzie nie zachęcały do pozyskiwania kapitału w drodze emisji akcji, ale nie były też wystarczającym argumentem dla inwestorów do większych zakupów na rynku wtórnym" - wskazano w raporcie.". Fajne banialuki. Ulica za to w 2020 roku została skrytykowana za to, że rzuciła się na faktycznie przecenione akcje. W 2019 ulica nie dała się wciągać na gierki funduszy i powiązanych z nimi biur maklerskich. Dosyć tego magla, ta branżą jak wszystkie inne finansowe musi zostać zredukowana.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki