Zagórski: Należy wprowadzić podatek cyfrowy

Podatek cyfrowy powinien być elementem szerszego porozumienia, np. w ramach OECD, choćby dlatego, by uniknąć ucieczek firm do rajów podatkowych - powiedział PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)
O potrzebie prowadzenia przez Polskę własnych prac w tej kwestii mówił w niedawno minister finansów Tadeusz Kościński.

Szef resortu cyfryzacji podkreślił, że „o podatku cyfrowym rozmawiamy od dawna". "Uważamy, że ma on sens i należy go wprowadzić. Pytanie, kiedy i w jakiej formie” – powiedział Zagórski.

Minister cyfryzacji podkreślił, że w tegorocznym budżecie nie zostały zaplanowane wpływy z podatku od platform cyfrowych. Zagórski dodał, że w przypadku podatku takiego typu najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzanie go w całej Unii Europejskiej. „Na razie UE nie udało się tego zrobić, ale trwają prace w OECD, które mają skutkować propozycją spójnego i uniwersalnego rozwiązania. Chodzi o efektywność tego podatku. Istotne jest też, by nie powstawały +raje podatku cyfrowego+” – powiedział Zagórski. Zdaniem ministra podatek cyfrowy to swego rodzaju opłata na rzecz rozwoju infrastruktury.

„Platformy takie jak Google czy Facebook, od których ma być pozyskiwany podatek, mają bardzo wysoką stopę zwrotu, bazując przy tym na infrastrukturze, którą budują firmy telekomunikacyjne, często jak w Polsce małe średnie, które osiągają dużo mniejsze profity. Za ponadnarodowym charakterem podatku cyfrowego przemawia także fakt, że wprowadzanie go w różnej formie w poszczególnych krajach groziłoby zjawiskiem konkurencji podatkowej, a tego nie chcemy” – stwierdził. Zwrócił przy tym uwagę, że państwa, które wprowadziły u siebie rozwiązania dotyczące opodatkowania sektora cyfrowego, również idą w tym kierunku. Przywołał przy tym przykład Francji, która wprowadziła taki podatek w zeszłym roku, ale w ostatnich dniach porozumiała się w jego sprawie z USA i też odnosi się do propozycji OECD.

Dodał, że OECD w czerwcu ma przedstawić propozycje zmierzające do osiągnięcia globalnego porozumienia w sprawie zasad naliczania i alokacji podatku cyfrowego. „Jeżeli przedstawi, będziemy się do tego odnosić; jeśli nie - będziemy szukać swojego rozwiązania" - powiedział minister Zagórski. "Ten rok na pewno jest czasem, w którym trzeba prowadzić odpowiednie prace" - podkreślił.

W niedawnym wywiadzie dla dziennika "Financial Times" Tadeusz Kościński powiedział, że Polska nadal będzie uczestniczyć w negocjacjach OECD, ale będzie musiała "się zastanowić", gdyby obrady były zbyt powolne lub gdyby ich wynik nie był dla Polski wykonalny. Dodał, że nie popiera idei "jednego, uniwersalnego podatku dla wszystkich". "Niektóre firmy cyfrowe mają 60 proc. marży, a niektóre 6 proc., i jeśli zaczniemy naliczać ten sam podatek od obrotów, ukrzyżujemy niektóre z nich, a my nie chcemy ukrzyżować firm. Wolałbym usiąść z Airbnb-em, Google'em, Amazonem i wszystkimi innymi i powiedzieć: +Wiecie, że musicie płacić podatki w Polsce, inaczej nie będzie dróg, policji, szkół. Nie ma wątpliwości, że musicie płacić podatek: ile jesteście gotowi zapłacić?+" - wyjaśnił minister finansów.

Potrzebę wprowadzania podatku cyfrowego uzasadnia się tym, że wielkie firmy technologiczne, przede wszystkim tzw. GAFA (skrót od Google, Amazon, Facebook, Apple), osiągające miliardowe zyski z działalności w internecie, praktycznie nie płacą podatków w wielu państwach. Pozwalają im na to zabiegi księgowe umożliwiające transferowanie zysków tam, gdzie podatków nie ma lub są niskie.

Według propozycji UE podatkiem cyfrowym obciążone miałby być wyłącznie największe firmy, a podatek miałby wynosić 3 proc. przychodu przedsiębiorstwa. Państwom członkowskim nie udało się osiągnąć porozumienia, m.in. dlatego że niektóre z nich obawiały się retorsji ze strony USA, gdzie technologiczni giganci mają swoją siedzibę. Część z nich zdecydowała się wprowadzić podatek na własną rękę.

autor: Małgorzata Werner-Woś

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 12 opo2

to ten spec co chce dogadać się z "kilkoma producentami przeglądarek" żeby stworzyć centralny rejestr osób oglądających gołe pupy?
Jeżeli tak, to kończ waść, wstydu oszczędź i już z nikim nic nie ustalaj, bo nie masz pojęcia o realnym, dzisiejszym świecie.

! Odpowiedz
2 14 carlito1

Trzeba pamiętać, że każdy tego typu podatek na korporacje bez konkurencji spowoduję momentalnie przerzucenie go na odbiorców.... Więc podatek wprowadzacie, zwykłym ludziom, a nie korporacji

! Odpowiedz
3 4 hfjdj

Zawsze jest podatek placony przez klienta koncowego. Najlepiej widac to na stacjach benzynowych. Ile sie zmieni podatek czy akcyza o tyle sie zmienia cena dla klienta. Taka prosta rzecz a ludzie nadal sobie mysla ze jak bogaty przedsiebiorca placi podatek wysoki to jest dobrze. Tylko ze on podnosi ceny tak aby mu sie oplacilo i potem ta amebka ktora sie cieszyla z wysokiego podatku dla przedsiebiorcow placi na ten podatek przy kasie w sklepie. Ile razy mozna to tlumaczyc amebkom. Szkoda ze w szkole tego nie tlumacza. Rzecz jest prosta, nie ma skomplikowanej matematyki ani chemii, trzeba ja po prostu wbic do glowy tak jak sie wbija ze trzeba sie myc i zakladac gume na fiuta. Wszystkim by nam sie zylo lepiej gdyby takie rzeczy byly wykladane zamiast tracic czas na jakies dziwactwa ktpra i tak dzieci zapominaja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 13 anna_domagalczyk

Ale tego nie zrobimy, bo boimy się USA i chcielibysmy, żeby ktos nam 'kazał" w ramach szersze regulacji. Problem tylko, że do takich układanek potrzeba sojuszników, których obecny rząd nie ma. Więc tak.

! Odpowiedz
3 6 anty12

Jedziemy na kredytach i nie ma watpliwosci.Banda nieudacznikow nie ma odwagi nalozyc podatku na amerykanskie firmy, pierdza ze strachu w stolek. Szukaja kolegow do nalozenia glonbalnego podatku. HAHAHAHAH, juz to widze ze Cypr, Malta(tak wlasnie wyglada poczatek konca UE) itd zgodza sie. Trzabylo komunisci nie klekac przed kazdym z hameryki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 21 specjalnie_zarejestrowany2

Jak to jest że klan Morawieckich uwłaszczył się w latach 90. przejmując tysiące hektarów działek wartych miliardy złotych i nie płaci od tego żadnego podatku?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.