REKLAMA

Zafarbowany banknot? Duże zmiany w bankomatach

2023-09-23 06:00
publikacja
2023-09-23 06:00

Od soboty, tj. 23 września 2023 r., obowiązują nowe przepisy mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa bankomatów i zapobieganie kradzieżom pieniędzy. Co się zmieni? Wyjaśniamy.

Zafarbowany banknot? Duże zmiany w bankomatach
Zafarbowany banknot? Duże zmiany w bankomatach
/ Andrzej Rostek

Polskie bankomaty doczekały się niemałej rewolucji. Wraz z nowymi przepisami urządzenia te muszą być wyposażone w specjalny system (IBNS, intelligent banknote neutralisation system), o którym wspominaliśmy już wcześniej.

W założeniu system IBNS powinien błyskawicznie uruchomić barwienie banknotów w przypadku jakiejkolwiek próby ataku na bankomat czy nawet konwój pieniędzy. Specjalna farba mocno brudzi pieniądze w celu oznaczenia próby kradzieży i jest trudno zmywalna. W praktyce zabrudzone banknoty wypadną z obiegu.

Choć operatorzy bankomatów sygnalizowali, że wiele urządzeń, szczególnie tych znajdujących się w mniejszych miejscowościach, może stać się nierentownych i zostać zlikwidowanych, to nie widać jeszcze, by wizja ta się realizowała. Z drugiej strony warto przypomnieć, że w ciągu ostatnich pięciu lat rynek skurczył się aż o 2 441 maszyn.

Eksperci radzą, by płacąc gotówką, zachować czujność - jeśli ktoś próbuje nam wręczyć banknot pokryty atramentem, nie powinniśmy go przyjmować, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że został skradziony.

Banknoty mogą też zostać zafarbowane podczas wypłaty środków z bankomatu. W związku z tym NBP zmodyfikował procedury i klient może pójść do lokalnego oddziału NBP, aby wymienić banknoty. Problemem może być jednak fakt, że oddziały NBP znajdują się jedynie w największych polskich miastach - w całym kraju NBP posiada ich 16.

JM

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (13)

dodaj komentarz
zoomek
NBP - narodowy. To jakiś ponury żart bo naród nie za bardzo może z "narodowego" korzystać.
vacarius
Glapinski chce dodrukowywać skradzione banoty zakładająć ze zostały zafarbowane? A co jeśli złodzieje w jakiś sposób unikną farbowania albo znajdą sposób na zmycie farby? Wtedy bank może został okradzony przez złodzieji ale my przez tego kto siedzi na drukarce.
itso_not_to_be
banki to sobie mogą okradać nawet trzeba
okkoxxx
(wiadomość usunięta przez moderatora)
HardMetal
No chyba im się coś w głowach po... przestawiało. O ile rozumiem, że można tak niszczyć banknoty przy próbie kradzieży to nie mogę zrozumieć czemu miałoby je farbować przy wypłacie z bankomatu. Wypłacam sobie pieniądze a tu cyk i zafarbowane. Teraz muszę zaiwaniać do NBP aby je wymienić. No chore!
adam.1983
A NBP powie że z kradzieży i jeszcze pójdziesz na 48h na dołek :P
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
blind-oln
Banknot nie traci swojej siły nabywczej, bo został ukradziony. Banknot traci swoją siłę nabywczą, bo został zniszczony. Tak jak podarty lub spalony.
itso_not_to_be odpowiada blind-oln
nie traci bo można go zawsze wymienić
itso_not_to_be odpowiada itso_not_to_be
Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej.
Banknot, który zachował ponad 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części stanowiący w całości 100 proc. powierzchni
Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej.
Banknot, który zachował ponad 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części stanowiący w całości 100 proc. powierzchni banknotu, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki