Od soboty, tj. 23 września 2023 r., obowiązują nowe przepisy mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa bankomatów i zapobieganie kradzieżom pieniędzy. Co się zmieni? Wyjaśniamy.


Polskie bankomaty doczekały się niemałej rewolucji. Wraz z nowymi przepisami urządzenia te muszą być wyposażone w specjalny system (IBNS, intelligent banknote neutralisation system), o którym wspominaliśmy już wcześniej.
W założeniu system IBNS powinien błyskawicznie uruchomić barwienie banknotów w przypadku jakiejkolwiek próby ataku na bankomat czy nawet konwój pieniędzy. Specjalna farba mocno brudzi pieniądze w celu oznaczenia próby kradzieży i jest trudno zmywalna. W praktyce zabrudzone banknoty wypadną z obiegu.
Choć operatorzy bankomatów sygnalizowali, że wiele urządzeń, szczególnie tych znajdujących się w mniejszych miejscowościach, może stać się nierentownych i zostać zlikwidowanych, to nie widać jeszcze, by wizja ta się realizowała. Z drugiej strony warto przypomnieć, że w ciągu ostatnich pięciu lat rynek skurczył się aż o 2 441 maszyn.
Eksperci radzą, by płacąc gotówką, zachować czujność - jeśli ktoś próbuje nam wręczyć banknot pokryty atramentem, nie powinniśmy go przyjmować, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że został skradziony.
Banknoty mogą też zostać zafarbowane podczas wypłaty środków z bankomatu. W związku z tym NBP zmodyfikował procedury i klient może pójść do lokalnego oddziału NBP, aby wymienić banknoty. Problemem może być jednak fakt, że oddziały NBP znajdują się jedynie w największych polskich miastach - w całym kraju NBP posiada ich 16.
JM