REKLAMA

Spółka z GPW wzięła jacht w leasing. Inwestorzy reagują

2020-07-20 10:40
publikacja
2020-07-20 10:40

Spółka ZPUE, zajmująca się produkcją urządzeń dla energetyki, poinformowała o zawarciu umowy leasingu dotyczącej jachtu za 37 mln zł. Inwestorzy nie kryją oburzenia.

W piątek po południu zarząd ZPUE poinformował o podpisaniu umowy leasingowej z firmą mLeasing. Przedmiotem leasingu jest jacht Princess 30M028 o wartości 37 mln zł. Umowa zawarta została na 69 miesięcy, a jej zabezpieczenie stanowią weksel własny in blanco oraz 7 mln zł kaucji.

W komunikacie spółki nie wspomniano o celach, do których służyć ma jacht. Pewien trop mogą stanowić informacje przypominane przez „Puls Biznesu”, który jako pierwszy opisał sprawę.

- "Chciałbym mieć też czas na rozwijanie pasji: latanie, pływanie jachtowe czy motorowodne, karate, podróże… Może np. cały sezon na jachcie na Karaibach" - mówił 2 lata temu prezes Bogusław Wypychewicz w firmowym biuletynie, wydanym przy okazji 30-lecia firmy – przypomina Kamil Zatoński „Puls Biznesu”.

Wypychewicz posiada 55,44 proc. udziałów w ZPUE, które dają mu 65,36 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. W akcjonariacie spółki znajdziemy też MetLife OFE (17,71 proc. udziałów), Aviva Investors Poland TFI (9,79 proc.) oraz PKO BP Bankowy OFE (7,10 proc.).

W 2019 r. ZPUE odnotowała 47 mln zł zysku netto przy 687 mln przychodów. Rok wcześniej spółka wykazała stratę netto na poziomie 3,5 mln zł oraz przychody rzędu 649 mln zł.

Inwestorzy oburzeni

Wzięcie jachtu w leasing wywołało spore emocje wśród akcjonariuszy ZPUE obecnych na poświęconemu spółce forum Bankier.pl.

- Jako świeży inwestor z kilkoma proc. portfelu akcji ulokowanego w ZPUE jestem oburzony takim posunięciem ze strony Prezesa. Świetny kwartał, pomimo średniego portfela zamówień, a o dywidendzie nic nie słychać. Tłumaczenie się niepewnością na rynku w związku z pandemią koronawirusa przy jednoczesnym zakupie (w leasing) jachtu jest żartem z akcjonariuszy i pracowników – napisał na forum Bankier.pl użytkownik o nicku Świeży.

- Jeśli jest to tylko kaprys to nie widzę tu perspektywy do wzrostu. Jeśli spółka ma jednak plan jak zarobkowo wykorzystać jacht to może być to ciekawe. Najbliższe dni pokażą czy będzie mega zjazd czy jednak kurs się obroni – dodaje Inwestor.

- Firma wypływa na szerokie wody i zwiększy zatrudnienie o 5 marynarzy – pisze z kolei użytkownik abc.

Po 1,5 godziny poniedziałkowej sesji akcje ZPUE tanieją o 7,5 proc., do poziomu 197 zł.

Po paru dniach spółka opublikowała uzasadnienie leasingu jachtu.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
degrengolada
rozbijanie się jachtem z dala od czujnych oczu pospólstwa by nie rozbudzać namiętności w myśl zasady czego oczy nie widzą tego sercu nie żal. Nieprzyzwoicie drogie alkohole, ekskluzywne sekretarki.. to znaczy promotorki żeby dało się wrzucić w koszty ich koszmarnie wysokie gaże zarówno za dzień jak i bajeczną pracowitą rozbijanie się jachtem z dala od czujnych oczu pospólstwa by nie rozbudzać namiętności w myśl zasady czego oczy nie widzą tego sercu nie żal. Nieprzyzwoicie drogie alkohole, ekskluzywne sekretarki.. to znaczy promotorki żeby dało się wrzucić w koszty ich koszmarnie wysokie gaże zarówno za dzień jak i bajeczną pracowitą noc. Wykwintne potrawy, doskonała znana i lubiana kapela. Marynarze, kucharze i cała ciżba. Co za nie zapomniana noc.. Paskudnie wysoki rachunek do podpisania na kolejny dzień ? ciężka głowa i kac moralny? w żadnym wypadku, a co mnie to w ogóle obchodzi ! Nie ja płacę tylko akcjonariusze buahaha !
xiven
buhaha, nie wierze że sa ludzie którzy uważają się za poważnych a potem inwestują w polskie akcje... :D zawsze kończy się tak samo
prs
Nie jest tak ze firma jest Polska wiec trzeba w nia uderzyc?.

Spolka moze miec rozne cele, prezio jest wl. wiekszosciowym, wiec np spotkania z klientami, cele integracyjne, reprezentacyjne, podniesienie prestizu firmy..

Na sniadaniuw hotelu akcjonariusze powinni decydowac czy zje jajko czy owsianke?..
Sic..
kkk1111
akcjonariusze powinni domagać sie odwołania prezesa z zarządem odwołać i pod sad z oskarżeniem o sprzeniewierzenie funduszy i domagać sie pokrycia strat, taka bezczelność to tylko w Polsce chce jachtu to za swoje
oklahoma_kid
Ten jacht będzie kuźnią talentów w modelingu
loool
Pewnie naklei sobie logo firmy i będzie udawał że to reklama. O koniaczku na tym jachcie i panienkach na koszt akcjonariuszy już nie wspomnę.
adrian76
O kontrolę z Urzędu Skarbowego gościu aż sam się prosi. Przy okazji jest to przekazywanie niematerialnych świadczeń na rzecz pracowników - ciekawe czy opłacono ZUS? Na dodatek dochodzi zarzut o niegospodarność... Zarabia - niech sobie kupi, ale za własny kapitał, nie akcjonariuszy.
potiomkin
Założe się, że większość tych poszkodowanych "inwestorów" nie była nawet w siedzibie firmy, nawet nie wie, gdzie ta siedziba jest. Jeśli w coś inwestuję, to mam z tym fizyczny kontakt, pilnuję go, chodzę przy nim, mam na niego oko jak np. nieruchomość albo firma. Nie wyobrażam sobie kupić od kogoś kawałka Założe się, że większość tych poszkodowanych "inwestorów" nie była nawet w siedzibie firmy, nawet nie wie, gdzie ta siedziba jest. Jeśli w coś inwestuję, to mam z tym fizyczny kontakt, pilnuję go, chodzę przy nim, mam na niego oko jak np. nieruchomość albo firma. Nie wyobrażam sobie kupić od kogoś kawałka firmy i nie mieć w niej chociażby biurka. Dzieciakom wydaje się, że zarobią pieniądze pukając w klawiaturę i kupując wirtualne udziały od gościa, którego nie widzieli na oczy. Więc jelenie zrobiły składkę na jacht dla cwaniaczka, nie oni pierwsi nie ostatni. Wolałbym zagrać w totolotka niż wpłącić pieniądze na giełdę, przynajmniej mniejsze prowizje i większe szanse na wygraną.

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki