REKLAMA

Wyzysk pracowników tymczasowych w Holandii. Jest apel do rządu

2021-06-15 20:05
publikacja
2021-06-15 20:05
Wyzysk pracowników tymczasowych w Holandii. Jest apel do rządu
Wyzysk pracowników tymczasowych w Holandii. Jest apel do rządu
fot. U.J. Alexander / / Shutterstock

Dziennik "NRC" apeluje we wtorek do rządu Holandii o pilne zajęcie się sprawą wyzysku migrantów zarobkowych przez agencje pracy tymczasowej. Ocenia jednak, że “zainteresowanie polityków rozwiązaniem tego problemu jest znikome”.

„To jest skandal, który nie jest poważnie traktowany przez polityków” – pisze liberalna gazeta w komentarzu redakcyjnym. Fakty są przerażające i niegodne nowoczesnego państwa - podkreśla.

"NRC" przypomina, że na początku czerwca policja odkryła i zlikwidowała obóz, w którym kilkudziesięciu Rumunów zatrudnionych przy zbiorze szparagów mieszkało w "przerażających i niebezpiecznych" warunkach. Według lokalnych władz niektórzy z nich mogli być nawet bici.

Jak twierdzi Emile Roemer, przewodniczący rządowego zespołu ds. wspierania ochrony pracowników tymczasowych, nie jest to odosobniona sytuacja. Podkreśla, że należy podjąć natychmiastowe kroki w celu ochrony migrantów zarobkowych.

„Seniorzy, imigranci z krajów arabskich, a nawet zwierzęta mają więcej orędowników w parlamencie niż migranci zarobkowi” – alarmuje dziennik, przypominając, że w latach 2018-2019 do Inspektoratu Spraw Społecznych i Zatrudnienia zgłoszono 4100 zgłoszeń nadużyć ze strony agencji pracy tymczasowej.

„Jeśli rząd i pracodawcy chcą, aby działalność ekonomiczna oparta na pracy migrantów zarobkowych nie była przedmiotem dyskusji, powinni dążyć do tego, aby (praca ta) była sprawiedliwa i humanitarna” – konkluduje gazeta.

Andrzej Pawluszek

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
marxs
przecież tam już nic nie zarobisz podobnie jak w Niemczech czy UK kto tam w ogóle jedzie? chyba jakieś wiochmeny i wiochmenki z Podkarpacia i Podlasia oraz srajkojnowcy ze swoimi wypasionymi smartfonami co wcześniej naoglądali się głupot na Instagramie
bt5
Na Podlasiu i Podkarpaciu jest największa tradycja wyjeżdzania na saksy. I ludzie jeżdza nawet jak juz trafenie dobrego układu jest bardzo trudne. Saksy to były dobre jak mało kto mógł pojechać. Np. w UK to najlepsze układy były przed wejsciem Polski do UE i tylko cieniutki strumyk jechał na "kursy jezykowe" Na Podlasiu i Podkarpaciu jest największa tradycja wyjeżdzania na saksy. I ludzie jeżdza nawet jak juz trafenie dobrego układu jest bardzo trudne. Saksy to były dobre jak mało kto mógł pojechać. Np. w UK to najlepsze układy były przed wejsciem Polski do UE i tylko cieniutki strumyk jechał na "kursy jezykowe" , taka kasa była. W Holandi nawet po wejściu do EU to parę latek można było legalnie bez problemu robić tylko na niemiecki paszport, to w głowie się nie mieści ale na sortowaniu było gratisowe zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu. I do tego niezła kaska. No jak już pełno wiary mogło jechac to sie z oczywistych powodów strasznie popsuło. Nie ma tyle tej pracy a na pewno graniczy z cudem znalezienie dobrej pracy bez kwalifikacji i jezyków. A przecież 80 - 90 % szukajacych szczęscia na Zachodzie zwłaszcza z obecnych polskich czy rumuńskich młodych to osoby bez zawodu , a jezyki to znaja tylko w sowim wyobrażeniu.
jaho31
Holandia to kraj z dużym doświadczeniem w handlu i wykorzystaniu niewolników.
Nie sądzę aby tutaj nastąpiła jakaś poprawa

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki