REKLAMA

Allegro wciąż rośnie. Przychody i zysk wyraźnie w górę

2021-08-05 08:20
publikacja
2021-08-05 08:20
Allegro wciąż rośnie. Przychody i zysk wyraźnie w górę
Allegro wciąż rośnie. Przychody i zysk wyraźnie w górę
/ Allegro

W drugim kwartale 2021 r. Allegro istotnie zwiększyło zarówno przychody, jak i zysk netto. W rozwoju biznesu nie przeszkadza otwarcie sklepów stacjonarnych.

Jak wynika z opublikowanego dziś raportu, w drugim kwartale przychody Allegro wyniosły 1,3 mld zł i były o 28,4 proc. większe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Cała pierwsza połowa pod względem przychodów przyniosła 2,52 mld zł, czyli o 42,3 proc. więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r.

Zysk netto największej w Polsce platformy handlu internetowego sięgnął w drugim kwartale 295,9 mln zł (+59,9 proc. rok do roku).  W całej pierwszej połowie 2021 r. Allegro niemal podwoiło (+95,2 proc.) zysk netto z pierwszej połowy 2020 r.

- Drugi kwartał był wyjątkowy ze względu na to, że punktem odniesienia dla naszych wyników jest okres gwałtownego wzrostu, który zanotowaliśmy krótko po wybuchu pandemii COVID-19 rok temu. Na nasze bardzo dobre wyniki z tamtego czasu wpłynęły nie tylko bezprecedensowe ograniczenia w 1 handlu, ale także nasza reakcja na te wyjątkowe wydarzenia, czyli np. zapewnienie bezpłatnego dostępu do programu Smart! wszystkim konsumentom. Biorąc pod uwagę efekt bazy, wspaniale jest widzieć, że nasz biznes tak dobrze się rozwija – powiedział Francois Nuyts, prezes Allegro.

W raportach kwartalnych Allegro podaje również wartość wskaźnika GMV określającego wartość sprzedanych produktów. W minionym kwartale parametr ten przekroczył 10,4 mld zł, a w pierwszym półroczu 20 mld zł. Względem analogicznego okresu 2020 r., drugi kwartał okazał się o 10,6 proc. lepszy, zaś pierwsze półrocze o 25,2 proc. lepsze.

- W drugim kwartale przychody wciąż rosły szybciej od GMV, przy utrzymaniu stabilnego poziomu wskaźnika take rate w ujęciu kwartał do kwartału i wysokim popycie na nasze usługi reklamowe, co przełożyło się na wzrost kwartalnych przychodów o 28,4% do 1,3 mld zł. Skorygowana EBITDA wzrosła w drugim kwartale o 23,8% r/r, a my kontynuujemy inwestowanie w rozwój dostaw, marketing i rekrutację, czemu towarzyszy miarowy wzrost tego wskaźnika. Niższa dźwignia, obecnie poniżej dwukrotności EBITDA, spowodowała wzrost zysku netto o 60% r/r za II kwartał i niemal podwoiła się w ciągu półrocza do 565,5 mln zł. Wyniki te nie tylko przekonują do podtrzymania naszej prognozy na 2021 rok, którą wcześniej podnieśliśmy po pierwszym kwartale, ale także zachęcają do kontynuowania aktywnego inwestowania w rozwój działalności – dodał Jon Eastick, dyrektor finansowy Allegro.

Przybywa ofert, kupujących i pracowników

Liczba aktywnych kupujących wzrosła o 7,2% r/r do 13,2 mln w II kwartale, pomimo powrotu do działalności sklepów stacjonarnych po całkowitym lockdownie w poprzednim roku.

Zatrudnienie w Allegro.eu wzrosło do ponad 3750 pracowników, a w drugim półroczu 2021 roku trwa rekrutacja na kolejne 950 stanowisk w obszarach rozwoju oprogramowania, biznesu, obsługi klienta i logistyki.

- Wybór dla konsumentów ciągle rośnie. Liczba ofert wzrosła w ujęciu rok do roku o ok. 50%, a na platformę weszły nowe marki i sprzedawcy, tacy jak Jula, Kontigo, CD Projekt RED Gear czy Time Trend – dodano w komunikacie.

Prognozy podtrzymane

Zarząd Allegro potwierdził też roczne prognozy, „przewidując wzrost GMV o kilkanaście do dwudziestu kilku procent w całym bieżącym roku, wzrost przychodów o nieznacznie powyżej trzydziestu procent oraz wzrost Skorygowanej EBITDA o nieco poniżej do nieco powyżej dwudziestu procent”.

- Jednocześnie obniża prognozy dotyczące nakładów inwestycyjnych w tym roku do przedziału 475–525 mln zł z dotychczasowych 560–600 mln zł – dodano.

Na zamknięciu środowej sesji akcje Allegro wyceniane były na 66,53 zł. To o 35,5 proc. więcej niż w trakcie majowego dołka, lecz wciąż o 48 proc. mniej od szczytów wyznaczonych w pierwszych dniach pobytu na GPW.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kenn
Skoro zwiększyli prowizje o ponad 200% (z 5% do 15% + oprowizjowane są także koszty wysyłki) to nic dziwnego że zdzierają z ludzi kasę. Prawdopodobnie chcą zniszczyć małych sprzedawców.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki