REKLAMA
WEBINAR

Wyłudzenia VAT-u na prawie miliard złotych. Kolejni zatrzymani w wielkim śledztwie

2023-04-12 08:01
publikacja
2023-04-12 08:01

Policjanci CBŚP na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku zatrzymali kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym wyłudzeń podatku VAT w obrocie paliwami. Łącznie w sprawie grupy, która spowodowała uszczuplenia podatkowe na około miliard złotych, występuje już ponad 200 podejrzanych.

Wyłudzenia VAT-u na prawie miliard złotych. Kolejni zatrzymani w wielkim śledztwie
Wyłudzenia VAT-u na prawie miliard złotych. Kolejni zatrzymani w wielkim śledztwie
fot. Virrage Images / / Shutterstock

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała PAP, że śledztwo dotyczy działania dwóch współpracujących ze sobą grup przestępczych zajmujących się uszczupleniem podatku od towarów i usług, w związku z obrotem paliwami płynnymi. "Jest to śledztwo wielowątkowe o charakterze międzynarodowym, obejmujące swoim zakresem kraje Unii Europejskiej, jak i spoza UE m.in. Wielkiej Brytanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich" - podkreśliła policjantka.

Według śledczych członkowie grupy w latach 2014-2017 nie odprowadzali podatku VAT z tytułu obrotu olejem napędowym, benzyną, olejem smarowym oraz olejem rzepakowym. "Jak ustalono proceder polegał w szczególności na fikcyjnym obrocie tymi towarami w ramach międzynarodowych dostaw, za pośrednictwem łańcucha firm, które następnie dokonywały sprzedaży paliw na terenie kraju nie odprowadzając należnych podatków, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje i powodując w ten sposób uszczuplenia na szkodę Skarbu Państwa" - wyjaśniła.

Przekazała, że policjanci z olsztyńskiego CBŚP zatrzymali w woj. mazowieckim dwie osoby. "Podczas akcji, w domu jednego z zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli zakamuflowaną szufladę, w której ukryte było ponad 80 tys. zł w różnej walucie" - dodała rzeczniczka CBŚP.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. "Usłyszeli zarzuty udziału w grupie przestępczej wyłudzającej VAT, oszustw podatkowych, a także wystawiania nierzetelnych faktur i posługiwania się takimi dokumentami" - poinformował zastępca prokuratora regionalnego w Białymstoku Paweł Sawoń.

"Zatrzymani mężczyźni w ramach podziału ról od stycznia do lipca 2016 r. kontrolowali podmiot, który miał zajmować się spedycją paliw na rzecz firmy z Wielkiej Brytanii. W istocie ustalono, iż działalność brytyjskiej i czeskiej spółki faktycznie prowadzona była na terenie Polski, a transakcje nie miały charakteru wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych, bowiem całość obrotu, w tym dostawa do ostatecznych odbiorców odbywała się na terenie Polski i jako taka powinna zostać opodatkowana na terenie kraju" - tłumaczył.

"Tymczasem nie dokonano zgłoszenia rejestracyjnego podatku od towarów i usług w Polsce, jak również nie ujawniono przedmiotu i podstawy opodatkowania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Uszczuplenia należności publicznoprawnych w podatku od towarów i usług związane z opisaną działalnością podejrzanych wyniosły ponad 84 miliony złotych" - podał prokurator Paweł Sawoń.

Decyzją sądu obaj zostali tymczasowo aresztowani. "Na mieniu podejrzanych zabezpieczono ponad 7,5 miliona złotych poprzez ustanowienie hipoteki i zakazu zbywania nieruchomości rolnych i budowlanych położonych na terenie województwa mazowieckiego i zachodniopomorskiego o łącznej powierzchni 30 hektarów" - przekazał zastępca prokuratora regionalnego w Białymstoku.

"Do chwili obecnej w śledztwie zarzuty usłyszało ponad 200 podejrzanych. Na różnych etapach śledztwa wobec 37 stosowany był izolacyjny środek zapobiegawczy. Obecnie pięć osób jest tymczasowo aresztowanych, a wobec pozostałych stosowane są środki o charakterze wolnościowym, w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych i zakazów opuszczania kraju" - dodał.

autor: Bartłomiej Figaj

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jenak
Łojej, a jednak się kręci.


Ktoś się w ogóle zajmuje takimi batonikami?


Czy to aby nie psucie praworządności?

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki