REKLAMA

Wolne środy w kopalniach Tauronu zmniejszą wydobycie

2020-05-05 15:09
publikacja
2020-05-05 15:09

Wstrzymanie eksploatacji węgla w każdą środę od początku maja do końca lipca spowoduje zmniejszenie wydobycia w kopalniach Grupy Tauron o ok. 300 tys. ton - wynika z danych firmy. 6 maja będzie pierwszą środą, kiedy trzy kopalnie spółki Tauron Wydobycie będą pracować jak w dniu wolnym.

fot. / / Tauron

W końcu kwietnia zarząd zatrudniającej ponad 6,6 tys. górniczej spółki podpisał porozumienie ze związkowcami, którzy zgodzili się m.in. na trzymiesięczną redukcję wymiaru czasu pracy i wynagrodzeń o 20 proc. Dzięki temu firma ma zaoszczędzić oraz skorzystać ze wsparcia w ramach rządowej tarczy antykryzysowej.

"W kontekście negatywnych skutków ekonomicznych epidemii, Tauron Wydobycie w ramach funkcjonujących instrumentów tzw. tarczy antykryzysowej wystąpi o rekompensatę, co częściowo pokryje straty spółki" - potwierdził we wtorek rzecznik Tauronu Wydobycie Daniel Iwan. Spółka nie ujawniła, jak dużej rekompensaty spodziewa się w ramach rządowego wsparcia.

Z informacji firmy wynika, że w pierwszym kwartale tego roku dobowa produkcja węgla w zakładach spółki przekroczyła ponad 20 tys. ton węgla. Zatrzymanie wydobycia w środy przez 13 tygodni oznacza zmniejszenie produkcji o ok. 100 tys. ton węgla miesięcznie - łącznie będzie to ok. 300 tys. ton w trzy miesiące.

W całym ub. roku kopalnie spółki Tauron Wydobycie wyprodukowały 3,78 mln ton węgla. Produkcja węgla przyniosła Grupie straty, a ujemna wartość wskaźnika EBITDA w segmencie wydobycia sięgnęła 500 mln zł. Wśród istotnych czynników wpływających na ubiegłoroczne wyniki Grupy, Tauron wymieniał m.in. trudne warunki górniczo-geologiczne w trzech należących do niej kopalniach, co skutkowało niską produkcją węgla.

Przedstawiciele Tauronu Wydobycie tłumaczą, że obecna sytuacja epidemii koronawirusa negatywnie wpływa na całą gospodarkę, powodując m.in. znaczący spadek zapotrzebowania na energię elektryczną w przemyśle - szczególnie energię wytwarzaną w oparciu o węgiel kamienny.

"Konsekwencją jest ograniczenie zużycia węgla kamiennego. Sytuacja ta wpływa negatywnie również na Tauron Wydobycie, którego zakłady górnicze - przy dobrym poziomie produkcji utrzymującym się w pierwszym kwartale br. - są zmuszone do ograniczenia wydobycia, tak aby nie generować zalegania węgla na zwałach, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do zatrzymania pracy kopalń" - czytamy we wtorkowym komunikacie spółki, która deklaruje chęć ochrony miejsc pracy i dostosowania produkcji do aktualnej sytuacji rynkowej.

Obowiązujące od początku maja na trzy miesiące ograniczenie czasu pracy i wynagrodzeń o 20 proc. spółka wprowadziła na podstawie ustawy o Covid-19. W jednym dniu tygodnia w trzech kopalniach firmy ruch zakładów ma odbywać się tak samo jak w dniach wolnych od pracy.

"Specyfika funkcjonowania zakładów górniczych Tauron Wydobycie warunkuje, że optymalnymi dniami wolnymi będą środy. Pracownik wykonujący pracę w tym dniu otrzyma zamiennie inny dzień wolny" – wyjaśnił cytowany we wtorkowym komunikacie prezes firmy Tomasz Cudny.

W kopalniach Tauronu Wydobycie wdrożono specjalne rozwiązania prewencyjne, ograniczające możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa - jego przypadek potwierdzono w kopalni Janina. Oprócz pomiaru temperatury pracowników i dezynfekcji pomieszczeń to m.in. zmiana zasad transportu ludzi w kopalniach - zarówno wyciągami szybowymi, jak i podziemnymi kolejkami. Nowe wytyczne służą ograniczeniu gromadzenia się i przebywania pracowników w dużych skupiskach.

We wtorek spółka Tauron Wydobycie podsumowała także efekty gospodarki pochodzącymi z kopalń odpadami - głównie kamieniem, który jest wydobywany na powierzchnię wraz z węglem. Jak podano w komunikacie, w ostatnich dwóch latach 800 tys. ton takich odpadów przetworzono w pełnowartościowe produkty i wprowadzono na rynek. Znajdują one zastosowanie głównie w budownictwie drogowym i hydrotechnicznym.

"Kruszywa powydobywcze stały się towarem przynoszącym dodatkowe zyski dla firmy" - podała spółka, nie precyzując kwot związanych z tym procesem zysków. Kruszywa wytworzone z kopalnianych odpadów wykorzystano m.in. przy modernizacji linii kolejowej Kraków-Katowice oraz do nasypów drogowych i kolejowych w ramach prac przy budowie nowego bloku energetycznego o mocy 910 megawatów w Jaworznie.

autor: Marek Błoński

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jes
Nie lepiej jakby był to poniedziałek lub piątek? Nieważne, w polskich kopalniach i tak jest mało sensu.
killgore
Hymmmm.... zakaz handlu w niedziele, podobnie jak koronawirus, przyczynił się do zmniejszenia zużycia energii... Niech górnicy podziękują pisowskim miernotom za dzień wolnego. Niebawem będzie tych dni więcej.
zzibi2
No raczej nie - ludzie siedzą w domach i czerpią prądu więcej, firmy mniej ale tych statystycznie mniej
jes odpowiada zzibi2
Uważasz, że pobór prądu przez mieszkanie/dom jest równoważny jakiemuś zakładowi/firmie? Ciekawe. Pewnie tak w pisie liczą ...
killgore odpowiada zzibi2
Wejdź na stronę pse i się przekonaj sam. Zużycie prądu spadło o kilkanaście % rdr.
andregru
"Produkcja węgla przyniosła Grupie straty, a ujemna wartość wskaźnika EBITDA w segmencie wydobycia sięgnęła 500 mln zł." a straty pokryje społeczeństwo w wyższych rachunkach za PRĄD .
jes
Za środę specjalna premia, 200% dniówki - za zmniejszenie strat.
specjalnie_zarejestrowany2
To jest tak zwana studencka śrobota.
and-owc
Dziwny rozkład tygodnie pracy, wolna środa zamiast poniedziałku. "Nie lubię poniedziałku" stary film. Jeszcze nie wytrzeżwieje po niedzieli i gonią do pracy. Jeszcze w poniedziałek się nie rozgrzeje i "każą" odpoczywać w środę. Marnotrastwo energii pracownika ("obija" się dozór górniczy).Dziwny rozkład tygodnie pracy, wolna środa zamiast poniedziałku. "Nie lubię poniedziałku" stary film. Jeszcze nie wytrzeżwieje po niedzieli i gonią do pracy. Jeszcze w poniedziałek się nie rozgrzeje i "każą" odpoczywać w środę. Marnotrastwo energii pracownika ("obija" się dozór górniczy). Daleko nie "pociągną" pewnie zamkną kopalnie.
godunow1
W pewnej koncernie energetycznym nastał nowy dyrektor i ustalił nowe zasady pracy dla pracowników:
"W poniedziałek odpoczywamy po weekendzie. We wtorek przygotowujemy się psychicznie do pracy. W środę pracujemy. W czwartek odpoczywamy po pracy. W piątek przygotowujemy się do weekendu."

Po paru latach
W pewnej koncernie energetycznym nastał nowy dyrektor i ustalił nowe zasady pracy dla pracowników:
"W poniedziałek odpoczywamy po weekendzie. We wtorek przygotowujemy się psychicznie do pracy. W środę pracujemy. W czwartek odpoczywamy po pracy. W piątek przygotowujemy się do weekendu."

Po paru latach nastał kolejny dyrektor i dodał nową zasadę"
"W środę nie pracujemy"

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki