REKLAMA

Wojna Rosja-Ukraina? Mocne spadki na giełdzie w Moskwie

2022-01-19 07:45, akt.2022-01-19 09:04
publikacja
2022-01-19 07:45
aktualizacja
2022-01-19 09:04
Wojna Rosja-Ukraina? Mocne spadki na giełdzie w Moskwie
Wojna Rosja-Ukraina? Mocne spadki na giełdzie w Moskwie
/ TASS

Inwestorzy coraz wyżej wyceniają ryzyko eskalacji konfliktu zbrojnego pomiędzy Rosją a Ukrainą. We wtorek główne indeksy moskiewskiej giełdy spadły najmocniej od dwóch lat, ale w środę rano odrabiały część strat.

We wtorek Moex stracił 6,5 proc., zwiększając skalę czterodniowych spadków do przeszło 12 proc. Dolarowy RTS zanurkował o 7,3 proc., najmocniej od pandemicznej przeceny z wiosny 2020 r. W środę rosyjskie giełdy łapią oddech - o 9:00 polskiego czasu Moex odbija o blisko 3 proc., a RTS - o ponad 2 proc.

Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl)

Analitycy oceniają, że kapitał ewakuuje się z rynku w obawie przed konsekwencjami eskalacji konfliktu między Moskwą a Kijowem. Rosja rozlokowuje dodatkowe wojska na Białorusi, przy granicy z Ukrainą, oraz wycofuje dyplomatów i ich rodziny z kraju. Amerykańskie media piszą o rosnącym ryzyku inwazji i planach zajęcia Kijowa lub wielkiego ataku cybernetycznego na sieć energetyczną Ukrainy.

Tymczasem z informacji "Financial Times" wynika, że w Waszyngtonie rośnie poparcie dla "jawnej obrony militarnej Ukrainy". Wcześniej Stany Zjednoczone i Unia Europejska oficjalnie groziły Moskwie zdecydowanymi sankcjami w razie ataku na Ukrainę. W środę oficjalną wizytę w Kijowie składa sekretarz stanu USA. Antony Blinken wezwał do dyplomatycznego rozwiązania kryzysu i zadeklarował "niezachwiane zobowiązanie" USA na rzecz suwerenności Ukrainy we wtorkowej rozmowie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem - informują Amerykanie.

"Niektórzy zachodni inwestorzy uciekają z Rosji za wszelką cenę" - komentuje Luis Saenz z Sinara Financial Corporation dla "FT". Rubel stracił do dolara blisko 3 proc. w ciągu czterech dni. Od początku stycznia trwa przecena rosyjskich obligacji - rentowność "dziesięciolatek" wzrosła z 8,4 proc. do 9,4 proc., czyli najwyższego poziomu od 2016 r.

Warto przy tym zauważyć, że wyraźne spadki cen obligacji i akcji obserwujemy w tym roku także w innych krajach - Nasdaq osunął się poniżej 200-dniowej średniej kroczącej po raz pierwszy od kwietnia 2020 r., a rentowność 10-letnichTreasuries przebiła zeszłoroczną górkę i także po raz pierwszy od niemal dwóch lat przewyższyła 1,8 proc. Tymczasem rentowności Bundów wróciły powyżej 0, a polskich dziesięciolatek - przekraczają 4 proc.

Ryzyko konfliktu za naszą wschodnią granicą i sankcji nałożonych w efekcie na Rosję może być też jednym z czynników wspierających notowania ropy naftowej. Od dołka z początku grudnia surowiec podrożał już o przeszło 20 proc. Brent jest najdroższa od 2014 r.

Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl)

O potencjalnym wpływie inwazji Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę pisze w "Pulsie Biznesu" Ignacy Morawski.

MKa

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
rekin1986
Mi to wszystko pachnie jednym wielkim smrodem najgorsze co może być to jak wariaty mają dostęp do broni jądrowej a co jądrówka potrafi to już każdy wie po Hiroszimie i Nagasaki tylko , że tamte bomby w porównaniu z tymi co są dzisiaj to jest pikuś

W 1939 napadnięto na nas z dwóch stron byle w tym roku nie było to samo z Ukrainą
demeryt_69
"We wtorek główne indeksy moskiewskiej giełdy spadły najmocniej od dwóch lat, ale w środę rano odrabiały część strat" - czyli o co ten rejwach?

wtomek
"czyli o co ten rejwach?" - głupota musi coś pisać, szkoda tylko ,że nie ma nadziei by zmądrzała
Raffmo
Ta wojna będzie początkiem końca Rosji
langdon25
Korwin Mikke powiedział że wojny nie będzie
vonmisses
Kiedyś gadał, że "kobieta lubi być trochę gwałcona", to może Ukrainie wojna się wg. Korwina jednak spodoba...
demeryt_69 odpowiada vonmisses
Ten komik ma bardzo młodą żonę :)

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki