REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Woda plus naturalny sok bez podatku od cukru. Jest wyrok sądu

2023-03-16 06:44, akt.2023-03-16 07:22
publikacja
2023-03-16 06:44
aktualizacja
2023-03-16 07:22

Fiskus przegrał kolejną batalię o tzw. podatek od cukru - donosi "Rzeczpospolita". Decyzją NSA tzw. wody smakowe, słodkie tylko z uwagi na dodany naturalny sok, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od cukru.

Woda plus naturalny sok bez podatku od cukru. Jest wyrok sądu
Woda plus naturalny sok bez podatku od cukru. Jest wyrok sądu
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

Opisywany przez czwartkową "Rzeczpospolitą" wyrok dotyczy polskiego przedstawiciela jednego ze światowych gigantów z branży spożywczej. Spółka w listopadzie 2020 r. wystąpiła do fiskusa o wykładnię przepisów ustawy o zdrowiu publicznym dotyczących opłaty od środków spożywczych – zwanej też cukrową lub podatkiem od cukru. A jej wątpliwości dotyczyły wód aromatyzowanych oraz nektarów owocowych dla dzieci.

Firma zapytała fiskusa

"We wniosku spółka wskazała, że zajmuje się produkcją, dystrybucją oraz sprzedażą tzw. szybko zbywalnych dóbr konsumpcyjnych, m.in. wód aromatyzowanych i nektarów. Tłumaczyła, że oba te produkty zawierają wodę oraz puree owocowe i sok owocowy (zagęszczony), w których cukry występują w sposób naturalny. Nie ma w nich dodatkowych substancji słodzących ani tauryny czy kofeiny" - podała "Rz".

Firma podkreśliła, że celem ustawodawcy było objęcie opłatą napojów, do których określone substancje dodawane są celem ich sztucznego dosłodzenia. Dlatego opłatą nie powinny być objęte napoje, które wprawdzie zawierają "słodkie" substancje, ale ich źródłem są "normalne" ich składniki, w których cukry występują naturalnie.

Fiskus - jak podaje gazeta - uznał inaczej.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

I nie zgodziła się z odpowiedzią

Jak czytamy w "Rz", w ocenie urzędników ustawodawca odnosi je jednak do napoju podlegającego opłacie, a nie do jego składników. W związku z tym środki spożywcze zawierające cukry, nawet występujące w nich naturalnie, ale dodane w trakcie procesu produkcji napoju – nie stanowią już substancji występujących w nim naturalnie. W konsekwencji fiskus uznał, że i woda aromatyzowana, i nektary owocowe podlegają podatkowi od cukru.

Spółka zakwestionowała takie podejście. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przekonywała, że produkt będący mieszaniną soku owocowego i wody, w którym składnikiem i źródłem cukru jest sok owocowy, zawiera wyłącznie słodycz naturalną.

Rację spółce przyznał dopiero NSA. Za kluczowe dla sprawy uznał definicję napoju, która musi być wypełniona, aby można było mówić o zastosowaniu spornej opłaty. Definicja napoju składa się z dwóch części. Po pierwsze, jest to wyrób w postaci napoju oraz syrop będący środkiem spożywczym, ujęty w odpowiedniej klasie polskiej klasyfikacji wyrobów i usług, w którego składzie znajduje się co najmniej jedna z substancji, tj. cukier, kofeina i tauryna.

Wyrok jest prawomocny.(PAP)

lui/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (4)

dodaj komentarz
szprotkafinansjery
Czy to oznacza, ze opłata za napoje z samymi słodzikami też będzie możliwa do zakwestionowania?
moravietz
Czas, zeby urzednik wydajacy razaco bledna dezyzje lecial za kratki.
langdon25
Kolejna przegrana PiS z wolnymi sądami :-)

Jeszcze Polska nie zginęła :-))))
wolnylogin
chyba za dużo soku (z buraka) dzisiaj spożyłeś..

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki